Трамп заявив, що Україна і рф провели великий обмін полоненими

23 Травня 13:46

Президент Сполучених Штатів Америки (США) Дональд Трамп заявив про завершення “великого обміну полоненими” між Україною та росією. Про це повідомляє «Комерсант Український» з посиланням на публікацію американського лідера в Truth Social.

“Щойно завершився великий обмін полоненими між росією та Україною. Він “набуде чинності найближчим часом”. Можливо, це призведе до чогось великого?”, – заявив голова Білого дому.

Зазначимо, що наразі ні Україна, ні росія поки цю інформацію не коментували. 

Обмін «1000 на 1000» — це ініціатива великого обміну полоненими між Україною та росією, яка передбачає взаємне звільнення по 1000 військовополонених з кожного боку.

Про підготовку до обміну «1000 на 1000» публічно заявив президент Володимир Зеленський 22 травня 2025 року. Ініціатива активно просувається Офісом Президента — зокрема, керівником ОП Андрієм Єрмаком.

Мета обміну

Це один із найбільших потенційних обмінів з початку повномасштабного вторгнення. Його реалізація стане значним гуманітарним кроком і дозволить повернути додому великий контингент українських захисників, які часто перебувають у надзвичайно важких умовах утримання.

Україна вже провела десятки обмінів із рф, однак у 2024–2025 роках їхній темп значно знизився. Востаннє великий обмін (230 на 230) відбувся у січні 2024 року після 5-місячної паузи. Після цього — тривала стагнація, попри численні запити від родичів полонених та правозахисних організацій.

Обміни зазвичай відбуваються за посередництва третіх країн (ОАЕ, Туреччина, Катар) або за участі міжнародних гуманітарних організацій, таких як МКЧХ (Міжнародний комітет Червоного Хреста). Чи буде задіяний хтось у випадку з обміном 1000 на 1000 — офіційно не повідомляється.

Читайте також: Як шукати зниклого військового та перевірити чи є він у полоні: алгоритм дій

Що цьому передувало

Перші за три роки прямі переговори між представниками України та російської федерації відбулися 16 травня у Стамбулі. Зустріч, яка тривала близько 90 хвилин, стала важливою подією на тлі тривалої війни та відсутності прямого діалогу на найвищому рівні з 2022 року. Попри обмежені очікування, сторони обговорили два ключові питання: можливий обмін військовополоненими та умови потенційного припинення вогню.

З боку рф речник Кремля Дмитро Пєсков підтвердив, що обговорення теми обміну полоненими мало конструктивний характер. Він також визнав, що домовленість про формат «1000 на 1000» стала одним із результатів стамбульських переговорів.

Попри досягнення певного прогресу в гуманітарній сфері, сторони не повідомили про жодні конкретні домовленості щодо припинення вогню. Проте сам факт відновлення прямого діалогу експерти оцінюють як «пробне розвідування ґрунту» перед можливими ширшими переговорами у майбутньому. Українська сторона чітко заявила, що її пріоритет — саме гуманітарні питання, тоді як стратегічні умови для миру наразі залишаються далекими від узгодження.

Нагадаємо, що попередні офіційні переговори між Україною та рф за посередництва Туреччини проходили у березні 2022 року — тоді сторони зустрічалися у Стамбулі, але значного поступу не досягли. Травневі перемовини, на думку політичних аналітиків, покликані показати світовій спільноті готовність сторін до хоча б обмеженого діалогу на тлі міжнародних ініціатив щодо врегулювання конфлікту.

Скільки українських військових звільнили з російського полону

За даними Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, загалом в межах перемовного процесу та обмінів з березня 2022 року Координаційним штабом визволено 4757 українських громадян. Усього від цього часу відбулося 64 обміни полоненими.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз