Стабільність і потенціал для зростання: як працює ІТ-сектор України – дослідження
15 Травня 11:56
Упродовж останніх трьох років український ІТ-сектор дає стабільні 3% валової доданої вартості економіки. Про це йдеться у новому річному звіті “IT Sector Monitor Ukraine”, підготовленому Інститутом економічних досліджень та German Economic Team у межах проєкту Berlin Economics, інформує «Комерсант Український».
Дослідники наголошують, що раніше через повномасштабну війну росії проти України ІТ-сектор значно втратив у своїй важливості для української економіки через перебої у своїй діяльності та роботі ІТ-інфраструктури, а також зниження іноземного попиту на тлі глобальної невизначеності та відносно кращих показників держбюджету.
Отже, після зростання до 3,9% у 2021 році сектор стабілізувався на позначці 3% у 2022-2024 роках.

Експорт ІТ-сектору зріс минулого року на 3%. Це нижче за темпи зростання загального експорту, які становили 15%. Тож ІТ-експорт обсягом $6,5 млрд тепер займає лише 14% у структурі експорту.
Якою є структура ІТ-сектора
Згідно зі звітом, у 2023 році (найсвіжіші доступні дані) на програмування та ІТ-консалтинг припадала левова частка валової доданої вартості – 55%, тоді як гуртова торгівля компьютерами, супутніми товарами та програмним забезпеченням забезпечує ще майже 25%. Сфера телекомунікацій у дане дослідження не включалась.
Середні та великі ІТ-компанії роблять найбільший внесок у вартість виробництва сектору. Більшість мікрокомпаній є індивідуальними підприємцями (269 тисячі з 278 тисяч), які працюють за субпідрядом для більших компаній. Частка вартості виробництва мікрокомпаній значно знизилася: до 9% у 2023 році проти 62% у 2020 році.
Причина цьому – т.зв. “режим Дія.City”, коли багато ІТ-фахівців зберігають статус індивідуальних підприємців, але отримують частину свого доходу як штатний персонал завдяки податковим пільгам та звільненню від мобілізації. Це переносить вартість виробництва до більших компаній без зменшення кількості підприємців.
Податковий внесок сектору дещо знизився у 2024 році порівняно з попереднім роком, але спостерігається значне покращення у порівнянні з 2022 роком. Так, частка прямих податкових надходжень від ІТ-сектору становить 2,7% від усіх податків, сплачених в Україні.
Особливості «ефекту Дія.City»
Запроваджений у 2022 році спеціальний правовий режим Дія.City передбачає пільгове оподаткування, гнучкі форми працевлаштування (зокрема, гіг-контракти) та можливість бронювання ІТ-фахівців.
Ці переваги стимулювали перехід від моделі масового ФОП-підряду до більш формалізованої структури, де фахівці отримують дохід частково як штатні працівники. Це змінило розподіл виробництва в секторі, змістивши його у бік середніх і великих компаній.
“Режим Дія.City суттєво змінив структуру ІТ-ринку – ми бачимо зменшення використання ФОП-моделі там, де вона фактично приховувала трудові відносини. Частина ІТ-фахівців зберігає статус підприємця, але отримує дохід як наймані працівники або гіг-спеціалісти. Це зміщує податкові надходження до більших компаній без скорочення кількості підприємців”, – зазначає провідна наукова співробітниця Інституту економічних досліджень Ірина Коссе.
Продуктивність, зайнятість та зарплати
ІТ-сектор демонструє збільшення виробництва для державного попиту та вищу продуктивність, ніж економіка загалом. Продуктивність зросла в малих та середніх/великих компаніях, але впала в мікрокомпаніях – йдеться про 10-кратне падіння вартості виробництва.
Показник зайнятості в ІТ-секторі не зменшився під час війни. Кількість відповідей на вакансію в ІТ-секторі становить приблизно 27, тоді як по економіці загалом вона наближена до 7.
Щодо заробітної плати, то протягом 2024 року в ІТ-працівників спостерігалось зростання оплати праці на 26% порівняно з попереднім роком та на 40% від довоєнного рівня. Фактична заробітна плата, згідно з наявними ринковими опитуваннями, становить приблизно $2500 на місяць і зарплати продовжують зростати.
Як зазначається у звіті Інституту економічних досліджень та German Economic Team, найбільшими компаніями сектору залишаються EPAM, SoftServe та GlobalLogic, але також до топ-5 найкрупніших додалась компанія AJAX Systems, тоді як Ciklum залишила п’ятірку найбільших.
Скільки фахівців працює в ІТ-секторі
Загальна кількість працівників у 50 найбільших IT-компаніях України станом на січень 2025-го становить 79,6 тис. У другому півріччі 2024-го вона скоротилася на 858 спеціалістів, або на 1,07%. Це поки що найменший показник відпливу з початку повномасштабного вторгнення. Про це йдеться у традиційному рейтингу топ 50 українських IT-компаній за кількістю спеціалістів, представленому на початку року порталом DOU.
Загалом за підсумками минулого року у топ 50 компаній спостерігались скорочення 2 тис. спеціалістів проти 10 тис. людей за 2023 рік. Кількість технічних фахівців у компаніях топ 50 за півроку зменшилась на 901 фахівця, або на 1,5%.
Війна, як головний виклик
У 2024 році визначальним для розвитку сектору став саме фактор великої війни. Для іноземних замовників Україна вже третій рік перебуває в “червоній зоні” ризику.
«Основні виклики – це мобілізація ключових фахівців, обмежені можливості бронювання та виїзду за кордон, ракетні атаки і зростання податкового навантаження”, – пояснює виданню ЕП СЕО Львівського IT-кластера Степан Веселовський.
До того ж, клієнти дедалі частіше звертають увагу не лише на війну, а й на власні фінансові труднощі, обираючи компанії з інших країн, зокрема з Індії. Ситуацію ускладнює й внутрішня непередбачуваність державного регулювання.