Телеграм як бізнес: на чому заробляють власники каналів-мільйонників

2 Грудня 20:05
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Телеграм став для українців чи не головним джерелом інформації. Основним варіантом доходу для телеграм-каналів є реклама, але скільки саме заробляють їхні власники — достеменно невідомо. Реальні доходи каналів не можна визначити, оскільки вони не підлягають офіційній реєстрації. Проте, можна оцінити приблизні суми. Головний спосіб заробітку на Телеграм-каналах — це продаж реклами. Чим більша кількість підписників у каналу, тим дорожчою стає його рекламна публікація.

Телеграм-канали, “чорний” піар та шалені кошти за рекламні пости

Український підприємець і засновник групи компаній «Текстиль-Контакт» Олександр Соколовський поділився своїм досвідом боротьби з чорним піаром та негативною рекламою про нього через телеграм-канали на панельній дискусії «Telegram війни в Україні: Як пережити кібербулінг та зберегти компанію. Історії бізнесу та позиція держави», організованій Комерсант український.

Соколовський каже, що “чорний” піар не діє за правилами, адже власники деяких телеграм-каналів заробляють на рекламних публікаціях, спрямованих на дискредитацію компаній або осіб. Соколовський навів приклад з власної практики, коли його компанія стала об’єктом атак через участь у тендерах з постачання засобів індивідуального захисту в розпал пандемії.

«У 2020 році, коли ми постачали комбінезони за значно нижчою ціною, ніж конкуренти, Міністерство охорони здоров’я скасувало наш тендер через відсутність “відкатів”. Потім вони провели закупівлю вдвічі дорожче, і навіть китайське обладнання, ймовірно, не дійшло до України. У відповідь я опублікував пост, після чого на мене почалася атака “чорного піару” через рекламні публікації в телеграм-каналах», – каже Соколовський.

За словами підприємця, у таких випадках медіаатаки можуть бути досить дорогими.

«Компанії, що займаються “чорним” піаром, мають бюджети до 40-50 тисяч доларів на місяць. Бізнес просто не може собі дозволити такі витрати на контрзаходи», — додав він.

Бізнес-рейдерство та шантаж за допомогою телеграм-каналів

Непоодинокі випадки, коли через телеграм-канал підприємці з успішними бізнесами отримують пропозицію припинити негативні публікації на адресу його компанії за певну плату. У таких випадках є два шляхи. Якщо діяти у рамках закону, то про випадки інформаційного рекету підприємець має повідомляти кіберполіцію або ж вирішувати «проблему» власними силами.

Соколовський підтверджує, що такий інформаційний тиск справді досить часто застосовується, щоб змусити підприємців платити за зняття «негативних публікацій» або «блокування» згадок у повідомленнях про той чи інший вид бізнесу.

«Я дуже часто стикався, що коли пишеш про якусь біду, проблеми нашого підприємства або моїх друзів, є величезне органічне охоплення, люди допомагають. Атака ж не має за собою нічого і зʼявляється несподівано. Ми розуміємо, що вона замовна, бо насправді підприємство нічого не порушувало», — каже Соколовський.

Він навів приклад, коли його компанія працювала з “Укрзалізницею”, і зʼявилася фейкова інформація про завищену вартість товарів. У результаті на компанію почався потік негативу в медіа. Соколовський наголосив, що такі атаки — не рідкість у сучасному бізнес-середовищі, де можуть діяти навіть окремі правоохоронці.

Ще одна історія стосується ситуації з Головним управлінням прокуратури Київської області.

«Ми подали скаргу на арешт нашого підприємства. І виявилося, що вже через кілька тижнів справу закрили, бо не було складу злочину. Але водночас, ми зіткнулися з новою хвилею атак через телеграм-канали», — розповів Соколовський.

Очевидно, констатує він, проблема з маніпуляціями в телеграм-каналах є системною і потребує уваги з боку держави.

Які головні загрози несе Телеграм

Під час дискусії на тему «TЕLEGRAM ВІЙНИ в Україні: Як пережити кібербулінг та зберегти компанію. Історії бізнесу та позиція держави», організованою виданням «Комерсант Український», журналістка «Детектор медіа» Юлія Лавришин порушила важливі питання щодо безпеки та впливу Telegram-каналів на медіапростір під час війни. Лавришин розповіла про зручність цієї платформи, але й зауважила на суттєвих загрозах, які вона несе.

«Телеграм, без сумніву, дуже зручний, і я це об’єктивно визнаю. Але саме анонімність платформи стає однією з найбільших проблем. Анонімність дозволяє легко маніпулювати громадською думкою та сприяти інформаційним атакам», — зазначила вона.

Вона, як експерт по роботі з медіа, зауважила, що хоча не всі Телеграм-канали мають негативну репутацію, проте важливо розрізняти анонімні канали, які часто вдаються до маніпуляцій, аби заробити побільше коштів.

«Ми не говоримо, що всі Телеграм-канали погані, але ми закликаємо людей бути обережними з анонімними каналами. Це вже не просто питання довіри, це питання безпеки», — підкреслила Лавришин.

Вона також розглянула ризики для бізнесу, пов’язані з рекламними атаками, які здійснюють Телеграм-каналами.

