США б’ють митом всіх, але не росію: експерти знайшли політичний підтекст, економісти б’ють на сполох

3 Квітня 19:36
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Нові мита від США до 54%. Під удар потрапив ЄС разом з Україною, Китай, Японія, Південна Корея, але жодних тарифів для росії. Низка підсанкційних країн не потрапляє під дію анонсованих взаємних тарифів.

Фінансові ринки у паніці: експерти називають це найбільшим потрясінням із часів Великої депресії. Політологи вбачають у цьому економічну та політичну гру Трампа, а економісти прогнозують наслідки для України. Чи виживе світова торгівля після нової тарифної політики США – читайте в ексклюзивному матеріалі Комерсант український.

Ексклюзивно для Комерсант український доктор філософських наук, професор, проректор Європейського університету Сергій Ягодзінський прокоментував рішення президента США Дональда Трампа запровадити 10% мито на товари з усіх країн світу та пояснив, чому Росія не увійшла до списку.

“Проаналізувавши перелік країн, на які Трамп поширив це мито, а також відсотки, які він встановив, можна побачити загальну політику повернення балансу до США. За останні роки негативний торгівельний баланс між США та Європейським Союзом досяг близько 200 мільярдів доларів, тому Трамп вважає це несправедливим”, – зазначає Сергій Ягодзінський.


Щодо Росії та Білорусі, Ягодзінський наголошує, що їхня відсутність у списку мит не є унікальним випадком.

“Для Трампа суттєвим був перший крок. Він не розглядає Росію та Білорусь як країни, що впливають на головну задачу – встановлення справедливості торгівельного балансу”, – Сергій Ягодзінський.

Також професор пояснює, що між США та цими країнами діють санкції ще з 2014 року, а у 2022 році вони були посилені. Водночас він звертає увагу на специфіку окремих товарних груп.


“Щодо добрив – їхній експорт до США не тільки не зменшився, а навіть зріс. Добрива є критично важливими для США, тому на них не накладені додаткові мита”, – Сергій Ягодзінський.

Дійсно, у січні 2025 року обсяги експорту російських добрив до США досягли максимуму з травня 2024 року. Про це повідомляє американська статистична служба. За підсумками першого місяця року американські компанії наростили закупівлю російських добрив на 20% у річному вимірі — до $85,5 млн. Найбільше зросли постачання азотних добрив, які подорожчали одразу на 25%, до $66,4 млн. Також на 5% збільшились обсяги імпорту калійних добрив, що сягнули $18,5 млн. Натомість змішані добрива мали мінімальний попит — їх закупили лише на $613 тис.

Головними споживачами російських добрив у світі залишаються Бразилія, Індія та Китай.

Політичний підтекст відсутності росії у митному списку

Професор Ягодзінський не виключає і політичний підтекст у діях Трампа.

“Можливо, він демонструє добру волю перед Путіним, залишаючи простір для переговорів”, – Сергій Ягодзінський.

Окремо експерт аналізує питання “чорного імпорту” через треті країни.

“Було б логічно, якби Трамп запровадив додаткові мита на країни, через які росія реалізує тіньовий експорт. Проте, наразі таких рішень щодо Казахстану, Киргизстану та інших посередницьких країн не було. Для них встановлена базова ставка 10%”, – Сергій Ягодзінський.

Фіналізуючи, Ягодзінський прогнозує можливі майбутні кроки. Мовляв, якщо Трамп не зможе інакше вплинути на росію, він може запровадити додаткові мита на країни, які опосередковано допомагають їй обходити санкції.

“Це – інструмент, що може змінюватися. США контролюють ситуацію, і навіть якщо станеться стагнація світової економіки, вони все одно виграють завдяки контролю над доларовою системою та можливості скуповувати ліквідні активи в постраждалих країнах”, – Сергій Ягодзінський.

Реакція економістів: світова торгівля під ударом

Усіх країн світу, що спричинило різку реакцію експертів та фінансових ринків. Професор Ігор Ліпсіц назвав рішення Трампа “днем звільнення – але тільки від розуму, логіки та здорового глузду” та попередив про початок нової хвилі економічної турбулентності.

“Починається період хаосу, кризи та турбулентності. Чекаємо на відповіді від партнерів”, – зазначив Ігор Ліпсіц.

