Трамп не здається і просуває угоду про корисні копалини: озвучено ідею про “спрощений” договір

20 Лютого 10:03

Адміністрація Трампа не полишає своїх спроб укласти угоду щодо українських корисних копалин. Після того, як Президент України Володимир Зеленський відмовився від попередньої “пропозиції”, у Вашингтоні прагнуть укласти “спрощену” угоду. Спрощеність полягає у тому, що угоду укладуть загалом, без деталей, а пізніше будуть обговорені докладні умови. Про це повідомляє Reuters з посиланням на два джерела, обізнаних у цій справі, передає Комерсант український.

За попередньою американською пропозицією, Вашингтон отримав би 50% критично важливих корисних копалин України, серед яких графіт, уран, титан і літій.

Цей епізод чітко показав, що досягнення повної угоди потребуватиме часу, зазначили джерела. Проте президент США Дональд Трамп хоче мати пакт з Україною перед тим, як потенційно дозволити додаткову військову підтримку для Києва або перейти до спроб організувати формальні мирні переговори між Україною та росією.

Посланець Трампа в Україні Кіт Келлогг перебуває цього тижня в Києві для обговорення параметрів переглянутого пакту та того, що Україна потребує в обмін на його підписання. Зеленський заявив, що зустрінеться з Келлоггом у четвер.

На запитання, чи продовжуватимуть американські чиновники прагнути угоди, радник Трампа, який говорив на умовах анонімності, сказав про Зеленського:

“Безумовно, нам потрібно повернути цього хлопця до реальності”.

Джерела повідомили, що для Трампа важливо мати можливість публічно сигналізувати американському народу, що США відшкодовують надану допомогу.

Неясно, наскільки оригінальна “пропозиція” США була сформульована: як компенсація за минулі чи за майбутні поставки зброї. Але Зеленський заявив, що вона занадто зосереджена на інтересах США і не містить гарантій безпеки для Києва.

“Я не можу продавати нашу країну”,

— сказав він журналістам у середу.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Третє джерело, обізнане з цим питанням, заявило, що Україна готова укласти угоду з адміністрацією Трампа. Інше джерело також заявило, що Київ готовий до угоди, але вона не повинна виглядати такою “хижацькою”, як угода, яку США запропонували спочатку.

Деталі обговорень США щодо можливої угоди про корисні копалини, включаючи те, хто всередині адміністрації допомагав розробляти початкову пропозицію, невідомі.

Переглянутий підхід є лише одним із кількох, які обговорюються в Білому домі щодо того, як укласти угоду з Києвом у найближчі тижні — незвично швидкий графік для складного сектора, де угоди зазвичай укладають приватні компанії та державні установи, а не уряди.

Трамп у середу повторив своє розчарування тим, що більша частина допомоги США була грантами, тоді як Європа, за його словами, переважно надавала позики.

“Сполучені Штати нічого не отримують назад, тому вони отримують свої гроші назад”,

— сказав він.

Він також сказав, що Київ насправді погодився на угоду, однак потім передумав.

“У нас була угода, але вони порушили її два дні тому”,

— сказав Трамп.

Нагадаємо, в обмін на надану військову підтримку Президент США Дональд Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Україна відправила США свій варіант угоди, однак там відкинули його, звинувативши Україну у відмові підписувати угоду і назвавши це рішення недалекоглядним.

Президент Зеленський заявив, що США насправді надали Україні допомоги на менш ніж 100 млрд дол, а саме 67 млрд доларів зброєю і ще 31,5 млрд доларів в якості прямої фінансової допомоги.

Остафійчук Ярослав
Редактор