The Economist: Ризик насильства на виборах в США є реальним, але розмови про громадянську війну – нісенітниця
6 Листопада 10:35Багато американців побоюються, що ситуація в країні після виборів може погіршитись, дехто говорить навіть про “громадянську війну”. Але наскільки погано все може бути насправді? Ситуацію в Сполучених Штатах дослідило видання The Economist, повідомляє Комерсант український.
За даними опитування AP/NORC, три чверті американців непокоїть насильство після виборів, – констатує видання і згадує прогноз вченого з університету Чикаго Роберта Пейпа, який вивчає політичне насильство.
Він проводив опитування виборців як дистанційно, так і особисто на мітингах. Грунтуючись на цих даних, Пейп відверто каже: “Ми вступаємо в сезон політичного насильства”.
В основі цього лежать дані, що значна кількість – п’ята частина американців – заявляють, що підтримують застосування насильства, щоб або повернути Дональду Трампу президентське крісло, або завадити йому зайняти його.
Як виглядатиме насильство, якщо воно станеться
Багато залежить від результатів. Якщо стане зрозуміло, що Камала Харріс перемагає з невеликим відривом, однією з можливостей є протести в місцях, де проводяться підрахунки (як це сталося у 2020 році), що підживлюються теоріями змови про шахрайство. Навіть якщо вона здобуде впевнену перемогу, спорадичні інциденти із застосуванням насильства щодо демократів, які здійснюють збуджені або параноїдальні особи, можуть посилитися.
У разі ж перемоги Трампа, навпаки, можна побоюватися широкомасштабних протестів у великих містах, частина яких може перерости у жорстокі заворушення.
Роберт Пейп підкреслює, що, за його даними, по обидва боки політичного вододілу люди підтримують насильство. Але ризик збалансований нерівномірно.
Згідно з іншим дослідженням, проведеним аналітичним центром Public Religion Research Institute, республіканці втричі частіше, ніж демократи, вірять у те, що “справжнім американським патріотам, можливо, доведеться вдатися до насильства, щоб урятувати країну”. А підбурювання може перетворити підтримку насильства на дію. В останні тижні передвиборної кампанії Трамп наблизився до цього.
Проте є причини для оптимізму
Є підстави сподіватиись, зазначає The Economist, що нинішні вибори відбудуться більш гладко, ніж у 2020 році.
Насамперед, місцева влада підготувалася краще. За даними аналітичного центру Brennan Centre for Justice, 92% місцевих виборчих органів по всій Америці вжили заходів щодо підвищення безпеки виборів та персоналу.
Загалом поліція виглядає підготовленою. А співробітники виборчих комісій вжили заходів, включаючи пряму трансляцію від скриньок для голосування, у спробі зміцнити довіру до процесу.
“Чи буде цього достатньо?”, – запитує The Economist і робить висновок: пророцтва про неминучу громадянську війну явно перебільшені. Навіть широкомасштабне насильство видається малоймовірним. Але порушення та кілька неприємних інцидентів неминучі і трапляються вони на кожних виборах.
Р.S. CBS News напередодні повідомило: Трамп заявив, що “жодного насильства” після виборів не буде, і він очікує… “дуже великої перемоги”.