Трійця 2025: значення і традиції свята
8 Червня 00:21
Щороку православні християни відзначають одне з найважливіших і найсвітліших свят – Трійцю. Воно присвячене триєдності Бога: Отця, Сина і Святого Духа. У народі його прозвали Зеленим святом, Зеленою неділею або П’ятидесятницею, оскільки завжди відзначається на 50-й день після Великодня.
Великдень 2025 випав на 20 квітня. У зв’язку з цим свято Трійця 2025 Україна відзначить 8 червня.
“Деякі великі свята, в тому числі Трійця, не мають постійної дати святкування, тому час їх святкування не відрізняється за старим або новим стилем. Святкування Трійці прив’язане до дати святкування Великодня. А Великдень щороку припадає на різне число, оскільки дату його святкування обчислюють за складною формулою, в якій, зокрема, використовується єврейський календар. А Трійцю святкують через 50 днів після Великодня”, – розповів УНІАН священник ПЦУ, богослов, релігійний оглядач Іван Петрущак, передає «Комерсант Український».
Що таке Трійця простими словами
Не кожен віруючий знає, що дати цього великого свята вибрали не просто так. Справа в тому, що через 50 днів після того, як воскрес Спаситель, відбулася інша значуща подія.
Цього дня група апостолів зібралася на горі помолитися. У цей момент на них зійшов Святий Дух і сталося те, що Ісус передбачив ще за життя. Його учні отримали дар проповідників і змогли говорити мовами різних народів. Завдяки цьому вони розійшлися по світу, щоб нести Слово Боже.
Перед цим святом відзначалось Вознесіння Господнє, під час якого Ісус Христос дав настанову йти і проповідувати всім народам, христячи їх ім’ям Отця і Сина і Святого Духа. Але поки апостоли чекали на Св. Духа, якого Господь обіцяв їм послати: “А коли Утішитель прибуде, що Його від Отця Я пошлю вам, Той Дух правди, що походить від Отця, Він засвідчить про Мене..”. Уже після П’ятидесятниці апостоли засвідчили своєю вірою, проповіддю і хрещенням, що Свята Трійця справді існує.
Що не можна робити на Трійцю і як її святкувати
За словами священника, на Трійцю обов’язково потрібно взяти зелене віття і відвідати богослужіння, взяти участь у Євхаристії, оскільки це найголовніший елемент святкування. У це свято в храмах проходять богослужіння, під час яких згадують про святу Трійцю – Бога Отця, Бога Сина і Бога Святого Духа.
“Ще є традиція прикрашати будинки зеленню або зеленими гілками, в деяких місцевостях – зеленою липою, в інших – кленом, або навіть дубом”, – додав ієрей Іван Петрущак.
Трійця – свято особливе. Як свідчать відкриті джерела, одними з найпопулярніших рослин для освячення на неї є полин, м’ята, меліса. Їх несуть до храму, святять і кладуть у різних кімнатах будинку.
Раніше українці плели на Трійцю вінки, а молодь співала, водила хороводи і просто веселилася. Оскільки цього дня не прийнято постити, можна накрити святковий стіл із різними смаколиками.
Також священник розповів про головні “табу” для цього дня. За його словами, на Трійцю, як і на будь-яке велике церковне свято, забороняється важка фізична праця. Наприклад, не можна працювати в городі, займатися будівництвом або іншими важкими справами. Також заборонена лайка, не можна сваритися, не можна виявляти ненависть. Ще в цей день, як і в будь-який інший, не можна ворожити.
З цими порадами Трійця пройде максимально благотворно для душі людини.