Три українські фільми претендують на “Оскар 2025”
6 Грудня 09:56Американська кіноакадемія оголосила лонгліст претендентів на «Оскар 2025» і до офіційного списку з 169 стрічок увійшли три українські фільми. Про це повідомили у Державному агентстві України з питань кіно, інформує Комерсант український.
Українські претенденти: фільми «Ля Палісіада» (режисер Філіп Сотниченко) та «Порцелянова війна» (режисери Брендан Белломо та Слава Леонтьєв), а також документальна стрічка «Мирні люди» (режисерка Оксана Карпович).
Стрічка «Ля Палісіада» представлена в категорії «Міжнародний повнометражний фільм». Як зазначається на сайті “Планета Кіно”, кримінальна драма «Ля Палісіада» – це повнометражний дебют українського режисера та сценариста Філіпа Сотниченка. У написанні історії допомагала Аліна Панасенко. Фінансову підтримку творчому колективу надало Державне агентство з питань кіно. Підготовка до зйомок тривала 5 років.
У фільмі йдеться про те, як в Україні у 1996 році за 5 місяців до запровадження мораторію на смертну кару двоє старих друзів, детектив міліції та судовий психіатр, розслідують вбивство свого колеги.
Аби відтворити атмосферу 1990-х років працювали не лише костюмери і декоратори. По всьому світу вишукували і скуповували тогочасну апаратуру та плівку. Частина сцен знята так, ніби це хроніка тих років. Перший показ фільму відбувся в рамках Роттердамського міжнародного фестивалю. Тоді ж Міжнародна федерація кінопреси відзначила роботу премією FIPRESCI.
Ще у вересні Український Оскарівський Комітет обрав «Ля Палісіаду» як фільм, що представлятиме Україну в категорії «Найкращий міжнародний повнометражний фільм».
«Порцелянова війна» – історія трьох українських митців порцелянової анімалістики, які працюють на тлі війни.
Цей фільм, як зазначається на сайті Фестивалю американського кіно “Незалежність”, спільна робота американця Брендана Белломо і харків’янина Слави Леонтьєва про українських художників-керамістів Славу, Аню та Андрія, які з початком війни вирішують залишитися і боротися.
«Порцелянова війна» – справжня кінематографічна перлина. Славі Леонтьєву та співрежисеру Брендану Белломо вдається витончено вловити дисонанс між жахіттями війни та тендітною красою природи і мистецьких практик. Порцелянові вироби Ані та Слави оживають у витонченій анімації, яка знайомить глядача з історією їхніх творців та труднощами, які вони долають.
Фільм здобув дві перемоги на Міжнародному кінофестивалі в Боулдері – Гран-прі за найкращий документальний повнометражний фільм та приз глядацький симпатій в номінації документальний фільм.
«Мирні люди» (режисерка Оксана Карпович) – документальна стрічка, побудована на радіоперехопленнях розмов російських окупантів із сім’ями, що ілюструє їхнє буденне ставлення до жорстокості.
Документальний фільм «Мирні люди», як зазначає “Планета Кіно”, знято у копродукції Канади, Франції та України. Режисурою та сценарієм займалась киянка Оксана Карпович, яка з 2013 року живе у Канаді. Робота над фільмом почалася навесні 2022 року. Режисерка прослухала 31 годину розмов російських військових. Усі аудіо матеріали є у відкритому доступі на офіційних каналах українських спецслужб.
Що далі?
Оголошення лонгліста, як нагадує hromadske, це лише початковий етап у процесі визначення номінантів на премію «Оскар». Далі американська Академія кінематографічних мистецтв і наук складе шортліст. З короткого списку члени журі проголосують за п’ять остаточних номінантів у кожній категорії.
Загалом довгий список 97-ї премії «Оскар» включає 169 стрічок. Короткий список із 15 фільмами оголосять 17 грудня, а номінанти стануть відомі 17 січня 2025 року.
Церемонія нагородження відбудеться в ніч на 3 березня 2025 року у театрі «Долбі» в Лос-Анджелесі. Уперше церемонію вестиме комік Конан О’Брайен.
Україна вже вигравала «Оскар»
У 2024 році престижну нагороду Американської кіноакадемії вперше здобув український фільм. Це стрічка «20 днів у Маріуполі» воєнного кореспондента Мстислава Чернова та фотографа Євгена Малолєтки. Вона отримала премію «Оскар» у номінації «Найкращий повнометражний документальний фільм».