Трамп повертається в політику: чи покладе він край війнам у світі
6 Листопада 16:21Дональд Трамп заявив про свою перемогу на президентських виборах, підкресливши, що його метою є виправити ситуацію в країні. Трамп окреслив свої пріоритети для США, серед яких розв’язання проблеми нелегальної міграції та інших викликів. Він подякував американцям за підтримку, зокрема відзначивши бізнесмена Ілона Маска, президента UFC Дейну Вайта та Роберта Кеннеді молодшого, який приєднався до його кампанії. Що стосується України, то найзнаковішою стала теза Трампа про прагнення покласти край війнам у світі.
До чого готуватися Україні, як сприйняла перемогу Дональда Трампа Європа та чому путін не поспішає вітати Трампа з перемогою – Комерсант український розбирався.
“Ми досягли найбільш неймовірної політичної перемоги в історії. Такої перемоги країна ще не бачила. Я вдячний американському народу за честь бути обраним вашим 47-м президентом та вашим 45-м президентом,” – заявив Трамп під час виступу перед своїми прихильниками у Палм-Біч, штат Флорида.
Трамп пообіцяв надати американцям можливість “повернути реальний контроль над країною” та взятись за розв’язання проблеми державного боргу й зниження податків. Він також висловив впевненість у значних запасах нафти в США.
“У нас більше цього рідкого золота, ніж у Росії та Саудівській Аравії”, – зазначив Дональд Трамп
Нові перспективи для України
Сергій Ягодзінський, проректор Європейського університету, доктор наук і професор, в ексклюзивному коментарі для “Комерсант Український” наголосив, що повернення Дональда Трампа до політичної арени США стало знаковим моментом для України.
“Як тільки Дональд Трамп оголосив про своє повернення в політику, порядок денний в українських медіа та політиці змінився. Концепції миру, припинення вогню та можливість переговорів, які раніше були табу, знову стали темою обговорення”, – каже Сергій Ягодзінський
На думку професора, хоча Дональд Трамп має великий міжнародний вплив, його основною відповідальністю залишаються інтереси Сполучених Штатів. Проте сам факт його повернення вселяє надію.
“У будь-якому випадку нова надія краще за страждання, через які ми проходимо всі ці роки. Я за те, щоб ми отримали новий шанс на мир,” — підсумував Ягодзінський.
Трамп може подзвонити Путіну?
Якщо Дональд Трамп здобуде перемогу на президентських виборах у США, його перший дзвінок російському президенту путіну може відбутися вже 6 листопада. Такий прогноз зробили в виданні CNBC напередодні голосування. Мовляв, це може стати початком очікуваних переговорів щодо війни в Україні, які ймовірно розпочнуться на початку 2025 року.
Старший науковий співробітник Королівського інституту об’єднаних служб Тім Віллейзі-Вілсі висловив стурбованість.
“Майбутні президентські вибори в США є точкою максимальної небезпеки для України. Перемога Трампа може призвести до дзвінка Путіну вже 6 листопада. Будь-який такий дзвінок сигналізуватиме про прагнення до врегулювання конфлікту шляхом переговорів”, – Тім Віллейзі-Вілсі
Віллейзі-Вілсі додав, що за будь-якої такої угоди президенту України Володимиру Зеленському навряд чи вдасться досягти повернення окупованого Криму і Донбасу або домогтися репарацій за збитки, завдані його країні. Крім того, переговорне врегулювання може унеможливити притягнення російських посадовців до відповідальності за воєнні злочини.
Натомість Сергій Ягодзінський вважає, що повернення Трампа може стати певним “кордоном” для нових перспектив України у встановленні миру, хоча й додав, що швидких результатів очікувати не варто.
“Ми зараз не можемо вимагати від Дональда Трампа припинити війну за 24 години. Це нереалістично. Ми повинні вимагати припинення війни від тих, хто обіцяв це українському народові та отримав мандат”, – Сергій Ягодзінський
Республіканська монобільшість у Сенаті: що це означає для України?
Республіканці отримали більшість у Сенаті. Чинний спікер Палати представників Майк Джонсон здобув підтримку виборців у 4-му окрузі штату Луїзіана, забезпечивши своє місце у складі Палати наступного скликання. Це зміцнює позиції Республіканської партії, яка, за попередніми результатами виборів, також здобуває більшість у Сенаті США.
“Америка надала нам безпрецедентний мандат. Ми повернули контроль у Сенаті,” – зазначив Дональд Трамп.
Зміцнення республіканців у Конгресі створює нові політичні виклики для чинної адміністрації та може вплинути на ухвалення ключових рішень у сфері внутрішньої та зовнішньої політики США.
