Суд воєнного часу: повітряна тривога стала аргументом для скасування судового рішення

18 Березня 08:49

Проведення судового засідання під час повітряної тривоги за відсутності сторін є порушенням їхніх прав на участь у судовому процесі та підставою для скасування судового рішення. Про таке рішення Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду повідомляє Судовий портал, передає [комерсант] .

У справі, що переглядалася, у визначений ухвалою суду час розгляду справи (26 листопада 2024 року о 13:00) тривала повітряна тривога, сигнал про яку було оголошено о 12:37. Попри цей факт апеляційний суд розглянув справу, склавши при цьому довідку про те, що сторони в судове засідання не з’явилися.

Колегія суддів Касаційного цивільного суду погодилася з доводами касаційної скарги представника відповідача про те, що, розглядаючи справу під час повітряної тривоги, яка розпочалася до початку судового засідання, апеляційний суд мав вирішити питання про відкладення розгляду справи.

Якими правовими нормами керувались судді касаційної інстанції

По-перше, статтею 55 Конституції України, яка гарантує кожному право на судовий захист.

По-друге, у п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України, визначено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку належним і безстороннім судом, встановленим законом. І таке право має бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.

Скасовуючи постанову апеляційного суду та направляючи справу на новий апеляційний розгляд, колегія суддів Касаційного цивільного суду наголосила, що, вирішуючи питання про наявність підстав для відкладення розгляду справи, в якій на початок судового засідання оголошено сигнал «Повітряна тривога», суд мав керуватися пріоритетом збереження життя і здоров’я людини, а також обов’язком сприяти учасникам судового процесу в реалізації ними процесуальних прав, зокрема на участь у судовому розгляді, та виходити з того, що відсутній учасник справи не з’явився в судове засідання з об’єктивних і поважних причин, якщо немає клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Як повідомляв Комерсант український, Верховний суд визнав, що мобілізація з порушеннями не звільняє від військової служби

Судді розглянули справу військовослужбовця, який позивався проти районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки і дійшов висновку, що звільнення з військової служби виходить за межі спірних правовідносин між районним ТЦК та СП і позивачем.

Верховний Суд підкреслив, що процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, тобто такою, що вже відбулася, а визнання процедури призову протиправною не звільняє від служби.

Василевич Сергій
Редактор