США продовжують працювати над завершенням війни в Україні: поступки передбачені для обох сторін

3 Березня 13:44

Радник з національної безпеки Сполучених Штатів Майк Волц повідомив, що адміністрація президента Дональда Трампа докладає значних зусиль для припинення російсько-української війни. В недільному інтерв’ю він розкрив деталі плану, який передбачає європейські гарантії безпеки та територіальні поступки з боку України, повідомляє Комерсант український з посиланням на Голос Америки.

Волц висловив невдоволення позицією президента України під час його візиту до Білого дому, а також відмовою підписати угоду щодо корисних копалин.

“Зеленський має чітко зазначити, що він готовий до миру… [він має] спілкуватись із Вашингтоном та росією, щоб зупинити цю війну”,

– сказав Волц.

Радник підкреслив, що для припинення вогню кожна зі сторін має піти на поступки:

“Ця війна має припинитись, і це вимагатиме поступок щодо території [від України], поступок від росії щодо безпекових гарантій і присутності всіх сторін за столом. Ми тяжко працюємо, щоб просунути ці перемовини”.

За словами Волца, команда Трампа вже провела переговори з російськими представниками в Саудівській Аравії стосовно можливої угоди з Україною.

“І потім ми зберемо разом всі сторони, і лише президент Трамп може це зробити”,

– додав він.

Щодо умов майбутньої домовленості Волц зазначив:

“очевидно, це буде якийсь вид територіальних поступок в обмін на безпекові гарантії на майбутнє”.

Він уточнив, що відповідальність за безпекові гарантії має лежати на європейських країнах, нагадавши про заяви Великої Британії та Франції щодо можливого розміщення їхніх військ в Україні.

Волц також підтвердив позицію США щодо неможливості членства України в НАТО,

“бо це автоматично залучить американських військових”.

І звісно ж, він висловив розчарування відмовою України підписати угоду про корисні копалини, яка могла б

“об’єднати наші економіки і змінила б природу допомоги, щоб американські платники податків могли отримати відшкодування”.

Тим часом Президент України Володимир Зеленський продовжує наголошувати, що українській стороні не дають жодних гарантій безпеки.

“Ми готові підписати угоду про мінерали, і це буде перший крок у напрямку гарантій безпеки. Але цього недостатньо, нам треба більше. Припинення вогню без гарантій безпеки є небезпечним для України. Ми боремося три роки, і українському народові треба знати, що Америка на нашому боці”,

– стверджує Зеленський.

Перемовини у Ер-Ріяді та Стамбулі

18 лютого у Саудівській Аравії відбулася зустріч глави МЗС рф Сергєя Лаврова і помічника правителя росії Юрія Ушакова з американською делегацією, яку представляли держсекретар Марко Рубіо, радник з нацбезпеки Майк Волц і спецпосланник з питань Близького Сходу Стів Віткофф.

Після переговорів Держдепартамент США повідомив, що делегації домовилися “усунути подразники” двосторонніх відносин і продовжити роботу над підготовкою переговорів щодо війни рф проти України.

Сторони також домовилися призначити групи високого рівня для подальших переговорів щодо України.

Джекі Гайнріх, кореспондентка Fox News у Білому домі, повідомила, що США та росія обговорюють триетапний мирний план щодо України, який складається з таких етапів:

  1. Зупинка вогню.
  2. Проведення виборів в Україні.
  3. Укладення мирної угоди.

27 лютого перемовини між американцями і росіянами продовжились у Стамбулі. За повідомленням російської сторони, ішлося про нормалізацію дипломатичних стосунків. Кремль також начебто вимагав повернення 6 об’єктів нерухомості, які були вилучені у росіян в США протягом 2016-2018 рр., а ще пропонував відновити авіасполучення.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Пропозиції Трампа Путіну

За неточною інформацією експосла США у росії Майкла Макфола, (він вжив слово “нібито”), Трамп запропонував Путіну (формулювання Макфола збережено):

  1. українську територію;
  2. відсутність членства України в НАТО;
  3. відсутність американських солдатів в Україні;
  4. виведення американських солдатів з Європи, в тому числі з прифронтових країн;
  5. послаблення санкцій.

Путін, за даними Макфола, поки що нічого не пропонував.

Позиція Трампа щодо України

Під час передвиборчих перегонів Дональд Трамп неодноразово висловлювався про те, що зупинить війну в Україні протягом 24 годин після його вступу на посаду. Цей термін уже сплив.

Також під час виборів ЗМІ поширювали так званий “План Трампа”. Він полягав у тому, що США своїм впливом зупинять війну з урахуванням статус кво. Задля цього Трамп змусить Путіна і Зеленського сісти за стіл перемовин. Якщо на перемовини не погодиться Путін, то США дадуть Україні усю зброю, необхідну для перемоги на полі бою. Якщо ж від перемовин відмовиться Зеленський, то США повністю припинять допомагати Україні.

Цей план, у різних варіаціях, зокрема передбачав, що у росії залишаються тимчасово окуповані нею території, а Україна не вступає до НАТО.

Щоправда, пізніше Трамп немовби трохи “забув” про цей план. Зокрема він озвучував сценарії, за яких змусить росію капітулювати через зниження світових цін на нафту.

Уже після обрання Трампа Президентом США один із його радників Браян Ланза заявив, що Україна має забути про Крим. В оточенні Трампа однак поспішили відхреститися від цієї заяви, і сказали, що Ланза не може говорити від його імені.

Наразі спецпредставник США щодо росії і України Кіт Келлог говорить про 100 днів, протягом яких він хоче досягнути якихось домовленостей. З них 30 днів уже минули. За цей час адміністрація Президента США налагодила контакт із Кремлем, американський посланець літав до Москви, а у Саудівській Аравії відбулася зустріч перемовників на найвищому рівні. України на цій зустрічі не було.

Тим часом в обмін на надану військову підтримку Президент США Дональд Трамп зажадав від України рідкоземельних металів на $500 млрд. Він заявив, що США повинні мати доступ до природних ресурсів України, незалежно від того, чи вдасться Києву досягти мирної угоди з росією. Президент України Володимир Зеленський наголошує, що в обмін на цю угоду українській стороні не дають жодних гарантій безпеки.

Остафійчук Ярослав
Редактор