США і користування українськими надрами: пообіцяти легко, виконати – складно
10 Лютого 10:56
Для того, аби надати дозвіл на надрокористування, приміром, американським компаніям, його треба мати. Але не секрет, що за 30 років всі дозволи на комерційно цікаві родовища вже роздані «поважним» людям. На цю проблему звертає увагу Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев, інформує Комерсант український.
Народний депутат вважає, що «пропонувати партнерам нема чого або майже нема чого і тому перше питання – це повернення народу України незаконно вкрадених родовищ».
«Візьмемо, наприклад, славнозвісного та потужного надровидобувника Злочевського, що продовжує отримувати значний дохід від українських родовищ, розсікаючи теплі хвилі Середземного моря кілем своєї прекрасної яхти Karianna – героїні кількох блокбастерів від українських журналістів-розслідувачів. Питання про повернення народу України вкрадених надцінних родовищ неодноразово підіймалося, але зусиллями олігарха було замʼяте у наших владних кабінетах. Скажімо прямо – Злочевський найбільш одіозний, але точно не виняток, адже крадіжка надр – справа «честі» кожного поважаючого себе олігарха минулих часів», – зазначає Данило Гетманцев.
Тому, першим питанням, за його словами, є питання ревізії всіх родовищ корисних копалин і повернення їх народу.
На переконання народного депутата, це питання треба вирішувати незалежно від інтересів США або інших партнерів, оскільки це в інтересах України і українського народу.
«А вже після його вирішення, родовища можливо і доцільно передати іноземному інвестору з країн-партнерів на взаємовигідних умовах, але точно без пільг із справедливою часткою від вартості добутого і бажано потім переробленого в Україні, що має отримати народ України. Тому, починаємо з ревізії та аудиту», – наголосив Данило Гетманцев.
Він повідомив, що готує відповідне звернення для РНБО, оскільки це точно питання нацбезпеки.
Як відомо, Президент України Володимир Зеленський раніше заявляв, що обговорював із Президентом США Дональдом Трампом питання залучення американських інвестицій у видобуток корисних копалин в Україні. Американський президент позитивно сприйняв цю ідею. Коментуючи можливість надання Україні американської допомоги, він пов’язав це з наданням гарантій щодо видобутку українських рідкісноземельних металів.
Недавно в інтерв’ю для Reuters Володимир Зеленський заявив, що Україна готова до співпраці зі Сполученими Штатами Америки заради безпеки і пояснив, що він мав на увазі, коли говорив про участь США у видобутку корисних копалин в Україні.
За словами глави української держави, Україна не віддаватиме свої дорогоцінні ресурси, такі як уран, титанові й марганцеві руди, рідкісноземельні елементи, літій, природний газ, а пропонує взаємовигідне партнерство для спільного розвитку країн.
«Американці допомогли найбільше, тому американці мають отримати найбільше. Вони повинні мати цей пріоритет, і вони його матимуть», – сказав Володимир Зеленський і зазначив, що хотів би поговорити про це з президентом Трампом.
Як відомо, Дональд Трамп вже анонсував зустріч з Володимиром Зеленським найближчими днями.