Син екснардепа отримав підозру в колабораціонізмі: що відомо
11 Лютого 12:59
Нацполіція та Служба безпеки України повідомили про оголошення підозри у колабораційній діяльності сину колишнього народного депутата та ексзаступника голови Луганської облдержадміністрації. Його звинувачують у веденні бізнесу на тимчасово окупованій території Луганщини, співпраці з окупаційною адміністрацією та сплаті податків до бюджету російської федерації. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням на Національну поліцію України.
Правоохоронні органи не називають імені депутата, але його опис вказує на Миколу Гапочку: народний депутат IV скликання (2002-2006), колишній перший заступник голови Луганської облдержадміністрації (1998-2001), володіє сільськогосподарськими підприємствами на тимчасово окупованій території колишнього Білокуракинського району (зараз – Сватівський район).
Під час обшуків у причетних осіб правоохоронці вилучили готівки у різній валюті на понад 33 000 000 гривень, а також чорнові варіанти довіреностей на представлення інтересів на тимчасово окупованих територіях.
Як працював бізнес на окупованій території
Слідство встановило, що підозрюваний разом із батьком – народним депутатом IV скликання, який раніше обіймав посаду першого заступника голови Луганської ОДА, та його братом володіли сільськогосподарськими підприємствами у Білокуракинському районі Луганської області.
Після початку окупації вони переоформили компанії відповідно до законодавства рф. Офіційними власниками стали наближені особи, які залишилися на окупованій території та отримали російські паспорти.
За інформацією слідчих, у 2022 році компанії підозрюваних перереєстрували за законами країни-агресора, продовживши вирощувати та продавати сільськогосподарську продукцію.
“Підконтрольні компанії не тільки сплачують податки до бюджету рф, а й отримують фінансову допомогу в межах державних програм – субсидії від «міністєрства фінансов «лнр» та «міністєрства сєльского хозяйства і продовольствія «лнр». При цьому, за 2023-2024 роки ці товариства сплатили майже 8 млн рублів податків в бюджет держави-агресорки, з якого фінансується війна в Україні”, – зазначають у Нацполіції.
Докази співпраці з окупантами
У рамках слідчих дій правоохоронці провели обшуки в оселях осіб, причетних до цього злочину. В результаті вилучено:
- понад 690 000 доларів,
- 87 000 євро,
- майже 960 000 гривень,
- чорнові записи,
- довіреності, видані фігурантами на представлення їхніх інтересів в окупованих районах та Росії,
- автомобілі.









Яке покарання загрожує підозрюваному?
Сину екснардепа висунуто підозру за ч. 2 ст. 28, ч. 4 ст. 111-1 Кримінального кодексу України – колабораційна діяльність, вчинена за попередньою змовою групою осіб. Наразі вирішується питання щодо запобіжного заходу.
Санкція статті передбачає:
- до п’яти років позбавлення волі,
- позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю строком від 10 до 15 років,
- конфіскацію майна.
Слідчі дії тривають, а правоохоронці продовжують збір доказів щодо фінансування окупаційного режиму та співпраці з країною-агресором.