The Economist: вибори в Україні можуть відбутися навесні 2025 року

13 Листопада 00:22

Вибори в Україні можуть відбутися вже у 2025 році. Найраніша дата – 25 травня. Про це пише видання The Economist, інформує Комерсант український

“Наразі на вустах київських політиків дві дати: 20 січня 2025 року, дата інавгурації Трампа, перший момент для будь-якого можливого припинення вогню та скасування воєнного стану, і 25 травня, найраніша дата виборів, яка обговорюється”, – йдеться у матеріалі. 

В Офісі президента заперечує підготовку до виборів. Більшість джерел видання скептично ставляться до того, що голосування відбудеться. Існують питання щодо організації та легітимності цього процесу: як розколота нація у стані війни може провести вибори. Крім того, країні ще належить пережити важку зиму.

“Брати участь у передвиборчій кампанії зараз було б самогубством”, – вважає народний депутат Ярослав Желєзняк.

Складність підтримки Зеленського серед виборців

Тим не менш, певна підготовча робота, схоже, розпочалася, пишуть автори. Регіональні виборчі штаби мобілізуються, і ведеться робота над списками кандидатів. Представники “одного з імовірних конкурентів” Володимира Зеленського на президентських виборах кажуть, що Україні потрібні вибори, але “вони побоюються робити публічні заяви про це, побоюючись жорсткої реакції з боку Офісу президента”.

“Якби вибори відбулися завтра, Зеленському було б важко повторити успіх переконливої ​​перемоги, яку він здобув у 2019 році. Майже через три роки російського вторгнення його більше не вважають беззаперечним військовим лідером, яким він був раніше”, – йдеться у статті.

Внутрішнє опитування, з яким ознайомився The Economist, свідчить про те, що у другому турі чинний президент матиме погані шанси на перемогу над Валерієм Залужним. Колишній головнокомандувач ЗСУ, який зараз обіймає посаду посла у Великій Британії, ще не дав зрозуміти свої політичні амбіції, хоча багато хто закликає його балотуватися.

Президент має кращі шанси, коли його протиставляють іншим опозиційним діячам.

Потенційні сценарії для Зеленського

Один зі співрозмовників видання припустив, що найкращим кроком для Зеленського могла б стати відмова від участі у виборах:

“У Зеленського є лише один вихід, щоб вийти з непошкодженою репутацією. Це провести вибори [без нього] і увійти в історію як людина, яка об’єднала націю під час війни”.

Проте, якщо Зеленський вирішить брати участь у виборах, існує ризик того, що його особистий імідж може постраждати в разі подальших військових ускладнень або непопулярних домовленостей щодо миру.

Міжнародна ситуація: виклики на тлі нової адміністрації США

З наближенням вступу на посаду новообраного президента США Дональда Трампа Україна готується до змін. Зараз є побоювання, що пропозиція Трампа Україні буде нагадувати щось схоже на ідеї, висунуті його майбутнім віцепрезидентом Джей-Ді Венсом.

Вони, по суті, виключають членство в НАТО, водночас дозволяють росії зберегти контроль над 18% території України, яка зараз знаходиться в окупації.

“Попри всі розмови в Києві та інших столицях про закінчення війни, більшість тих, хто проводить час на передовій, розуміють, що багато боїв ще попереду. Ініціатива належить Володимиру Путіну, і малоймовірно, що він запропонує перемир’я, поки не буде вирішено кілька битв”, – констатує видання.

Перспективи на фронті: війна триває

Водночас на фронті бойові дії тривають, і, як наголошують аналітики, мир може бути далеким від досяжності.

У Києві та західних столицях активно обговорюють шляхи завершення війни, але військові експерти зазначають, що путін навряд чи запропонує перемир’я, поки не буде отримано тактичних переваг на полі бою.

Видання зазначає, що у Кураховому російські сили чисельно переважають українські сили принаймні в шість до одного, і український відступ, здається, неминучий найближчим часом.

Погіршення ситуації на передовій вже хвилює суспільство. Військовий капелан Дмитро Поворотний заявив, що армія цензурує найнегативніші новини, щоб уникнути “розпалювання вогню вдома”. Високопоставлений військовий чиновник погоджується. Зазначається, що навіть Зеленському не кажуть правду.

“Справа навіть не в тому, що його тримають у теплій ванні. Його тримають у сауні”, — каже джерело.

Вибори в Україні

Вибори в Україні мали відбутися у березні 2024 року, але оскільки по всій країні запроваджено воєнний стан, голосування було відкладено на невизначений термін.

Точилося багато дискусій щодо імовірності їх проведення. Тоді влада наголошувала, що вибори провести неможливо, в тому числі через те, що сотні тисяч громадян перебувають на фронті і не можуть проголосувати. 

Та у вересні 2024 року стало відомо, що Центральна виборча комісія відновила роботу Державного реєстру виборців у частині обліку постійних виборчих дільниць. У ЦВК тоді пояснили, що це регулярна планова робота, яка виконується постійно, і це зовсім не означає проведення виборів найближчим часом. 

Дзвенислава Карплюк
Редактор