США спізнились: 2 268 компаній вже можуть видобувати українські корисні копалини

2 Квітня 08:49

Право на користування надрами в Україні мають 2 268 компаній та 78 фізичних осіб. Про це свідчать дані нового дослідження YouControl, інформує Комерсант український.

Аналітики R&D центру YouControl проаналізували Перелік спеціальних дозволів на користування надрами Державної служби геології та надр України, що містить дані про спеціальні дозволи на користування із зазначенням власника, назви корисної копалини, строків видачі та завершення.

У кого найбільше спецдозволів

В цілому 2 268 компаній і 78 фізичних осіб мають 3 482 дійсні спеціальні дозволи на користування українськими надрами. Більшість компаній-власників таких спецдозволів мають по одному дійсному дозволу, проте є ряд компаній, у яких ця кількість сягає кількох сотень або десятків. До прикладу, державні АТ “УКРГАЗВИДОБУВАННЯ” (213 дозволів) та ПАТ “УКРНАФТА” (89 дозволів).

Більше 10 юридичних осіб зі спецдозволами на користування корисними копалинами у своєму складі мають компанії “СКМ” (39), “Смарт-холдинг” (17), “Західнадрасервіс” (13), “Істван” (12) та “АТБ” (11).

Іноземці також мають стосунок до користування українськими надрами

Співвласниками 351 компанії є юридичні чи фізичні особи з місцем реєстрації/громадянством в іноземних країнах. В структурі власності цих компаній присутні представники з 51 країни світу.

Найбільше серед співвласників компаній, що мають спецдозволи на користування надрами, представників Кіпру (137), Нідерландів (34), Швейцарії (24), Великобританії (23), Німеччини (21), Чехії (16), США (14), Туреччини та Сейшельських о-вів (по 13), Австрії (12) і Белізу (10).

Які компанії контролюють українські корисні копалини

Згідно з даними аналізу Переліку спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), спеціальні дозволи на користування 16 з 50 критичних корисних копалин в Україні мають 39 компаній. При цьому деякі компанії мають спецдозволи на користування одразу кількома критичними мінеральними ресурсами.

Приватні компанії корпоративних груп, таких як “Груп ДФ”, “АТБ”, “ОНУР” та “Група родини Якименко” володіють спецдозволами на видобуток стратегічних мінералів, зокрема титану, цирконію, графіту, ніобію та хрому.

Значна частина спецдозволів сконцентрована в руках корпоративних груп, що мають впливових ключових осіб або осіб, які перебувають під санкціями. Наприклад, група Дмитра Фірташа володіє дозволами на видобуток титану, ванадію, скандію та цирконію, тоді як компанії, пов’язані з Ігорем Коломойським, мають спецдозволи на розробку марганцевих руд.

Як відомо, на українські копалини претендує і нинішня американська адміністрація. Більше того, Сполучені Штати прагнуть встановити значний контроль також над українськими інвестиціями в інфраструктуру. Комерсант український про це детально розповідав.

Україні запропоновано новий варіант угоди про партнерство, який викликає занепокоєння щодо економічного суверенітету країни та її майбутніх перспектив членства в Європейському Союзі. Проєкт угоди надає США “право першої пропозиції” щодо інвестицій в українську інфраструктуру та природні ресурси, що фактично дає їм право вето щодо інших потенційних інвесторів, у тому числі європейських партнерів. Європейські лідери вже виступили проти угоди, сприймаючи її як спробу відсунути інтереси ЄС на другий план.

Василевич Сергій
Редактор