Уряд дофінансує програму “Національний кешбек” за рахунок допомоги підприємцям

28 Листопада 11:14

Міністерству економіки відповідним урядовим розпорядженням доручено перерозподілити видатки державного бюджету у межах загального обсягу на 2024 рік. До цього рішення привернув увагу народний депутат Ярослав Железняк, інформує Комерсант українськийКомерсант Український.

Згідно з урядовим документом, пропонується зменшити фінансування за такими програмами:

– Часткова компенсація вартості сільськогосподарської техніки – на 99,83 млн грн;

– Державна підтримка інвестиційних проєктів – на 1,76 млрд грн;

– Компенсація витрат за гуманітарне розмінування земель – на 2 млрд грн.

Водночас ці кошти перерозподілено на користь програми “Підтримка внутрішнього попиту на вітчизняні товари та послуги” (“Національний кешбек”), якій виділять 3,86 мільярда гривень.

Тобто Кабмін вирішив забрати гроші з програми підтримки сільгоспвиробників, бізнесу та розмінування і відправити додаткові 3,8 млрд грн в цьому році на… кешбек.

Можливо урядовців надихнули на таке рішення підприємці, які самі шукають та знаходять кошти і на техніку, і для розширення бізнесу. Чи й навіть самі розміновують сільгоспугіддя. Є й такі, звичайно ж,

Миколаївський аграрій власноруч розмінував близько 400 га землі

Про приватного підприємця із села Киселівка Миколаївської області Сергія Каушана, який за два роки розмінував близько 400 га землі, розповіло “Суспільне”. Для пошуку вибухонебезпечних предметів він використовує металошукач.

“Якщо кожен зробить стільки роботи, скільки я зробив, буде Україна через кілька років розмінована. Ось так йду, шукаю, почув, що він пищить – метал якийсь є. Я його в бік і вилами “цок-цок-цок”, щоб нічого не було”, – каже Каушан.

Він зазначає, перший снаряд, який ніс у руках, був від самохідної артилерійської установки. Найважче поле, яке розміновував Сергій Каушан, містило до тони вибухонебезпечних предметів на гектар. На інших посадках зазвичай знаходить від трьох до п’яти предметів.

На підприємстві Каушана вирощують зернові та технічні культури: пшеницю, ячмінь, соняшник, ріпак.

На полях Сергія ще залишається понад 50 гектарів замінованих земель, на яких протитанкові та пластмасові міни, що металошукач не виявляє. За словами чоловіка, він не єдиний з аграріїв, хто власноруч займається розмінуванням.

Що робити? На розмінування коштів не вистачає – на кешбек потрібні.

А експерти попереджали…

Реалізація запропонованого механізму підтримки вітчизняних виробників є фінансово обтяжливою для Державного бюджету та доволі складною в адмініструванні. Такі попередження лунали ще на етапі запуску програми “Національний кешбек”.

Крім цього, несправедливий механізм кешбеку, який діє виключно через торговельні мережі, викривляє умови конкуренції на роздрібному ринку, де такі мережі вже мають переважаючу ринкову силу.

Експерти наголошували, що державна підтримка вітчизняного виробника має бути реалізована шляхом “забезпечення сприятливого бізнес- та інвестиційного клімату в державі, усунення бюрократії та корупції, захисту прав власності, реформування податкової та правоохоронної системи, забезпечення прав та економічних свобод для вітчизняного бізнесу в Україні”.

Василевич Сергій
Редактор