Starlink Маска буде чим замінити. І не лише в Україні

25 Лютого 09:42

Комунікаційна мережа Ілона Маска Starlink стикається з дедалі більш серйозними проблемами щодо свого домінування у сфері високошвидкісного супутникового Інтернету, в тому числі з боку китайського конкурента – SpaceSail, який підтримується державою, та іншого сервісу – Kuiper, який фінансує Amazon Джеффа Безоса. Про це пише Reuters, інформує Комерсант український.

Шанхайська компанія SpaceSail у листопаді підписала угоду про входження на ринок Бразилії та оголосила, що веде переговори з понад 30 країнами. Першість Маска в космосі розглядається як загроза Пекіну, який одночасно інвестує значні кошти в конкурентів Маска і фінансує військові дослідження інструментів, які відстежують сузір’я супутників.

Згідно з даними астрофізика Джонатана Макдауелла, які проаналізувала технічна консалтингова компанія Analysys Mason, минулого року Китай запустив рекордні 263 супутники.

Мало хто з міжнародних конкурентів Маска мають такі ж амбіції, як SpaceSail, який контролюється муніципальною владою Шанхая. Компанія оголосив про плани розгорнути 648 супутників цього року та ще 15 000 до 2030 року. Натомість Starlink на даний момент має близько 7000 супутників, за словами Макдауелла, і поставив собі за мету довести кількість супутників до 42 000 до кінця десятиліття.

Швидке розширення Starlink та його використання у війні в Україні привернули увагу військових дослідників, приміром, з Національного університету оборонних технологій Китаю, що спонукало до значного державного фінансування конкуруючих супутникових мереж.

Приміром, компанія Hongqing Technology, яка була заснована в 2017 році і створює групу з 10 000 супутників, цього місяця залучила 340 мільйонів юанів від переважно державних інвесторів.

Минулого року SpaceSail забезпечила 6,7 мільярда юанів (930 мільйонів доларів) у раунді фінансування, який очолив державний інвестиційний фонд, зосереджений на модернізації виробничих потужностей Китаю. Це підкреслює прагнення Китаю закрити технологічний розрив.

«Космічний світ рухається швидко й зайнятий експериментами», – сказав Антуан Греньє, глобальний керівник відділу космосу в консалтинговій компанії Analysys Mason. «Піонери насолоджуються цією відносною свободою і формують її на свою користь, щоб претендувати на ключові посади до того, як правила стануть суворішими – як на Дикому Заході».

Над альтернативою Starlink на полі бою працюють і в Україні

Міністр оборони України Рустем Умєров на форумі «Україна. Рік 2025», відповідаючи на запитання, що робити, якщо система Starlink буде вимкнена для України, заявив, що альтернатива системі Starlink є, і профільні відомства скоро про неї розкажуть.

«Щодо Starlink… Ми вже працюємо над цим, альтернативи є. Не розголошуємо, скоро разом і з Мінцифри, і з Мінстратпромом і іншими нашими колегами з Міноборони і Збройних сил повідомимо, як ми будемо мати ці рішення. Але вже рішення є, альтернатива є», – запевнив міністр.

Раніше Reuters з посиланням на власні джерела повідомляв, що американські переговорники, які тиснуть на Київ з метою отримання доступу до критично важливих корисних копалин України, порушували питання про можливість припинення доступу України до супутникової інтернет-системи Starlink Ілона Маска. Трохи згодом сам Маск спростував подібні заяви ЗМІ щодо можливого відключення Starlink в Україні. А перед цим ще й міністр цифровізації Польщі Кшиштоф Гавковський усіх заспокоїв, заявивши, що йому важко уявити ситуацію, коли надання послуги супутникового інтернету буде припинено. Він пояснив, що термінали Starlink для України придбала Польща, яка регулярно сплачує за них абонентську плату, тому відключення їх буде порушенням бізнес-контракту і це є малоймовірним.

Василевич Сергій
Редактор