Трамп хоче позбавити університети фінансування через протести: що за цим криється
4 Березня 16:26
Президент США Дональд Трамп оголосив, що навчальні заклади, які допускають “незаконні протести”, будуть позбавлені федерального фінансування. Про це американський лідер написав 4 березня на своїй сторінці у соціальній мережі Truth Social, передає Комерсант український.
“Будь-яке федеральне фінансування буде припинено для будь-якого коледжу, школи або університету, який допускає незаконні протести”, – написав Трамп.
Лідер США додав, що агітатори будуть ув’язнені та (або) назавжди вислані до країни, з якої вони прибули. Американські студенти будуть назавжди вислані або, залежно від виду й тяжкості злочину, заарештовані.

Що передувало гучній заяві Дональда Трампа
Зауважимо, що ця заява з’явилася після того, як адміністрація перевірила Колумбійський університет на предмет його дій проти антиізраїльських протестів, спрямованих проти єврейських студентів. Федеральні чиновники розглядають можливість припинення контрактів на суму 51 мільйон доларів і перегляду грантів на суму 5 мільярдів доларів для забезпечення захисту прав єврейських студентів.
За словами міністра освіти США Лінди Мак-Мен, минулого місяця Дональд Трамп створив спеціальну групу, спрямовану на боротьбу з антисемітизмом у школах, яка має на меті переглянути федеральні гранти Колумбії.
Як Дональд Трамп планує реформувати освіту у США
Раніше президент США Дональд Трамп чітко дав зрозуміти, що протести проти нього не сприймаються, попри те, що він та його партія наполягали на важливості дотримання принципів свободи слова у США. Чинний американський лідер навіть погрожував скоротити державне фінансування шкіл, коледжів та університетів у США, якщо вони дозволять трансгендерним спортсменам змагатися в жіночих спортивних командах, або якщо вони наполягатимуть на обов’язковій вакцинації від COVID-19.
У січні 2025 року президент Трамп підписав виконавчий указ 14190 під назвою “Припинення радикальної індоктринації у шкільній освіті K-12”. Цей указ забороняє школам K-12 викладати матеріали, які вважаються антиамериканськими або підривними, включно з контентом, що пропагує “гендерну ідеологію” або критичну расову теорію. Він також вимагає проведення розслідувань щодо навчальних закладів, які підозрюються у просуванні таких ідеологій, з можливим кримінальним переслідуванням викладачів, викритих у порушенні.
Крім того, адміністрація запустила портал “end-DEI” для публічних скарг на програми різноманітності в школах. Існують попередження про можливе скорочення федерального фінансування для університетів, які продовжують реалізацію ініціатив у сфері розмаїття, рівності та інклюзії (DEI).
Українські студенти у США: чи торкнеться їх “реформа Трампа”
Станом на лютий 2025 року в університетах і коледжах США навчається близько 1700 студентів з України. Ця цифра залишається стабільною впродовж останніх років, попри війну і пов’язані з нею економічні та соціальні труднощі. У 2020-2021 навчальному році у США навчалося 1739 українських студентів, і відтоді кількість українців, які навчаються, істотно не змінилася.
Багато університетів США надають підтримку українським студентам, пропонуючи стипендії, пільгове навчання і психологічну допомогу. Деякі навчальні заклади знизили вартість навчання для українців або створили спеціальні фонди фінансової підтримки. Наприклад, Стенфордський університет продовжує надавати гранти українським студентам, які постали перед фінансовими труднощами через війну.
Додатково, американські виші підтримують українських студентів на адміністративному рівні, допомагаючи подовжувати візи, змінювати статус перебування або оформляти тимчасовий захист. Для тих, хто не може повернутися на батьківщину через конфлікт, діють спеціальні програми. Наприклад, тимчасовий захищений статус (TPS), запроваджений 2022 року, дав змогу українським студентам залишатися у США та продовжувати навчання без загрози депортації.
Чи торкнуться їх зміни, які хоче запровадити в університетській освіти Дональд Трамп, поки невідомо.