Солідарність по-європейськи: €18 млрд – Україні, €23 млрд – росії

22 Травня 13:34

Минулого року Європейський Союз виплатив росії 23 мільярди євро за енергоносії. Про це повідомив Єврокомісар з енергетики Ден Йоргенсен під час виступу в Європарламенті, інформує «Комерсант Український» з посиланням на Радіо Свобода.

Загалом, за словами посадовця, ЄС кардинально змінив структуру енергетичного імпорту з росії, але не припинив його.

«До 2022 року половина вугілля, яке ми імпортували до ЄС, було російським. Ми повністю припинили імпорт. Частка нафти знизилася з 27% до 3%. І, нарешті, щодо газу: з 45% нашого газу, що надходив з росії 2022-го, до 13% сьогодні. Втім, торік ми все одно заплатили росії 23 мільярди євро за імпорт енергоносіїв»,

– заявив Йоргенсен.

Європейська стратегія

Але в ЄС є стратегія щодо поетапного виключення російського газу з ринків ЄС до 2027 року та інших енергоресурсів до 2030 року.

«Наша мета – мінімізувати негативний вплив на ціни на енергоносії, стабілізувати енергетичні ринки та забезпечити правову визначеність. Тому ми рухатимемося вперед крок за кроком»,

– підкреслив єврокомісар.

Йоргенсен оголосив про введення нових механізмів відстеження російського газу на європейському ринку. Єврокомісія очікує від країн-членів розробки національних стратегій поступової відмови від російських енергоресурсів.

«Рекомендуємо подати перші плани вже цього року, щоби відмова була безпечною й підготовленою. Крім того, ми посилимо контроль над нелегальною нафтою, що потрапляє на ринок через російський тіньовий флот»,

– зазначив представник Єврокомісії.

Посадовець пояснив, що ці заходи є складовою масштабнішого плану трансформації торговельних зв’язків з росією через безпекові загрози.

«З огляду на цей важливий зсув у політиці, ми не бачимо жодного можливого сценарію для майбутнього використання «Північного потоку» для транспортування російської енергії до Європи. Це відповідає інтересам нашої економічної безпеки… Ми робимо низку різних кроків. І всі вони ведуть нас в одному напрямку – до більш безпечного, сталого та диверсифікованого енергопостачання»,

– підсумував Йоргенсен.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

І вашим, і нашим

У наведених цитатах єврокомісар зовсім не згадує, чому ЄС скоротив споживання російських енергоносіїв. А спровокувало ці дії повномасштабне російське вторгнення до України та, імовірно більшим чином, знищення “Північних потоків”.

Ця сума на 23% перевищує 18,7 млрд євро, які ЄС виділив Україні як фінансову допомогу у 2024 році, згідно з даними Кільського інституту світової економіки (IfW Kiel).

Європа і газ

Станом на початок 2022 року ЄС на 40% залежав від російського газу. У 2021 році 65% газу, який купувала Німеччина, були російськими. У третьому кварталі 2023 року лише 12% імпортованого ЄС газу залишалися російськими.

Водночас деякі країни ЄС, такі як Угорщина та Словаччина, залишаються залежними від російського газу. Контракти цих країн з Газпромом передбачають постачання газу через українську ГТС. Австрія підписала контракт на постачання газу до 2040 року, але там уже заявили, що позбулися залежності від російського палива.

Після виведення з ладу обох “Північних потоків” та зупинки української ГТС росія зможе постачати газ до Європи лише через Турецький потік.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 209 млрд євро.

Як Євросоюз “допомагає” Україні

На Мюнхенській безпековій конференції США чітко вказали Євросоюзу, що безпека Європи – це її особиста проблема. Після цього риторика європейських посадовців кілька днів повнилася гучними заявами про те, що Європі час прокидатися і нарешті починати дбати про власну безпеку.

У контексті російсько-української війни європейські лідери наввипередки почали генерувати ідеї про те, як вони візьмуть підтримку України на себе та яким саме чином допомагатимуть їй здобути справедливий мир. Ішлося і про миротворців (які перебуватимуть в тилу), і про закриття неба над Україною британською авіацією, і про ракети Taurus, і навіть про те, що значна частина запланованого 800-мільярдного оборонного пакету ЄС дістанеться Україні.

Спільної позиції щодо миротворців так і не досягли, про ракети Taurus розмови припинилися, а тим часом Євросоюз приймає рішення і чинить дії, які важко назвати допомогою Україні у захисті Європи.

Вже за кілька днів після Мюнхенської конференції виявилося, що Бельгія передасть Україні 30 літаків F-16 не до кінця 2025 року, як було заплановано і обіцяно, а до кінця 2028-го. Озвучена причина: США затримують надсилання літаків F-35, які мають замінити F-16 у бельгіському військовому авіапарку. 30 літаків F-16 – це вагома цифра, і вони могли б значно покращити українське становище в небі, зокрема й дуже відчутно посилити систему протиповітряної оборони. Тепер Україна не може розраховувати на ці літаки аж до 2028 року.

Пізніше виявилося, що в ухваленому оборонному пакеті на 800 мільярдів євро для України нічого особливо й не прописано. Згадується лише, що українські оборонні компанії входять до одного “пулу” з європейськими, а отже купівля у них зброї є пріоритетною разом із компаніями ЄС.

Режиму пільгової торгівлі теж більше не буде.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз