Суд скасував вимогу  Держаудит служби до “Нафтогазу” про повернення державі 229 млн грн премії, котрі сплатили Коболєву 

9 Жовтня 17:33

Судді кардинально змінили думку у справі про багатомільйонну премію Коболєву та винесли рішення, що суперечить кільком попереднім.

Ще у 2021 році глава НАК «Нафтогаз» Андрій Коболєв, згідно з актом перевірки Держаудитслужби, зобов’язаний повернути свою премію у розмірі майже 229 мільйонів гривень. І це спочатку підтвердили  рішення  судів двох інстанцій. Та наприкінці вересня поточного року ситуація в цьому питанні кардинально змінилися, свідчать відомості з Реєстру судових рішень. 

Так,  у 2018 році, при відсутності затвердженого урядом фінансового плану, порушуючи постанову Кабінету Міністрів України № 899 та Колективний договір для голови правління «Нафтогазу» було виплачено премії у розмірі 228 мільйонів 834 тисячі гривень.  Це призвело до збитків на зазначену суму, що встановлено Держаудитслужбою на підставі акту ревізії від 27.12.2018 №05-21/6.

Нафтогаз оскаржив рішення Держаудитслужби

Публічне акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної аудиторської служби України, в якому просило: “визнати протиправною та скасувати вимогу Державної аудиторської служби України від 20.02.2019 № 05-14/92-2019“.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2019 у задоволенні позову відмовлено. Також законність вимоги Державної аудиторської служби згодом підтвердила і апеляційна інстанція. 

“Держаудитслужба листом від 20.02.2019 № 05-14/92-2019 направила для НАК «Нафтогаз України» вимогу про усунення порушень щодо цієї премії. Своєю чергою, зазначив політик, «Нафтогаз» оскаржив вимогу Держаудитслужби в судовому порядку, але і суд першої, і апеляційної інстанцій залишив в силі вимогу Держаудитслужби”, – коментував тоді ситуацію депутат Олексій Кучеренко

Новий суд — нове рішення

Тим часом наразі в Реєстру судових рішень опублікована Постанова Шостого апеляційного адмінсуду від 23 вересня поточного року. 

У ній йдеться про те, що Постановою Верховного Суду від 12.03.2021 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.10.2019 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2020 було скасовано. Відповідно справу тоді направили на  новий розгляд до суду першої інстанції. 


За результатами нового розгляду цієї справи рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 серпня 2021 року в задоволенні адміністративного позову “Нафтогазу” до державних аудиторів також було відмовлено повністю. А “постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 09.12.2021 апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 серпня 2021 року — без змін”. 

Тепер вже був проти сам Коболєв

Не погоджуючись з попередніми рішеннями судів,  колишній голова “Нафтогазу” подав апеляційну скаргу, в якій просив суддів задовольнити позов “Нафтогазу”. Тобто просив дозволити йому не повертати отриману премію. 

 Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 24.04.2023  Коболєву у відкритті апеляційного провадження  було відмовлено. 

Але згодом постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.10.2023 касаційну скаргу Коболєва судді задовольнили й справу скерували для продовження розгляду до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Чергове судове коло 

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02.2024 апеляційну скаргу Коболєва було залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2021 року (на користь аудиторів) – без змін.

Та згодом постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 02.07.2024 касаційну скаргу Коболєва було задоволено частково, а постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 15.02. 2024 року скасовано й направлено справу № 640/3186/19 до суду апеляційної інстанції на новий судовий розгляд.

Коболєв вважає аудиторів причиною його кримінального переслідування

У поясненнях до суду Коболєв переконував, що нібито “спірна” вимога аудиторів повернути кошти “Нафтогазу” у розмірі отриманої ним премії 229 млн грн “”має для нього негативні наслідки у вигляді підозри про вчинення ним кримінального правопорушення”. 

Державна аудиторська служба України, своєю чергою пояснювала, що її вимога до “Нафтогазу” – повернути виплачені Коболєву премії — була пов’язана зі  збитками, завданими підприємству,  і  “жодним чином прав НАК “Нафтогаз України вона не порушувала”. 

Що ж вирішив суд

Врешті судді винесли рішення про скасування вимогу  Державної аудиторської служби України до “Нафтогаз” щодо повернення державі коштів, які були виплачені Коболєву як премія.

“Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 11 серпня 2021 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 09 грудня 2021 року — скасувати та прийняти нове рішення, яким адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» до Державної аудиторської служби України про визнання протиправною та скасування вимоги — задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати вимогу Державної аудиторської служби України від 20 лютого 2019 року №05-14/92-2019″, – йдеться в рішенні.

Нагадаємо, НАБУ підозрює Коболєва у заволодінні у 2018 році понад 229 млн грн. Його дії кваліфікували за ч. 5 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).

Наразі триває судовий розгляд вказаної справи ВАКСом.

 

Мандровська Олександра
Редактор