«Під час війни ці канали можуть не лише завдати шкоди бізнесу, а й використовуватися для політичних маніпуляцій. Наприклад, умовний канал, який сьогодні атакує бізнес або посадовців, може отримати фінансування від російських спецслужб і розпочати кампанію проти наших кандидатів на виборах», — застерігає журналістка.

Лавришин акцентувала на тому, що влада, зокрема, не завжди усвідомлює потенційні загрози, коли співпрацює з анонімними Telegram-каналами.

«Є випадки, коли високопосадовці надають інтерв’ю анонімним каналам, що може призвести до серйозних проблем. Якщо зараз ці канали підтримують владу, то завтра вони можуть стати інструментом для атаки», — заявила журналістка.

Коли популярність Телеграму почала набирати обертів?

В Україні зростання популярності Телеграм фіксується фахівцями із моменту заборони російських соціальних мереж.

«З 2017 року, коли були заблоковані російські соцмережі, Телеграм став одним з основних каналів для отримання новин. У часи війни він виявився дуже зручним для отримання оперативної інформації. Проте ця популярність не повинна затушувати питання безпеки», — пояснила Лавришин.

Вона також поділилася особистим досвідом роботи з медіаатаками. Зокрема, згадала випадок, коли проти видання «Детектор медіа» була організована кампанія з використанням анонімних Телеграм-каналів, що звинувачували журналістів у використанні платних російських сервісів.

«Це була спланована атака. Ніхто не перевіряв фактів, і це ще раз показує, наскільки легко маніпулювати через анонімні канали», — сказала вона.

Крім медійних атак на великі бізнеси та окремих посадовців чи лідерів громадської думки, невирішеним залишається питання сплати податків власниками Telegram-каналів. Більшість каналів, які заробляють на рекламі, не сплачують до держбюджету ні копійки.

«Нормальні медіа мають редакції, і ви завжди можете звернутися до їхніх керівників. З Telegram-каналами все значно складніше», — резюмувала Юлія Лавришин.

Скільки коштує реклама в Телеграм

Перш за все, ціна реклами в Телеграм значною мірою залежить від охоплення каналу — кількості підписників, які мають змогу побачити рекламне оголошення.

За даними системи розміщення реклами Telegator, найдорожча реклама в каналах-мільйонниках. Зокрема, одна рекламна публікація в основному каналі «Труха Украина» (понад 2,5 млн підписників) у 2023 коштувала від 93 тис. грн, а в регіональних каналах «Трухи» вартість коливалася від 1500 до 14000 грн.  Відповідно, найдешевша реклама на каналах, які мають від 10 тисяч підписників і охоплення 1,5- 4 тисячі. На таких каналах як “Кавун INFO”, “Ірпінь Лайф”, “Sumy Region”, реклама обійдеться у близько 400 грн.

Ще одним важливим фактором, що впливає на ціну реклами в Телеграм, є рівень залученості користувачів, тобто ERR. Цей показник відображає, скільки з підписників активно взаємодіють з контентом каналу. Чим вищий ERR, тим більше користувачів активно реагують на публікації, що робить рекламне оголошення ефективнішим. Наприклад, канал “Українці в Польщі”, з ERR 41.6%, має вартість реклами 1 300 грн, тоді як Світ Карпат з ERR 21.1% має ціну в 1 000 грн. Ціна реклами також може варіюватися залежно від тематики каналу. Наприклад, канали, що спеціалізуються на популярних темах, таких як політика, бізнес чи криптовалюти, часто мають вищу вартість, оскільки вони приваблюють рекламодавців із великого спектра галузей.

Найбільші Телеграм-канали в Україні

  • Труха⚡️Україна, який має аудиторію 2 660 804 млн. Тема: новини України, політика.
  • Николаевский Ванёк. Аудиторія: 2 638 760. Тема: обстріли, політика, новини.
  • Times of Ukraine з аудиторією 2 млн підписників. Тема: новини, політика.ʼ
  • Лачен пише. Аудиторія: 1 528 100. Тема: політика, новини.
  • Украина Сейчас. Аудиторія: 1 287 290. Тема: новини, війна.
  • Реальна Війна | Україна Новини. Аудиторія: 1 377 098. Тема: новини України та РФ.
  • Инсайдер UA. Аудиторія: 1 413 024. Тема: новини, політика.
  • Реальний Київ | Украина. Аудиторія: 1 357 258. Тема: новини Києва і України.
  • Всевидящее ОКО 🇺🇦 Украина. Аудиторія: 1 144 800. Тема: новини, політика.
  • Україна Online. Аудиторія: 1 110 713. Тема: новини політики.

Найактивнішими залишаються канали, що висвітлюють політичні події та військові новини. Більшість з них все ще зберігають змішану мову контенту, хоча частіше за все постійно з’являються дописи українською, що свідчить про тренд на національну ідентичність.

Телеграм-канали стали важливим інструментом у комунікації під час війни, але вони можуть нести і серйозні загрози для суспільства. Реклама в телеграм-каналах може приносити величезні прибутки власникам, але водночас створює нові можливості для маніпулювання громадською думкою та навіть для проведення медіаатак. 

Оскільки платформи на кшталт Telegram часто перебувають поза правовим контролем, а тому боротьба з маніпуляціями стає все складнішою.

Автор — Даріна Глущенко

Мандровська Олександра
Редактор