“Це лише сценарій, але…”: у ЄС оцінюють ризики нової хвилі біженців з України
6 Березня 08:50
Європейські політики дедалі більше обговорюють можливість нового масового потоку українських біженців у разі загострення війни та припинення військової допомоги з боку Сполучених Штатів. Про це заявила міністерка внутрішніх справ Німеччини Ненсі Фезер, повідомляє Комерсант український з посиланням на Politico.
При цьому, європейським політикам йдеться про те, щоб розподіл нових біженців по Європі був “справделивим”, тобто рівномірним по країнах.
“Якщо Путін ще більше загострить цю війну, а підтримка США зникне, і якщо це призведе до масштабного руху біженців, нам потрібне обов’язкове розподілення українських біженців по всьому Європейському Союзу відповідно до справедливого механізму”,
— заявила Фезер під час брифінгу в середу.
Сценарій поки що гіпотетичний
За даними Eurostat, станом на грудень 2024 року понад 4,3 мільйона українців отримали тимчасовий захист у європейських країнах. Основний потік біженців наразі прийняли Німеччина, Польща та Чехія. Проте у разі нової масштабної хвилі розподіл українців між країнами ЄС має змінитися, наголосила Фезер.
Водночас вона зазначила, що поки не очікує на різке зростання кількості біженців, а питання їхнього перерозподілу є лише “гіпотетичним сценарієм”, який обговорюють міністри.
“Німеччина підтримуватиме Україну стільки, скільки триватиме цей жахливий напад Путіна”,
— підкреслила міністерка.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
“Інтеграція” по-австрійськи
Політики ЄС поспішили висловити підтримку Україні після повідомлень про конфлікт у Білому домі, де президент США Дональд Трамп та віцепрезидент Джей Ді Венс влаштували словесну перепалку з українським президентом Володимиром Зеленським.
Проте питання українських біженців залишається гострою темою для Європи, оскільки багато країн намагаються обмежити міграційні потоки. Під час засідання ЄС у Брюсселі в середу було приділено значну увагу депортаціям, а деякі держави прагнуть переглянути свої міграційні політики.
Зокрема, міністр внутрішніх справ Австрії Герхард Карнер заявив, що використає зустріч у Брюсселі для офіційного інформування Єврокомісії про рішення нового уряду Австрії припинити возз’єднання сімей українських біженців. За його словами, Австрія “чітко прийняла більше [біженців], ніж багато інших країн”, і тепер уряд хоче зосередитися на інтеграції тих, хто вже перебуває в країні.
“Саме тому ми припиняємо возз’єднання сімей”,
— заявив Карнер.
Тимчасовий захист як перешкода
Згідно з офіційною статистикою, у абсолютних показниках найбільше українських біженців прийняли Німеччина, Польща та Чехія — кожна з цих країн надала тимчасовий захист приблизно мільйону українців. Однак, якщо враховувати населення, значне навантаження припало також на країни Балтії, Словаччину та Ірландію.
Тимчасовий захист, запроваджений ЄС для українців, дає їм право на роботу, проживання та навчання в країнах перебування. Втім, правозахисні організації зазначають, що тимчасовий статус біженців створює труднощі з їх інтеграцією в європейське суспільство.
Фактори, які впливають на вибір країни для проживання українськими біженцями, включають близькість до України, мовні особливості, наявність підтримки з боку місцевих громад та інформацію про соціальні виплати й допомогу.