Спалах кору та загроза гепатиту А: епідеміологи назвали головні причини й шляхи захисту

15 Травня 17:36
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

В Україні зростає кількість випадків кору та фіксуються випадки гепатиту А. Експерти наголошують: обидві інфекції – надзвичайно заразні, а головна причина поширення — низький рівень охоплення щепленнями. Про це розповіли в коментарях «Комерсант Український» епідеміолог Наталія Виноград і інфекціоніст Дмитро Дудар.

 Основна причина — порушення національного календаря щеплень

За словами Наталії Виноград, ситуація з кором в Україні є закономірною:

“Недостатній рівень охоплення вакцинацією, особливо серед дітей віком 6–12 років, є головною причиною зростання захворюваності. Є достатньо вакцини, є можливості, але не виконується національний календар”.

Ситуацію ускладнили і війна, і вплив антивакцинаторських настроїв. Однак, за словами епідеміологині, кір поширюється не лише в Україні — нині відбувається планетарне загострення:

“Третій рік поспіль у Європі спостерігається зростання захворюваності на кір. Це результат недовиконання щеплень у всіх країнах”.

Вакцинація — єдиний надійний метод захисту.

«Мінімально 95% людей мають бути щеплені у кожній віковій групі. Інакше — вірус поширюватиметься», — наголошує Виноград.

Особливості кору: надвисока заразність

Кір — одне з найбільш контагіозних (заразних) захворювань.

“Одна хвора людина може інфікувати до 18 осіб. І небезпека полягає в тому, що вірус передається ще до появи симптомів. Людина може бути заразною за два дні до перших ознак хвороби”, — пояснює Наталія Виноград.

Вірус зберігається в повітрі до двох годин після того, як хвора людина покинула приміщення. Тож уникнути контакту майже неможливо.

“Реальність така: якщо ви не вакциновані, ризик інфікування — майже 100%”, — додає експертка.

Що з гепатитом А?

Паралельно з кором в окремих регіонах фіксуються випадки гепатиту А — інфекції з фекально-оральним механізмом передачі. Основні шляхи зараження — вода, їжа, контакт у побуті.

“Це кишкова інфекція, і джерелом найчастіше є вода або їжа. Особливо небезпечна в організованих колективах. Велика проблема в тому, що вірус починає виділятися до появи симптомів, людина не знає, що вона заразна”, — коментує Наталія Виноград.

Вакцина проти гепатиту А є в аптеках, хоча не входить до національного календаря щеплень. Епідеміологи рекомендують у нинішніх умовах подбати про захист самостійно:

“Це мудро — придбати вакцину, зробити щеплення й убезпечити себе та своїх рідни”, — додає Виноград.

Як реагують медики та що з армією?

Інфекціоніст Дмитро Дудар зазначає, що Центр громадського здоров’я МОЗ тримає ситуацію під контролем, є чіткі алгоритми реагування на спалахи. Вакцинація — також частина цих заходів.

“При спалахах діють відповідні протоколи, у тому числі проводиться вакцинація. Думаю, все робиться належним чином”, — зазначив він.

Щодо армії, то за словами Наталії Виноград, якщо військові були щеплені в дитинстві, додаткових заходів не потрібно. Але в зоні бойових дій питання гігієни стає критично важливим, особливо у випадку гепатиту А.

“Чиста вода, якісна їжа та гігієна рук — ключові чинники профілактики гепатиту А”, — додає Дмитро Дудар.

Локальні карантини: своєчасне рішення

Зараз у деяких школах оголошено карантин через спалахи кору. За словами епідеміологів, це ефективний протиепідемічний захід:

“Це дуже правильне рішення. Важливо локалізувати осередки та знайти джерело інфекції. Зараз тривають епідрозслідування, які допоможуть зрозуміти масштаби проблеми”, — пояснює Наталія Виноград.

Отже, єдиним надійним способом захиститися від кору та гепатиту А є вакцинація. І хоча інфекції мають різні шляхи передачі, об’єднує їх одна річ — здатність стрімко поширюватися й ставати загрозою для цілих громад

Марина Максенко
Редактор

Читають зараз