Суд скасував вирок ексдепутату-втікачу Онищенку, який був засуджений до 15 років
21 Травня 00:50
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду скасувала вирок колишньому народному депутату, якого визнано винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень. У ВАКС не назвали ім’я екснардепа, однак, за даними джерел hromadske, йдеться про Олександра Онищенка, якого засудили до 15 років ув’язнення за привласнення 740 млн грн.
У ВАКС заявили, що вирок ексдепутату був скасований і призначений новий розгляд справи в суді першої інстанції.
Раніше Вищий антикорупційний суд заочно призначив 15 років позбавлення волі колишньому народному депутатові України Олександру Онищенку. Він переховується за кордоном. У 2021 році стало відомо, що ексдепутат-утікач отримав російське громадянство, займається кінним спортом і виступає за збірну росії.
У квітні 2024 року Олександра Онищенка, а також його фінансового директора визнали винними в заволодінні державними коштами на суму понад 740 млн грн під час видобутку та продажу природного газу в межах договорів про спільну діяльність з публічним акціонерним товариством Укргазвидобування.
Що відомо про справу Онищенка
Онищенко обвинувачують в організації незаконної схеми із перепродажу газу у 2013-2016 роках. За версією слідства, ПАТ “Укргазвидобування” було завдано збитків на 740 млн грн, а держбюджет недоотримав понад 2 млрд.
Під час розслідування було встановлено, що протягом січня 2013 року – січня 2016 року державна компанія “Укргазвидобування” уклала кілька невигідних договорів з приватними підприємствами. Посередниками у процесі були товарні біржі, які встановлювали занижені ціни на газ.
Загалом слідство встановило причетність до участі у “газовій схемі” 29 осіб. З-поміж них — двоє близьких людей, які виконували роль співорганізаторів, решта — працівники ПАТ “Укргазвидобування”, юрист, фінансисти, керівники компаній тощо.
За даними слідства, весь ланцюжок посередників, починаючи від учасників договорів і закінчуючи переможцями торгів, був підконтрольний народному депутатові Олександру Онищенку.
Верховна Рада 5 липня 2016 року зняла з Онищенка недоторканність, але той втік з України та перебуває в розшуку.
НАБУ завершило досудове розслідування щодо Онищенка в липні 2018 року.
Народному депутату-втікачу інкримінували вчинення злочинів, передбачених ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 3 ст. 27 (види співучасників), ч. 4 ст. 28 (вчинення злочину групою осіб), ч. 5 ст. 191 (привласнення майна), ч. 2 ст. 205 (фіктивне підприємництво), ч. 2 ст. 205-1 (підроблення документів), ч. 2 ст. 364-1 (зловживання повноваженнями), ч. 2 ст. 366 (службове підроблення), ч. 3 ст. 209 (відмивання коштів), ч. 1 ст. 263 (незаконне поводження зі зброєю), ч. 1 ст. 388 (незаконні дії щодо майна, на яке накладено арешт) КК України.
У лютому 2019 року його справа пішла до суду.
У липні 2019 року Онищенко намагався балотуватися по мажоритарному округу до Верховної Ради України, але ЦВК і суд зняли його з реєстрації.
У грудні 2019 року Онищенка затримали в Німеччині, але наприкінці травня 2020 року німецький суд відхилив прохання України про його екстрадицію. У 2020 році Німеччина відмовила Онищенкові в притулку і попросила виїхати.
У січні 2021 року США внесли Олександра Онищенка до санкційного списку за участь у “російській мережі втручання у вибори президента США”.
У жовтні 2021 року Онищенко отримав російське громадянство, щоб виступати за збірну росії у кінному спорті.