Технологія висмоктування CO₂ з повітря в Ісландії виявилась звичайним шахрайством
21 Травня 08:01
Технологічні станції з вловлювання CO₂, встановлені на геотермальних полях Ісландії, виявились неспроможними поглинути навіть обсяг власних викидів. Про це йдеться у розслідуванні ісландського видання Heimildin, повідомляє «Комерсант Український».
Від початку роботи у 2021 році так звані “вуглецеві пилососи” зібрали з повітря лише 2400 тонн CO₂, хоча розробники неодноразово заявляли про щорічну потужність у 4000 тонн. За майже чотири роки роботи технологія показала ефективність у п’ять разів нижчу від декларованої.
Парадоксальним є те, що сама компанія-оператор установок у 2023 році стала джерелом 1700 тонн вуглекислого газу через транспортні перевезення та іншу операційну діяльність. Тобто, станції не здатні компенсувати навіть власний “вуглецевий слід”.
Найновіша та найбільша установка “Mammoth”, яку урочисто відкрили з обіцянками збирати 36 тисяч тонн CO₂ щорічно, за перші десять місяців експлуатації змогла абсорбувати лише 105 тонн — результат, що розчаровує інвесторів та екологів.
Фінансова ситуація проєкту також викликає занепокоєння. За даними бухгалтерських звітів, ісландський підрозділ компанії має від’ємний капітал у розмірі близько 30 мільйонів доларів. Через недосягнення планових показників компанія вже вимушена була знецінити первісну установку “Orca” на 1,4 мільйона доларів.
Попри невтішні результати, компанія продовжує активно продавати “вуглецеві кредити” — понад 21 тисяча осіб сплачує щомісячні внески за обіцянку майбутнього вловлювання CO₂. За умовами контракту, термін очікування може сягати шести років, але з поточними темпами роботи більшості клієнтів доведеться чекати десятиліттями.
Професор Стенфордського університету Марк Якобсон жорстко критикує подібні технології:
“Пряме вловлювання CO₂ з атмосфери — це втрата ресурсів, які могли б бути спрямовані на справді ефективні кліматичні рішення”.
За його розрахунками, енергетичні потреби цих установок настільки великі, що для компенсації річних викидів лише Ісландії знадобилося б у чотири рази більше електроенергії, ніж виробляє вся країна.
Однак, як виявилося, при розробці установки Mammoth енергоефективність навіть не враховували. У цьому зізнався сам Ян Вурцбахер, генеральний директор та один із засновників Climeworks.
Один із розчарованих клієнтів компанії, колишній науковець Майкл де Подеста, який два роки сплачував за послугу, зізнається:
“Я почуваюся обдуреним. Платив щомісяця за знешкодження двох тонн CO₂, але досі не отримав жодного підтвердження, що це справді сталося”.
Особливо іронічною виглядає ситуація з контрактом на 40 тисяч тонн CO₂, підписаним з інвестиційним банком Morgan Stanley — при нинішніх темпах вловлювання для його виконання знадобиться близько пів століття.