Споживчі настрої українців у березні покращились. І не лише тому, що весна
4 Квітня 12:49
Індекс споживчих настроїв українців у березні цього року, порівняно з лютим, зріс на 8 пунктів та становить 84,3 пункта. Про це свідчать дані дослідження Info Sapiens «Споживчі настрої в Україні», інформує Комерсант український.
Індекс поточного становища зріс і складає 60,5 пункта (п.)., що на 7,2 п. вище за рівень цього показника у лютому.
Складові цього індексу зазнали таких змін:
– індекс поточного особистого матеріального становища зріс на 8 п. та становить 54,6 п.;
– індекс доцільності великих покупок зріс на 6,4 п. та становить 66,4 п.
Індекс економічних очікувань у березні зріс на 8,6 п. та складає 100,2 п.
Динаміка складових цього індексу виглядає так:
– індекс очікуваних змін особистого матеріального становища складає 95,3 п., що на 1,7 п. вище за рівень цього показника у лютому;
– індекс очікуваного розвитку економіки країни протягом найближчого року зріс на 11,1 п. та складає 87,9 п.;
– індекс очікуваного розвитку економіки країни впродовж найближчих 5 років зріс на 13 п. порівняно з минулим місяцем та складає 117,4 п.
У березні показник індексу очікуваної динаміки безробіття зменшився на 4 п. та складає 119,1 п.
Індекс інфляційних очікувань зріс на 1,7 п. та складає 183,1 п.
Індекс девальваційних очікувань зменшився на 10 п. та складає 148,4 п.
«У березні 2025 року ми спостерігаємо значиме підвищення як індексу споживчих настроїв, так і його складових. Населення України більш позитивно оцінює власне поточне становище, це максимальне значення індексу за останні 2 роки спостережень» – наголошують аналітики Info Sapiens.
Бізнес у березні також демонстрував оптимізм
Індекс очікувань ділової активності у березні уперше за 11 місяців перетнув нейтральну позначку та зріс до 51.8, у лютому він становив 46.9. Такий висновок міститься у березневому опитуванні Національного банку підприємств України
Драйвером поліпшення очікувань у всіх секторах були стійкий споживчий попит, нарощування виробництва, надходження міжнародної фінансової допомоги, стабілізація енергозабезпечення, а також сезонний фактор. Оцінки щодо зайнятості також дещо поліпшилися.
Водночас стримуючими чинниками залишалися посилення обстрілів критично важливих об’єктів, курсові та інфляційні очікування, дефіцит саме кваліфікованих кадрів.
Стійкий споживчий попит, а також подальше нарощування виробництва зумовили поліпшення позитивних оцінок підприємств промисловості щодо їхньої поточної ділової активності.
Завдяки сезонному фактору підприємства будівництва суттєво поліпшили свої очікування щодо результатів своєї діяльності.
Підприємства торгівлі найоптимістичніше серед інших секторів оцінили результати своєї діяльності завдяки достатній пропозиції товарів та сталому внутрішньому попиту.
Підприємства сфери послуг у березні суттєво пом’якшили свої очікування, однак усе ще найстриманіше серед інших секторів оцінили свою ділову активність, зважаючи на дефіцит кваліфікованих кадрів та збільшення виробничих витрат.