Солдати недоторканності: чому топпосадовці масово тікають у ЗСУ
10 Квітня 20:22
У той час як співробітники ТЦК змушені силоміць мобілізовувати випадкових перехожих, з’явився доброволець, який сам прийшов до ТЦК і попросився до лав ЗСУ — ексголова ДФС Роман Насіров. І лише одна обставина завадила йому вирушити на передову — судові дебати у справі про багатомільйонний хабар. Тобто напередодні винесення вироку захист попросив зупинити судовий процес через те, що обвинувачений раптово вирішив мобілізуватися.
Власне, це вже не перший випадок, коли таким чином обвинувачені намагаються уникнути вироку: комусь щастить, а комусь — ні.
9 квітня 2025 року обвинувачений ексголова ДФС Роман Насіров не з’явився на засідання ВАКС. Захист зазначив, що Насіров був мобілізований до лав ЗСУ під час мобілізації, тому не може прибути до суду. Зробив він це добровільно.
На цій підставі захист подав клопотання про зупинення провадження. Прокурорка заперечила проти зупинення справи, оскільки спочатку необхідно викликати Насірова до суду, до того ж він може брати участь у засіданні дистанційно. Суд відклав розгляд цього питання для збору інформації. Наступне заплановане засідання призначене на 11 квітня, про що повідомила організація Transparency International Ukraine.
Фактично, судовий процес за обвинуваченням Романа Насірова в отриманні 722 млн грн хабаря за відшкодування ПДВ компаніям бізнесмена Олега Бахматюка знаходиться на завершальній стадії. Після дебатів мали відбутися останнє слово та вирок. Але мобілізація могла б урятувати його від вироку. У такому випадку ВАКС зобов’язаний зупинити розгляд справи до демобілізації обвинуваченого Насірова, а у 2026 році закінчиться строк притягнення до кримінальної відповідальності, і він уникне покарання.
7 квітня 2025 року Насірова прийняли на військову службу сапером 1 інженерно-саперного відділення 1 інженерно-саперного взводу інженерно-саперної роти 101 окремої бригади охорони Генерального Штабу імені генерал-полковника Геннадія Воробйова. Але вже 10 квітня командиру бригади, після резонансу у ЗМІ, довелося скасувати власний наказ зі стройової частини №105 про мобілізацію солдата запасу Романа Насірова. Але тепер потрібно дочекатися демобілізації Насірова, щоб продовжити судовий процес.
48 підозрюваних вже служать
Насіров — не перший, хто таким чином вирішив уникнути вироку суду. Наприклад, антикорупціонеру Віталію Шабуніну служба в ЗСУ також допомогла уникнути суду за завдання тілесних ушкоджень. Він із 2022 року служив у 207 окремому батальйоні ТрО, а згодом був переведений до НАБУ. Наразі він також служить, цього разу військовим медиком у Києві, а не у своєму військовому підрозділі, проте суд відклав розгляд справи до його демобілізації. Аналогічно мобілізувався й ексголова Харківської обласної ради Артур Товмасян, обвинувачений в отриманні мільйонного хабаря за обіцянку залишити керівника обласного комунального підприємства на посаді. У лютому 2023 року САП передала справу до суду, а у 2024 році Товмасян опинився мобілізованим, і суд відклав розгляд справи.
Те, що мобілізація стала популярним способом уникнення підозрюваними в корупції кримінальної відповідальності, визнають навіть у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі.
«Наразі 48 осіб після направлення до суду обвинувальних актів за власною ініціативою мобілізувалися до ЗСУ. У зв’язку з чим розгляд справ зупинено, а строки притягнення до відповідальності спливають, що підвищує ймовірність уникнення покарання», — йдеться у повідомленні САП.
Дієва схема не для простих смертних
Втім, обставини мобілізації Романа Насірова, а пізніше й скасування наказу про його зарахування на службу, дуже здивували адвокатів. З одного боку, чіткого закону, який забороняє мобілізовувати не засуджених осіб — немає. Навіть Верховна Рада ухвалила закон №3902-IX про зміни до статті 616 КПК, згідно з якими підозрюваний, обвинувачений, що на момент вчинення кримінального правопорушення займав особливо відповідальне становище, має право звернутися до прокурора з клопотанням про ініціювання перед слідчим суддею або судом питання про скасування запобіжного заходу для продовження і/або проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період і/або військової служби за контрактом.
Як зазначає адвокат Роман Лихачов, сьогодні це один із способів відтягнути винесення вироку або взагалі уникнути його. Сьогодні цим користуються чиновники й судді, при цьому більшість мобілізується на стадії судових дебатів.
«Це свідчить про те, що людина тягне до останнього, а потім іде в армію. Звісно, цікаво дізнатися, чому того ж Насірова не мобілізували раніше і чи мав він право на відстрочку? У мене є клієнти, яких мобілізували прямо з вулиці під час судового процесу. Цікаво також, як Насірова призвали — через ТЦК чи він напряму звернувся до військової частини?
Найімовірніше — напряму, і та видала йому направлення на ВЛК в обхід ТЦК. І головне: ми постійно стикаємося з тим, що коли суд визнає призов ТЦК незаконним, то у військовій частині кажуть, що не можуть звільнити військовослужбовця. А в справі Насірова — наказ скасували за один день. Прості смертні не можуть цього домогтися. Має бути однакова практика, а не вибіркове правосуддя», — поділився з Комерсант український Роман Лихачов.
Також адвокат звертає увагу, що незрозуміло, на якій підставі командир частини скасував наказ по Насірову. Чому саме він, а не вище командування, це зробив? Більше того, Насіров може подати до суду і вимагати грошове забезпечення за цей час.
«Ще одна важлива деталь. Не всі можуть добитися зупинення судового процесу, адже суд за законом зупиняє його лише тоді, коли підсудний бере участь у бойових діях і жодним чином не може бути присутнім на засіданні. Але якщо підсудний перебуває в місті, то він може і має бути присутнім на судових засіданнях. Повістку надсилають до військової частини.
У мене є підзахисні з Донецької області, які не покидаючи частину, беруть участь у судах по відеозв’язку. Але що стосується топчиновників, то суди часто зупиняють процес незалежно від того, може чи ні підсудний бути присутнім на засіданні», — наголошує Роман Лихачов.
Роману Насірову не пощастило. Вищий антикорупційний суд (ВАКС) у четвер, 10 квітня, продовжив запобіжний захід до 10 червня. Він зобов’язаний носити електронний браслет, здати закордонний паспорт і йому заборонено залишати межі Київської області. Судовий процес триватиме у звичайному режимі.
Авторка: Алла Дуніна