Ба більше, Bloomberg в день голосування назвав контроль над Палатою представників — “останньою надією” демократів у боротьбі за Конгрес, яку, очевидно, вони також втратили. Отримання контролю над Палатою демократами могло б стати стримуючим фактором для зовнішньої політики Дональда Трампа, який оголосив про свою перемогу на виборах і дотримується підходу “Америка понад усе”. А Україні – надію на продовження підтримки з боку Вашингтона, пишуть у виданні.
Голова правління Інституту світової політики Віктор Шлінчак в інтерв’ю для YouTube-платформи “Фабрика новин” окреслив головні виклики для України у зв’язку з початком роботи нового складу Конгресу США.
“Конгрес розпочне роботу раніше, ніж відбудеться інавгурація Трампа. Це створює цілий ряд викликів для нас, оскільки бюджет США на наступний рік ще не затверджений, і відповідно, у ньому не визначені параметри допомоги Україні. За цими рішеннями можна буде судити про ставлення республіканців до підтримки нашої держави,” — наголосив Віктор Шлінчак.
Шлінчак також прокоментував можливе повернення до ленд-лізу для України.
“Ще два роки тому був проголосований спеціальний законопроєкт про ленд-ліз. Це означає можливість для України отримати певні види озброєнь — в оренду або на умовах відтермінованої оплати, як це було під час Другої світової війни. Але зараз важливо, щоб лобісти активно працювали в цьому напрямку, адаптуючи підхід до нових реалій”, – Віктор Шлінчак.
Окрім економічних і військових аспектів, Шлінчак відзначив важливість посилення української дипломатичної присутності у Вашингтоні. Він нагадав про нещодавній лист спікера Майка Джонсона, в якому той рекомендував відкликати голову дипломатичної місії України в США Оксану Маркарову. Варто зосередити увагу на формуванні сильної дипломатичної команди, яка розуміє особливості спілкування з американцями, резюмував Шлінчак.
2,5 місяці після перемоги Трампа Європу намагатимуться розхитати
Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан став першим лідером ЄС, який привітав Дональда Трампа з перемогою на виборах у США, назвавши її “найбільшим поверненням в історії американської політики”. Орбан також заявив, що результати виборів ставлять перед Європою питання про готовність самостійно підтримувати Україну та спонукають ЄС до перегляду своєї стратегії.
Колишній секретар Польської делегації в Парламенті НАТО, Пьотр Кульпа в ексклюзивному інтерв’ю для Комерсант український поділився своїм баченням ризиків, які можуть загрожувати Європі та Україні в найближчі місяці.
“Найближчі два з половиною місяці — це останній момент, коли ті сили, які діяли проти України та привели до цієї війни, ще намагаються послабити ситуацію на міжнародній арені. Вони спробують використати цей час для того, щоб впливати на рішення Трампа та зменшити його роль у підтримці України”, — зазначив Пьотр Кульпа.
За словами Кульпи, в Україні будуть можливі спроби створити враження, що ситуація в країні значно гірша, ніж є насправді.
“Будуть активні повідомлення про проблеми з мобілізацією, корупцію, що можуть підірвати віру та моральний дух українського народу”, — попереджає Кульпа.
Крім того, експерт прогнозує посилення масованих ударів по Україні.
“Це останній момент, коли Путін може використати накопичені ракети, хоча багато залежить від позиції Трампа. У Москві будуть намагатися не зробити кроків, які можуть розлютити його”, — вважає Кульпа.
Ще одним ризиком Кульпа називає активізацію прихильників старих політичних стратегій у Європі, зокрема тих, хто прагне повернути стару політику мирних угод, як це було за часів Ангели Меркель. Це може створювати додатковий тиск на Київ, а в Європі важливо не піддаватися на пропаганду і підтримувати єдність, зазначає Кульпа.
“Немає жодних сигналів, що Трамп готовий залишити Україну, але є ймовірність, що він намагатиметься заморозити конфлікт. Все залежатиме від стійкості духу в Європі”, — Пьотр Кульпа.
Отже, перемога Дональда Трампа на президентських виборах не тільки змінила політичний ландшафт США, але й відкрила нові можливості та ризики для України. З одного боку, повернення Трампа дає надію на нові можливості для мирних переговорів, але з іншого — це може означати замороження війни без досягнення важливих результатів для Києва. Зміцнення республіканців у Сенаті й можливість впливу на зовнішню політику США ставлять під питання майбутню підтримку України та подальшу стратегію в умовах глобальних викликів.
Автор — Анастасія Федор