Трежеріс замість долара: бізнес знайшов новий спосіб виведення валюти з України
19 Грудня 12:19Українські компанії навчилися обходити валютні обмеження НБУ за допомогою операцій з американськими державними облігаціями. Про це йдеться у розслідуванні Економічної правди, повідомляє Комерсант український.
Як пише видання, після запровадження жорстких валютних обмежень на початку повномасштабної війни, бізнес почав шукати легальні шляхи виведення капіталу за кордон. Одним із таких способів стала купівля облігацій уряду США (трежеріс).
За інформацією журналістів, схема працює через три найбільші інвестиційні компанії – “Домінанта Трейд”, “Універ Капітал” та ICU. Клієнти купують американські облігації за гривню, потім переводять їх на рахунки в закордонних депозитаріях, а після погашення отримують валютні кошти вже за межами України.
За словами учасників ринку, вибір саме американських облігацій для таких операцій не випадковий. Це найбільш ліквідний актив на міжнародному фондовому ринку, а спроби обмежити його обіг можуть викликати негативну реакцію американських партнерів України.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Задоволення не з дешевих, але вартує своїх коштів
Використання такої схеми виведення капіталу – задоволення не з дешевих. Вартість операції може сягати 5-10% від суми через необхідність завести облігації на український ринок, отримати дозвіл на торгівлю та сплатити комісії брокерам.
Через високу вартість послуги нею користуються переважно великі клієнти, яким важливо забезпечити легальне походження коштів та успішне проходження фінансового моніторингу в іноземних банках.
Незважаючи на ціну, обсяги торгівлі іноземними облігаціями в Україні значно зросли. У вересні 2024 року вони перевищили обсяги угод з українськими облігаціями за кордоном, сягнувши 27,6 млрд грн.
Держава спробує побороти схему
Видання зазначає, що у грудні 2024 року НБУ розіслав банкам спеціального листа, в якому висловив занепокоєння щодо таких операцій. Регулятор рекомендував посилити моніторинг діяльності згаданих інвестиційних компаній, і вони вже відчувають наслідки підвищеної уваги з боку НБУ. Банки почали сповільнювати обслуговування та вимагати додаткові документи навіть для звичайних операцій з цінними паперами.
Попри політичні ризики, до кінця 2024 року НКЦПФР може заборонити переказувати іноземні цінні папери з рахунків в Україні за кордон. За інформацією видання, на такому рішенні наполягає МВФ, який планує виділити черговий транш фінансування до кінця грудня.
Учасники фондового ринку висловлюють серйозне занепокоєння можливою забороною таких операцій. На їхню думку, це може стати відчутним ударом як для їхнього бізнесу, так і для розвитку фондового ринку України загалом. Інвестиційні компанії наполягають на законності своїх дій та заявляють, що не можуть відмовити клієнтам у переказі облігацій за кордон, оскільки це може призвести до втрати ліцензій.