Спецоперації СБУ змінюють правила гри: чому удари по авіації рф і Кримському мосту мають стратегічне значення
4 Червня 18:54
Цього тижня Служба безпеки України двічі завдала серйозних ударів та руйнувань по росії. Спершу спецоперація «Павуна», внаслідок якої пошкоджено 41 бомбардувальник, а згодом – блискавичний удар по Керченському мосту.
Відтак, 3 червня СБУ повідомила про успішне проведення чергової спеціальної операції, в ході якої втретє було уражено Кримський міст. За інформацією СБУ, підготовка до операції тривала кілька місяців. Спершу агенти замінували опори мосту, а вранці 3 червня один із вибухових пристроїв було приведено в дію. Вибух стався о 04:44, постраждалих серед цивільних не зафіксовано.
У відомстві уточнили, що для удару використали 1100 кілограмів вибухівки у тротиловому еквіваленті. Значних пошкоджень зазнали підводні опори мосту на рівні дна. За словами СБУ, конструкція мосту наразі перебуває в критичному стані.
Операцію особисто контролював голова СБУ генерал-лейтенант Василь Малюк, який також відповідав за її планування та координацію. Він наголосив, що об’єкти, які росія незаконно використовує на українській території, є цілком легітимними цілями для українських спецслужб.
«Особливо якщо враховувати, що міст служив для забезпечення російських військ. Крим — це Україна, і ми рішуче реагуватимемо на будь-які прояви окупації», — підсумував Малюк.
Наразі Керченський міст тріщить по швах та перебуває в аварійному стані.
Ще однією «вибуховою» новиною стала інформація про те, що спецоперація «Павутина», в результаті якої СБУ знищила 41 літак стратегічної авіації росії, готувалася понад півтора року. Повідомляється, що її особисто координував президент України та верховний головнокомандувач Володимир Зеленський. Безпосередню реалізацію взяли на себе керівник СБУ Василь Малюк та його команда.
Операція виявилася однією з найскладніших у плані логістики. Спочатку в росію таємно переправили FPV-дрони, а пізніше — мобільні дерев’яні будиночки. На території рф ці дрони ховали під дахами конструкцій, які перевозилися вантажівками. У визначений час дахи відкрили дистанційно, і дрони спрямували до цілей — російських стратегічних бомбардувальників на авіабазах.
Чи можна вважати, що тепер атаки дронами по рф стануть більш регулярними та за яких умов це може відбутися – далі в матеріалі «Комерсант Український».
Усе залежить від політичних рішень
В ексклюзивному коментарі для КУ військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ у запасі Роман Світан сказав, що майбутнє безпілотних атак на російські об’єкти напряму залежить від позиції українського керівництва, зокрема — Офісу Президента.
«Якщо Банкова зніме заборону на удари по нафтовій галузі росії, то, безперечно, частота та ефективність атак дронами зросте. Якщо ж обмеження залишаться — це нагадуватиме гру в піддавки», — пояснює полковник у коментарі КУ.
Експерт наголошує, що навіть успішне ураження десятків літаків не зможе зупинити авіацію росії, адже її парк — надзвичайно великий:
«Щоб унеможливити польоти російської авіації, недостатньо знищити понад 40 літаків. У них стратегічних — понад сотня, а всього літаків — тисячі. Усі не знищиш», — пояснює він.
Водночас є інший, ефективніший шлях — позбавити рф пального для авіації:
«Щоб зупинити їхню авіацію — достатньо знищити кілька НПЗ, які виробляють авіаційне пальне», – каже Світан.
Військовий експерт підкреслює, що технічні можливості для ударів є, і Сили оборони України мають інструменти для враження критичних об’єктів глибоко в тилу росії. Проте кінцеве рішення — політичне.
«Ефективність дронів визначається не стільки технікою, скільки політичною волею. І поки ударів по нафтопереробці не буде — говорити про стратегічний ефект від атак передчасно», – переконаний Світан.
«Павутина»: сильний удар, але не вирішальний
Колишній співробітник СБУ, військовий експерт Іван Ступак у розмові з журналістами КУ поділився своїм баченням наслідків нещодавньої спецоперації «Павутина», в межах якої Україна вдарила по стратегічній авіації рф, а також пояснив, чому не варто очікувати щотижневих атак дронами. За його словами, одночасно в СБУ може готуватися десятки операцій на різних етапах:
«Це як кухня: щось уже готове, щось ще вариться. Те, що готове — запускають. Потім іде друга, третя операція. Між ними — можуть бути місяці паузи. Це нормально. Але говорити, що дрони будуть літати по росії щотижня — це ілюзія», – каже Ступак.
Експерт закликає не перебільшувати значення останнього удару по стратегічній авіації рф.
«За даними SIPRI, станом на кінець 2024 року рф мала 55 стратегічних бомбардувальників Ту-95 та Ту-160. Інші джерела говорять про 63. Також у них є ще близько 60 Ту-22. Тобто загалом — до 120 літаків, здатних бити по Україні. Ми вивели з ладу до 20. Отже, лишається близько сотні. І, на жаль, це ще дозволяє їм продовжувати ракетні обстріли», – повідомляє експерт.
То ж Ступак закликає суспільство зберігати холодний розум і не впадати в передчасну ейфорію.
«Це важлива перемога, але не фінальна. Удар по стратегічній авіації рф — це лише один крок. Війна триває, і росія має ще значні ресурси для продовження агресії», – переконаний Ступак.
Отже, цей тиждень показує, що українські спецслужби здатні завдавати ворогу болю не лише на лінії фронту, а й у найглибшому тилу.
Операція «Павутина» та удар по Кримському мосту — це демонстрація зрілої, продуманої стратегії, де кожна ціль має військову та психологічну вагу.
Проте експерти наголошують: попри важливість досягнутого, ці дії не змінюють стратегічного балансу, поки не ухвалено політичних рішень про удари по критичній інфраструктурі, зокрема — по нафтопереробці рф.