Тютюнова мафія: де найбільше продають нелегальні сигарети в Україні

26 Травня 16:50
ІНФОГРАФІКА

У лютому 2025 року після тривалого спаду знову зріс нелегальний ринок тютюну в Україні — до 14,1%. І найбільше підробок на відомі тютюнові бренди виявили в Дніпропетровській області, повідомляє «Комерсант Український» із посиланням на дослідження Kantar Ukraine — компанії, що спеціалізується на маркетингових дослідженнях.

У аналітичному матеріалі компанії йдеться про відновлення активності тіньового сегмента після періоду стабілізації.

Скільки втрачає бюджет через обіг нелегальних сигарет

За даними дослідження, обсяг тіньового ринку сигарет перевищив 5 мільярдів штук, що призводить до щорічних втрат державного бюджету на суму понад 24,2 мільярда гривень.

Ці кошти можна було б спрямувати на фінансування оборонного сектору, соціальних програм або інфраструктурних проектів. Так, за 24,2 млрд грн можна купити

Особливо помітне зростання зафіксували у сегменті продукції з маркуванням Duty Free або призначеної для експорту, яка нелегально реалізується на внутрішньому ринку. У лютому 2025 року її частка становила 6,4%, що майже вдвічі більше порівняно з жовтнем 2024 року. Це свідчить про активізацію схем ухилення від сплати податків через використання псевдоекспортних каналів.

Крім того, третина контрафактної продукції (33%) має ознаки підроблених акцизних марок. З цієї частки 25% (за написом на упаковці) вказані як виготовлені компаніями Marshall Finest Tobacco / United Tobacco / VK Tobacco FZE, ще 8% — “Українським тютюновим виробництвом”. Це — ознака існування організованих схем виробництва та розповсюдження нелегальної продукції.

Читайте також: Цигарки в Україні: скільки коштує курити у 2025 році та що буде далі з цінами на тютюн

Бренди яких цигарок присутні на нелегальному ринку України

Понад половина нелегальної продукції, маркованої як Duty Free або призначеної для експорту, і нелегально продається в Україні (55%), за написом на упаковці, вироблена Винниківською тютюновою фабрикою. Основні торгові марки цієї групи — Compliment (50%) та Lifa (5%). Решта 45% цієї категорії — продукція з невизначеним виробником; серед найпоширеніших брендів — Marshall (25%), Urta (9%) та Brut (6%).

Де в Україні найчастіше торгують нелегальними сигаретами

Географічно найбільші обсяги торгівлі нелегальними тютюновими виробами фіксуються у шести областях, які разом формують 73% ринку такої продукції:

  • Дніпропетровська — 28%,
  • Одеська — 16%,
  • Львівська — 9%,
  • Харківська — 8%,
  • Київ і Київська область — 7%,
  • Хмельницька — 5%.

Експерти пояснюють, що такі дані свідчить про концентрацію тіньового ринку в регіонах з високим рівнем споживання та логістичними можливостями для розповсюдження продукції.

Основними каналами розповсюдження нелегальної тютюнової продукції залишаються кіоски та магазини, через які реалізується 68% такої продукції. Така ситуація лише підкреслює необхідність посилення контролю за роздрібною торгівлею та впровадження ефективних механізмів відстеження походження товарів.

Фахівці наголошують на необхідності комплексного підходу до боротьби з нелегальним ринком тютюнових виробів, включаючи посилення контролю за виробництвом, транспортуванням та реалізацією продукції, а також удосконалення законодавчої бази для ефективного протидії тіньовим схемам.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз