США знищили докази викрадення 35 тис. українських дітей і стали співучасниками воєнних злочинів росіян – The Independent

19 Березня 17:15

Міжнародні зусилля з відстеження та порятунку десятків тисяч дітей, викрадених з України до росії, а також притягнення до відповідальності винних, зазнали краху через видалення доказів Державним департаментом США. Про це повідомив The Independent, передає Комерсант український.

За інформацією видання, адміністрація Трампа минулого місяця припинила фінансування Гуманітарної дослідницької лабораторії Єльського університету, яка створювала базу даних про ймовірні російські воєнні злочини, включаючи викрадення орієнтовно 35 000 дітей з окупованих територій України.

Використовуючи супутникові знімки та інші системи спостереження, надані урядом США, дослідники Єльського університету відстежували 116 об’єктів у росії.

Джерело з Єльського університету повідомило, що Держдепартамент США видалив докази, які мали бути використані для зусиль з порятунку дітей та їх повернення в Україну. Ці матеріали також призначалися для судового переслідування осіб, відповідальних за викрадення, включаючи президента росії Владіміра Путіна.

“Неясно, чи це сталося випадково, чи навмисно, але це може призвести до кримінальної відповідальности адміністрації Трампа, враховуючи міжнародні заборони на знищення доказів воєнних злочинів”,

– повідомило джерело з Єльського університету.

Додаткова відповідальність може бути покладена на адміністрацію Трампа за знищення доказів у справі проти Путіна, якого вже обвинувачено Міжнародним кримінальним судом.

Дослідники та юристи, які працюють з проєктом Єльського університету, також були змушені припинити обмін даними з Європейським Союзом, який теж розслідує викрадення дітей через ЄВРОПОЛ.

“Вони [Держдепартамент] видалили доказову базу для ордера на арешт Путіна… Зробили вони це випадково, чи навмисно – це неабияка послуга”,

– сказало джерело з Єльського університету.

“Найгірше в цьому не те, що це підриває судове переслідування, хоча це погано. Найгірше те, що це руйнує наші активні зусилля з повернення дітей через лінію фронту, фізично”,

– додало джерело.

Команда тісно співпрацює з благодійною організацією SaveUkraine, яка вже репатріювала 610 українських дітей, та з українським урядом.

Проєкт Єльського університету був одним із найважливіших внесків Держдепартаменту США в міжнародне право та переслідування ймовірних воєнних злочинів. Він підготував 16 основних звітів щодо України та сприяв шести обвинуваченням у МКС проти росіян.

Путін та Марія Львова-Бєлова, його уповноважена з прав дітей, є серед тих, хто зіткнувся з міжнародним ордером на арешт, виданим МКС, як особисто відповідальні за “незаконну депортацію” та “незаконне переміщення” дітей з частин України, захоплених росією. Львова-Бєлова стверджує, що усиновила українського “сироту”.

Деталі можливих воєнних злочинів зберігалися у високозахищеній базі даних під кодовою назвою “Цезар”, повідомили кілька джерел з Єльського університету.

“Закон про воєнні злочини Джонса 1996 року, федеральний кримінальний статут, забороняє всі порушення Женевської конвенції як частину кримінального законодавства США. Знищення доказів воєнного злочину є воєнним злочином за Женевською конвенцією”,

– повідомив експерт Єльського університету.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Викрадення українських дітей росією

1 лютого 2024 року Генеральний прокурор України Андрій Костін повідомив, що протягом війни росія примусово вивезла з україни під виглядом “гуманітарних операцій” 19 546 дітей.

“Цих дітей не просто переміщують, а й позбавляють української ідентичності: надають російське громадянство, влаштовують у російські сім’ї, змушують проходити перевиховання російською мовою, забороняють їм розмовляти українською. Хлопчиків-підлітків часто змушують брати участь у програмах мілітаризації”,

– повідомив Костін.

Водночас ця оцінка масштабів викрадення українських дітей є не єдиною і точно не найвищою. Зокрема сама головна організаторка цих викрадень, так звана уповноважена з прав дитини в рф, Марія Львова-Бєлова, ще влітку 2023 року називала цифру у 744 тисячі “прийнятих рф” українських дітей. Росія не надає щодо цього процесу жодних даних і ні перед ким не звітує, тому перевірити правдивість цієї заяви практично неможливо.

Уповноважена президента України з прав дитини Дар’я Герасимчук ставить під сумнів цифру, названу Бєловою, і вважає, що це стандартне перебільшення російської пропаганди. За підрахунками ж української сторони, може йтися про 200-300 тисяч викрадених українських дітей. Ці підрахунки приблизні, оскільки йдеться про дітей з окупованих територій і інформація про них збирається у найрізноманітніші способи.

Однак абсолютно точні дані щодо викрадення, включно з персональними даними, в української сторони є лише щодо 19 546 дітей. Саме тому офіційно озвучується ця цифра, хоча усі розуміють, що вона є досить далекою від реальності.

Президент України Володимир Зеленський зробив повернення українських дітей з росії пріоритетом у переговорах про припинення вогню та довгострокові мирні переговори між Україною, США та рф.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор