США припиняють підтримку українських винищувачів F-16 – Forbes
9 Березня 17:09
Сполучені Штати не можуть просто вимкнути розроблені США винищувачі Lockheed Martin F-16, які переозброюють українські ВПС. Але адміністрація президента США Дональда Трампа призупинила допомогу США Україні, включаючи життєво важливу підтримку засобів радіолокаційних перешкод F-16.
Пише Комерсант український з посиланням на видання Forbes.
Це може позбавити українські військово-повітряні сили найважливіших засобів повітряної протидії в критичний момент трирічної війни Росії проти України. Але українці не безсилі — у них все ще є союзники . Вони можуть перекласти тягар повітряних перешкод на винищувачі Dassault Mirage 2000, які вони отримують із Франції.
Консорціум європейських країн — Данії, Нідерландів, Норвегії та Бельгії — пообіцяв Україні 85 літальних F-16 ще у 2023 році; перші 18 прибули, і один розбився.
Спритні надзвукові винищувачі користувалися сильною підтримкою США під час адміністрації колишнього президента США Джо Байдена. Американці допомогли навчити пілотів, надали запасні частини та боєприпаси, а також призначили команду ВПС США для програмування блоків електронної протидії F-16 AN/ALQ-131.
AN/ALQ-131 є новою та критично важливою технікою для українських ВПС, які вступили у широку війну в лютому 2022 року без значних повітряних перешкод. Це призвело до того, що українські літаки піддалися руйнівному російському ракетному вогню — і на початку призвело до великих втрат. Українці списали майже 100 літаків, багато з них у хаотичні перші тижні широкомасштабного російського вторгнення.
Українські F-16 набагато краще оснащені, ніж довоєнні війська країни, які складалися з колишніх радянських винищувачів. На додаток до AN/ALQ-131, F-16 можуть нести інтегровану систему дозування Pylon і інтегровані системи електронного бою Pylon: PIDS і ECIPS.
PIDS викидає металеву січку та гарячі факели, щоб підробити зенітні ракети з радіолокаційним та інфрачервоним наведенням. ECIPS містить засоби пасивного захисту, які доповнюють активну зброю та сигнальні ракети, включаючи систему перешкод AN/ALQ-162 для ураження радарів на землі, а також систему попередження про ракети AN/AAR-60 для активації захисту.
Військово-повітряні сили України повною мірою використовують можливості F-16, оснащених AN/ALQ-131, заповнювати екрани російських радарів електронним шумом. «Вони діють як «літаюча протиповітряна оборона» з передовою технікою попередження про ракети», – зазначила проукраїнська аналітична група Conflict Intelligence Team .
Але російські військово-повітряні сили можуть уникнути перешкод, перепрограмувавши свої радари на роботу на дещо інших частотах. За часів Байдена команда ВПС США могла б йти в ногу з російською адаптацією, постійно регулюючи власні частоти AN/ALQ-131. За Трампа українські льотчики застрягли на капсулах, програмування яких незабаром може застаріти.
На щастя для українських військово-повітряних сил, надлишки Mirage 2000s, які Франція надає службі, оснащені їхніми власними потужними перешкодами — і жодні американці не беруть участі в їхньому програмуванні. Франція може зрештою передати десятки надзвукових Mirage 2000; перші півдюжини чи близько того вже здійснюють польоти в Україні.
Нагадаємо, Ілон Маск заявив, що український фронт може “зруйнуватися”, якщо він відключить Starlink.