Ринок відреагував миттєво: під час виступу Трампа зміна ринкової капіталізації становила 3,6% – це рекордне коливання за одну годину постторгів. У нічний час обвал досяг 5,06%, що є абсолютним рекордом поза основною торговою сесією. Загалом, масштаб потрясінь порівнюють із кризовими періодами 2008 та 2020 років.

За словами Ліпсіца, ніхто не очікував, що адміністрація Трампа “настільки ідіоти й відморожені суїцидники” та піде на такий радикальний крок.

“Ринок спочатку намагався рости і навіть показав оптимізм у перші 15 хвилин виступу Трампа. Але ніхто не міг подумати, що це не просто погрози для переговорної позиції, а реальна політика. Реальність виявилася ще драматичнішою, ніж найбільш песимістичні очікування”, – підкреслив Ігор Ліпсіц.

За попередніми розрахунками, середньозважена ставка мита зросте з 2,2% у 2024 році до 28-30% – найбільший стрибок з 1932 року.

“Це або новий рекорд із часів Великої депресії, або щось дуже близьке до цього. Я ще не впевнений, чи сумуються “взаємні тарифи” з раніше введеними митами, і на який обсяг імпорту вони розповсюджуються. Але навіть за попередніми оцінками, ситуація безпрецедентна”, – пояснив Ігор Ліпсіц.

Особливо жорсткі тарифи вдарять по ключових економічних партнерах США:

  • Китай – 54%
  • ЄС – 20%
  • Японія – 24%
  • Південна Корея – 25%
  • Тайвань – 32%
  • В’єтнам – 46%
  • Індія – 26%
  • Таїланд – 36%
  • Малайзія – 24%
  • Швейцарія – 31%
  • Ізраїль – 17%

Окремий підхід застосовано до Мексики та Канади, які разом забезпечують майже $1 трлн імпорту в США. Для них діють тарифи 25% на більшість товарів та окремі виключення для продукції, що відповідає вимогам USMCA.

“Трамп професійно й філігранно вдарив по ключових економічних, фінансових та технологічних союзниках США. Він фактично створив торгову війну проти всіх партнерів одночасно”, – підсумував Ліпсіц.

Експерти попереджають: такий різкий розрив із торговими партнерами загрожує новими економічними потрясіннями, поглибленням кризи та можливою відповіддю з боку інших країн.

Як рішення Трампа вплине на Україну?

Економіст Олег Пендзин в ексклюзивному коментарі для Комерсант український зазначає, загальний товарообіг між США та росією у 2024 році склав трохи більше ніж $3 млрд, а між Україною та США — ще менше. Попри це, на український експорт нові мита все ж поширюються.

“Щодо росії та деяких інших країн, таких як Куба та Білорусь, адміністрація США аргументує відсутність додаткових мит уже чинними санкційними обмеженнями”, — пояснив Олег Пендзин.

Головне занепокоєння, за його словами, викликає вплив нових тарифів саме на Україну. Обсяг українського експорту до США оцінюється в $800 млн, з яких понад $500 млн припадає на чорні метали та вироби з них. Водночас на цю категорію продукції вже діє 25% мито.

“Решта українського експорту — це здебільшого агропродукція: олія, молочна продукція, зернові. Запровадження нового мита не матиме критичного впливу на економіку України”, — підсумував Пендзин.

Отже, фінансові ринки вже відреагували на зміну торгівельної політики США рекордними коливаннями, а аналітики попереджають про можливу глобальну економічну кризу, аналогічну потрясінням Великої депресії. Водночас ситуація створює нові виклики для України, яка потрапила під нові митні обмеження, що може негативно вплинути на її експорт.

Попри те, що адміністрація США виправдовує відсутність мит для росії вже чинними санкціями, ситуація залишається неоднозначною. Якщо Вашингтон не змінить свою позицію, союзники можуть розглядати це як сигнал до ослаблення санкційного тиску на Москву. Проте, аналітики прогнозують, що Трамп залишає собі простір для маневру, і у разі необхідності може розширити перелік країн, які підпадають під обмеження.

Чи стане цей крок початком нової економічної епохи та які наслідки він матиме для глобального балансу сил – покаже лише час.