Телемарафони за 860 млн грн: хто отримав найбільше державних коштів

8 Лютого 06:21

У жовтні 2024 року Європейська комісія висловила критику щодо телемарафону “Єдині новини”, поставивши під сумнів його об’єктивність та доцільність фінансування з державного бюджету. Це питання стає ще актуальнішим, якщо врахувати соціологічні дані: згідно з дослідженням USAID-Internews, хоча 86% опитаних знають про телемарафон, лише 47% його дивляться, і тільки третина з них йому довіряють. Проєкт Dozorro TI Ukraine проаналізував, скільки заплатили за «Єдині новини» у 2024 році, повідомляє Комерсант український

Скільки витратили на телемарафони у 2024 році

За даними пошуково-аналітичної системи 007, протягом 2024 року на виробництво телемарафонів “Єдині новини” та “FreeДом”, а також на програми для “Дому” і The Gaze витратили понад 860 млн грн. Це менше, ніж у 2023 році, коли бюджет сягав 930 млн грн, але значно більше, ніж у 2022-му — майже 400 млн грн.

За інформацією публічного модуля аналітики BI Prozorro, у 2024 році ДП «‎Мультимедійна платформа іномовлення України» провело 356 закупівель із загальною очікуваною вартістю 975,7 млн грн. Поточна сума договорів трішки менша — 969,4 млн грн. Ця сума стосується укладених договорів, а не фактично сплачених коштів. У суму цих угод входять не лише замовлення на виробництво марафонів і програм, а й інші послуги та закупівлі різних товарів (одяг, меблі, прикраси, дизельне пальне, послуги з доопрацювання документального фільму).

Водночас ДП «‎Парламентський телеканал “Рада”» провело 46 закупівель із загальною очікуваною вартістю 121,4 млн грн. На таку ж суму уклали угоди.

Скільки коштує телемарафон «Єдині новини»

У 2024 році на створення і трансляцію телемарафонів «Єдині новини» та «FreeДом» витратили 843 млн грн. З цієї суми 699 млн грн пішло на виробництво «Єдиних новин», а 144 млн — на «FreeDom». У 2023 році на марафони разом витратили 842 млн грн.

Виробництво марафонів купували два замовники:

  • ДП «‎Парламентський телеканал “Рада”».
  • ДП «‎Мультимедійна платформа іномовлення України», яке належить до сфери управління Міністерства культури та інформполітики;

Замовлення на виробництво телемарафонів отримали телеканали: «Інтер», ICTV, «1+1», «Ми — Україна», а також компанія ТОВ «Кінокіт».

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Основні отримувачі бюджетних коштів:

  • «Ми — Україна»

Найбільше коштів отримало ТОВ «Ми — Україна» — 190 млн грн. Компанія займалася створенням і трансляцією телемарафону «Єдині новини #UAразом».

ТОВ з’явилася в телемарафоні наприкінці 2022 року після того, як «Новинна група Україна» Ріната Ахметова здала свою ліцензію державі, а частина її команди перейшла на новий телеканал «Ми — Україна», який нібито сама й створила. Бенефіціар товариства — Ігор Петренко. За інформацією «Детектора медіа», він є директором департаменту внутрішньої політики в Міжнародному центрі перспективних досліджень.

  • ТОВ «СЛМ Новини»

Майже 190 млн грн перерахували ТОВ «СЛМ Новини» (телеканал ICTV) Віктора Пінчука за організацію обох марафонів. З них 142 млн грн — за «Єдині новини #UAразом» і 48 млн грн — за «FreeДом».

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

  • Телеканал «Інтер»

Трохи менше заплатили ПАТ «Телеканал “Інтер”», що належить олігарху Дмитру Фірташу — 170 млн грн. На виробництво «Єдині новини #UAразом» витратили 122 млн грн, а на «FreeДом» — 48 млн грн.

  • ТОВ «ТРК “Студія 1+1”» та іноземне підприємство «1+1 Продакшн»

Ще 139 млн грн заплатили ТОВ «ТРК “Студія 1+1”» за виробництво і трансляцію марафону «Єдині новини #UAразом», а іноземному підприємству «1+1 Продакшн» — 48 млн грн за виробництво марафону «FreeДом».

Кінцевим бенефіціарним власником ТОВ «ТРК “Студія 1+1”», за інформацією, яку компанія надала Національній раді з питань телебачення та радіомовлення в грудні 2024 року, є Валерій Коломойський. Серед власників істотної участі — Ігор Суркіс і багаторічний бізнес-партнер Коломойського Юрій Кіперман. Також власницею 8% є Оксана Марченко. Іноземним підприємством «1+1 Продакшн» володіє (75%) кіпрська компанія «Каддоа лімітед», яка фігурує у власності «1+1 марафон» (або ТОВ «ТРК Студія 1+1”»), а також менеджмент і працівники групи, зокрема Ярослав Пахольчук — гендиректор групи «1+1 media».

  • ТОВ «Кінокіт»

Серед учасників телемарафону «Єдині новини» — «Парламентський телеканал “Рада”». Утім, контент для марафону телеканал виготовляє не сам, а замовляє у ТОВ «Кінокіт». У 2024 році це обійшлося у 105 млн грн.

За інформацією журналістів Bihus.Info, компанія «Кінокіт» пов’язана з колишнім заступником голови Офісу президента Кирилом Тимошенком. Сам Кирило Тимошенко заперечив, що «він або пов’язані з ним особи отримують кошти за виробництво телевізійних програм для телемарафону».

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор