Тарифи 2025: експерти не виключають здорожчання комуналки
30 Травня 16:52
Українців схвилювала новина від керівника комунального підприємства “Київтеплоенерго” про те, що тариф на опалення та гарячу воду не відповідає економічно обґрунтованому, а кияни сплачують на 50% менше, ніж мали б. При цьому подібні заяви лунають не лише у столиці, а й в інших регіонах. Наскільки реально підвищення тарифів, коли й на скільки – з’ясовував «Комерсант Український».
Як нещодавно заявив директор СП “Енергозбут” КП “Київтеплоенерго” Костянтин Лопатін, існує економічно обґрунтований тариф, який щороку розраховується нашим підприємством. Але через діючий мораторій на період воєнного стану на підвищення тарифів, у тому числі на теплову енергію та гарячу воду, виникає різниця між фактичним тарифом і економічно обґрунтованим. Тарифи на тепло з київських ТЕЦ-5 і ТЕЦ-6 для побутових споживачів залишаються на рівні 969,89 грн/Гкал до завершення воєнного стану і ще шість місяців після нього.
Після завершення воєнного стану слід очікувати, що тарифи будуть приведені до економічно обґрунтованого рівня. І навіть можливо, що киянам доведеться компенсувати різницю в оплаті за всі ці роки. Схожа ситуація буде і з іншими тарифами, зазначив чиновник.
Національний банк України у своєму останньому інфляційному звіті допускає перегляд тарифів на житлово-комунальні послуги у найближчі роки. Поки що зміни відкладені, але в перспективі можливе підвищення цін на газ, опалення і гарячу воду. У 2025 році, за прогнозами, тарифи залишаться без змін. Однак складна ситуація в енергетиці та необхідність фіскальної стабілізації можуть призвести до поступового приведення тарифів до економічно обґрунтованого рівня, починаючи з 2026 року.
У коментарі «Комерсант Український» економіст Олег Пендзин зауважив, що поки в країні не настане мир, ніхто не наважиться на підвищення тарифів. Навіть цього року вирішили не підвищувати тарифи на електроенергію.
Виробник завжди скаржиться і буде скаржитися на нестачу коштів. Вони завжди кажуть, що їм важко, і є маса об’єктивних причин, чому важко, але тут з усім тим вони всі прибуткові з бізнесу ніхто не йде. У нас є Нацкомісія, члени якої зараз дуже бояться втратити свої робочі місця, і вони не підуть на непопулярні рішення. До того ж вони вже заявили, що цього року навіть тарифи на електроенергію не підвищуватимуть, – сказав Пендзин.
Точкове підвищення тарифів можливе
Загалом великого зростання тарифів цього року не передбачається, впевнено заявив «Комерсант Український» голова Союзу споживачів комунальних послуг Олег Попенко – вони зростатимуть так само як і торік – поступово, на кілька відсотків. Все через відсутність чіткої тарифної політики та стримувальних факторів з боку держави.
Читайте також: Тарифи на газ в Україні: чи справді ціна зросте до 10 гривень?
Інша справа, що багато комунальних підприємств мріють про підвищення тарифів. Але їм цього ніхто не дозволить, а розповідати вони можуть що завгодно.
Тарифи на тепло і гарячу воду затверджує НКРЕКП. А місцеві комунальники подають свої розрахунки через місцеві ради. Напередодні виборів мерів цього ніхто не робитиме. А розмови про те, що споживачі недоплачують – це стара пісня, яка нічого не варта, – каже Попенко.
Масового підвищення тарифів не буде, хіба що точково водоканали можуть підвищити тарифи, як це вже було торік у Києві та деяких містах області, вважає експерт з питань ЖКГ.
Міністерство розвитку громад та територій України вже пропонує внести зміни до рекомендацій уряду щодо тарифів на воду та водопостачання. До того ж це одна з небагатьох комунальних послуг, на яку не поширюється дія мораторію. Тому в проєкті пропонується зберегти рекомендації уряду не підвищувати тарифи на воду та водопостачання та застосовувати їх до споживачів (населення) на рівні тарифів, що діяли станом на 24 лютого 2022 року.
Втім, у разі ухвалення рішення про незмінність тарифів, пропонується компенсувати підприємствам різницю між фактичними тарифами та встановленими — коштом місцевих бюджетів. Але як не крути, одним із наслідків такого рішення може стати “зміна вартості послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення”, тобто підвищення вартості для споживачів.
Водночас посадовці підкреслюють, що рішення про встановлення тарифів на комунальні послуги може прийматися лише НКРЕКП або органами місцевого самоврядування.
Також не виключено, що вже цього року зросте вартість обслуговування прибудинкових територій, вивезення сміття тощо — що вже відбувається в багатьох містах, де ОСББ або керуючі компанії підвищують тарифи. А от у 2026–2027 роках, на думку Попенка, буде масове зростання тарифів на все. І тоді боржникам не позаздриш: у них забиратимуть житло.
Мені здається, що наші законодавці спростять процедуру стягнення боргів за комуналку, аж до продажу житла – і неважливо, чи це борг у 3 тисячі гривень, чи в 300 тисяч, – вважає Олег Попенко.
Борги за комуналку лише зростають
По суті, як зазначають економісти, підвищення тарифів призведе до зростання заборгованості населення. Водночас ніхто не думає про те, як провести реструктуризацію вже існуючих боргів, заморозити штрафні санкції щодо тих споживачів, які не передали показники лічильника чи не сплатили вчасно.
За словами віцепрем’єра Олексія Кулеби, заборгованість підприємств теплокомуненерго перед “Нафтогазом” уже перевищила 100 млрд грн. І це лише по теплу. Ще у лютому 2022 року загальний борг за комуналку становив 82 млрд грн, з яких 27 млрд — за опалення. За три роки війни борг за тепло зріс майже вчетверо. Загальна сума заборгованості з урахуванням газу, води та електрики давно перевищила 200 млрд грн.
Автор — Алла Дуніна
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко