The Times: будівництво захисту енергооб’єктів в Україні зірвано, бо чиновники вимагали хабарів

25 Листопада 11:50

Британське видання The Times оприлюднило статтю, у якій ідеться про те, що нездатність України забезпечити захист критичної енергетичної інфраструктури спричинена корупцією на високих щаблях влади. Про це пише Комерсант український з посиланням на Фокус.

Видання стверджує, що український уряд відклав реалізацію проєктів із зміцнення енергетичних об’єктів, а підрядники зупинили роботи через відсутність оплат. Цей процес ускладнився в умовах, коли 80% енергетичної системи країни зазнало пошкоджень або руйнувань внаслідок російських обстрілів.

Колишній керівник відомства із захисту критичної інфраструктури Мустафа Найєм, який пішов у відставку в червні, звинуватив уряд у блокуванні фінансування через корупційні інтереси. За його словами, проєкти, спрямовані на встановлення спеціальних захисних бункерів для підстанцій, були зірвані, оскільки чиновники вимагали хабарів.

Його наступник Сергій Сухомлин стверджує, що перегляд контрактів був необхідний через завищені ціни, а частину захисних споруд довелося перепроєктувати для скорочення витрат.

Ситуація ускладнюється перспективою скорочення допомоги Україні з боку США після вступу на посаду Дональда Трампа, що може зменшити постачання засобів протиповітряної оборони.

Стаття також згадує про підозри щодо ролі ексзаступника голови Офісу Президента Кирила Тимошенка, якого звинувачують у вимаганні “відкатів” за державні будівельні проєкти. Однак представник Тимошенка спростував ці заяви, наголошуючи на необхідності офіційного розслідування.

The Times зазначає, що корупція не лише уповільнює зусилля із захисту інфраструктури, але й загрожує стабільності енергосистеми України в умовах зими та постійних російських атак.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Ситуація в українській енергетиці

22 березня 2024 року росія відновила атаки на українську енергетику, здійснивши один із найбільш масованих обстрілів за весь час повномасштабної війни. Зокрема влучили у Дніпрогес та інші енергетичні об’єкти України. З того часу росія регулярно обстрілює об’єкти української енергетичної інфраструктури.

Так, росіяни знищили Трипільську і Зміївську ТЕС, внаслідок чого “Центренерго” втратило 100% генерації. Також було сильно пошкоджено 5 із 6-и теплових електростанцій ДТЕК.

Після цього в Україні знову почалися відключення світла, Укренерго ввело графіки відключень, а уряд підвищив тариф на електроенергію відразу на 60%.

Водночас Кабмін намірився побудувати два нові блоки на Хмельницькій АЕС і вже отримав схвалення профільного парламентського комітету. У Центрі Разумкова розкритикували ці плани, але деякі експерти вважають, що проти будівництва АЕС сьогодні лише зрадники або покидьки.

Чергову масовану атаку на українську енергетику росія здійснила 26 серпня. Цього разу били по розподільчих системах і системах видачі електроенергії, вдарили також по Київській ГЕС.

Найбільш масований обстріл України росія здійснила 17 листопада 2024 року, випустивши 127 крилатих, балістичних і надзвукових ракет та 109 ударних безпілотників. У ДТЕК повідомили про серйозні пошкодження на їхніх ТЕС. Найскладнішою виявилася ситуація в Одесі та на Одещині – у ніч на 18 липня місто частково залишалося без світла і води. З 18 липня в Україні знову введено графіки відключень електроенергії

Наразі деякі експерти вважають, що відключення світла можуть тривати до весни. А Центр протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України нещодавно озвучив найгірший сценарій, який передбачає відключення до 20 годин на добу.

Остафійчук Ярослав
Редактор