Студентів відраховуватимуть із вишів за відмову від військової підготовки
25 Червня 16:10Відмова студентів чоловічої статі, визнаних придатним до військової служби, від проходження практичної базової підготовки є підставою для відрахування їх із закладу освіти. Про це йдеться в Порядку проведення базової загальновійськової підготовки громадян України, які здобувають вищу освіту, та поліцейських, доданому до постанови Кабінету Міністрів № 734 від 21 червня 2024 року, повідомляє Комерсант український
“Проходження практичної базової підготовки для здобувачів освіти чоловічої статі є обов’язковою умовою опанування відповідної освітньої програми (у тому числі бакалавра, магістра медичного, фармацевтичного або ветеринарного спрямування). Відмова здобувача освіти чоловічої статі, який визнаний придатним до військової служби, від проходження практичної базової підготовки є підставою для його відрахування із закладу освіти, відповідно до законодавства у сфері освіти”,
– йдеться в документі.
Раніше повідомлялося, що що базову загальновійськову підготовку проходять особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти, ️курсанти вищих військових навчальних закладів та військових навчальних підрозділів вищої освіти та курсанти вищих навчальних закладів зі специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських. Йдеться про виші усіх форм власності.
Кому потрібно проходити базову військову підготовку?
Студенти з 1 вересня 2025 будуть зобов’язані проходити базову військову підготовку.
Базова підготовка здобувачів вищої освіти проводиться у закладах вищої освіти усіх форм власності з метою здобуття студентами військово-облікової спеціальності, навичок і вмінь, необхідних для виконання конституційного обов’язку із захисту вітчизни, незалежності й територіальної цілісності України.
Базова військова служба триватиме:
- у мирний час – до п’яти місяців, з яких до трьох місяців здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка;
- під час дії воєнного стану – до трьох місяців, з яких не менше одного місяця здійснюється базова загальновійськова підготовка, до двох місяців – фахова підготовка.
Базову підготовку проходять повнолітні громадяни України чоловічої статі (жінки – добровільно), які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти.
Згідно з навчальним планом, її мають пройти:
- курсанти вищих військових навчальних закладів, військових навчальних підрозділів закладів вищої освіти;
- курсанти закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліціянтів;
- поліціянти під час проходження первинної професійної підготовки у закладах освіти зі специфічними умовами навчання, що здійснюють підготовку поліціянтів.
Жінки можуть бути залучені до такої підготовки, якщо вони виявили на це бажання не пізніше ніж за 6 місяців до початку практичної підготовки базової підготовки.
Громадяни України, які успішно завершили базову підготовку, складають Військову присягу. Потім здобувачі освіти отримують сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.
Проходження базової загальновійськової підготовки або військової служби буде обов’язковою умовою для працевлаштування на державну службу або в органи місцевого самоврядування.
Ті, хто не пройшов військову службу чи базову військову підготовку, не зможуть працювати на державній службі, в прокуратурі чи поліції.
Водночас від проходження базової підготовки звільняються громадяни, які:
- були визнані непридатними до військової служби за станом здоров’я;
- проходили військову службу;
- до набуття громадянства України пройшли військову службу в інших державах;
- мають сертифікат про проходження базової підготовки та здобуття військово-облікової спеціальності.