Стефанішина розповіла, як проходитиме українська євроінтеграція у 2025 році

7 Лютого 12:56

Україна планує розпочати переговори щодо вступу до ЄС по першому кластеру у квітні, а по решті кластерів – до кінця 2025 року. Про це розповіла Віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, повідомляє Комерсант український з посиланням на Європейську правду.

“На квітень ми можемо відкрити переговори (по одному кластеру), і так само на червень ми будемо готові по ще двох кластерах відкрити переговори. І, відповідно, за данського головування так само відкрити три кластери… Тобто (ми хочемо відкрити) всі”,

– зазначила Стефанішина.

За її словами, протягом першого півріччя 2024 року, коли головує Польща, планується відкрити кластери 1, 2 та 6. Решту три кластери мають відкрити у другій половині 2025 року під час головування Данії.

Віцепрем’єрка підкреслила важливість першого кластеру Fundamentals, який стосується верховенства права.

“Фундаментальний кластер для нас насправді головний. Він дуже добре структурує і об’єднує державу навколо ключових напрямків, по яких буде рухатись країна з точки зору державного управління, з точки зору функціонування інституцій, з точки зору антикорупційної політики”,

– сказала чиновниця.

Говорячи про другий кластер, який стосується внутрішнього ринку, Стефанішина образно висловилась:

“Якщо перший кластер – це душа нашого майбутнього членства, то внутрішній ринок – це його тіло, до якого можна душею ринути до ЄС, а ногами не дійти. Тому перший і другий кластер для нас дуже важливі”.

Також віцепрем’єрка додала, що польське головування запропонувало розпочати переговори щодо зовнішньої та безпекової політики, включаючи торгову політику.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Коротка історія української євроінтеграції

Після здобуття незалежності в 1991 році Україна почала розвивати відносини з Європейським Союзом. У 1994 році було підписано Угоду про партнерство і співробітництво, яка набула чинності в 1998 році.

У 2003 році ЄС запропонував Україні політику “Ширша Європа”, яка згодом трансформувалася в Європейську політику сусідства. Це передбачало тісніші зв’язки, але без перспективи членства.

У 2005 році був ухвалений План дій Україна-ЄС в рамках Європейської політики сусідства. Цей документ визначав конкретні кроки для поглиблення інтеграції України з ЄС у різних сферах.

У 2007 році розпочалися переговори щодо нової посиленої угоди, яка згодом стала Угодою про асоціацію. Ці переговори тривали кілька років.

У 2009 році була започаткована ініціатива ЄС “Східне партнерство”, спрямована на поглиблення відносин з шістьма країнами, включаючи Україну. Це стало важливим етапом на шляху до підписання Угоди про асоціацію та отримання безвізового режиму.

У листопаді 2013 року рішення уряду призупинити підготовку до підписання Угоди про асоціацію призвело до масових протестів, відомих як Євромайдан. У результаті цих подій у 2014 році Угоду було підписано. Після підписання Угоди Україна розпочала процес її імплементації, що включало проведення реформ у різних сферах для наближення до стандартів ЄС.

У червні 2022 року, на тлі повномасштабного російського вторгнення, Україна отримала статус кандидата на вступ до ЄС.

14 грудня 2023 року лідери країн-членів Європейського союзу на саміті у Брюсселі схвалили початок переговорів щодо вступу України до ЄС.

12 березня Єврокомісія офіційно представила переговорні рамки щодо вступу України до ЄС. Вони встановлюють керівні принципи та основи переговорів про вступ із кожною країною-кандидатом.

30 жовтня 2024 року Єврокосія заявила, що Україна виконала всі попередні необхідні кроки і в ЄС готові відкривати перший переговорний кластер у 2025 році.

Що залишилось зробити

За інформацією Кабінету Міністрів України, на шляху до членства в ЄС Україні залишилось пройти наступні етапи:

  • Україна і ЄС проводять переговори про вступ України до ЄС до моменту закриття всіх переговорних кластерів;
  • Єврокомісія презентує свій висновок на предмет готовності України до вступу в ЄС;
  • держави-членкині ЄС і Європарламент одноголосно ухвалюють рішення про підписання Угоди про вступ України до ЄС;
  • Європарламент і національні парламенти всіх країн-членів ЄС та України ратифікують Угоду про вступ України до ЄС.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор