Союзники презентували план SkyShield: небо над якими регіонами України вони закриють

6 Березня 15:41

Європейські союзники України запропонували використовувати літаки ЄС для протиповітряної оборони її західних областей. Про це повідомляє Комерсант український із посилання на The Guardian.

Йдеться про план під назвою SkyShield. Його вже підтримали відомі військові та політичні діячі Європи. Серед ключових прихильників — колишній генерал ВПС США і Верховний головнокомандувач об’єднаних збройних сил НАТО в Європі Філіп Брідлав, генерал британської армії у відставці та заступник Верховного головнокомандувача об’єднаних збройних сил НАТО в Європі сер Річард Ширрефф, а також експрезидент Польщі Александр Кваснєвський.

Ці лідери запропонували європейську ініціативу, яка передбачає залучення близько 120 винищувачів для захисту Києва і Західної України від російських ракетних і безпілотних атак. План спрямований на захист критично важливої інфраструктури, в тому числі атомних електростанцій і великих міст, таких як Одеса і Львів.

Важливо, що це — оперативно незалежний план, який не входить до ініціатив НАТО. За розрахунками союзників, саме це може зменшити ризик прямої конфронтації європейських країн з росією.

Що відомо про план SkyShield

План SkyShield – це європейська ініціатива, спрямована на посилення потенціалу протиповітряної оборони на всьому континенті у відповідь на еволюцію повітряних загроз, особливо підкреслених нещодавніми конфліктами, такими як вторгнення росії в Україну. Цей план охоплює як Європейську ініціативу SkyShield (ESSI), так і конкретні пропозиції щодо посилення систем протиповітряної оборони України.

Започаткована в жовтні 2022 року під керівництвом Німеччини, ESSI має на меті розробити наземну інтегровану європейську систему протиповітряної оборони, включаючи протиракетні засоби. Ініціатива наголошує на спільних закупівлях європейськими країнами обладнання і ракет для протиповітряної оборони, посилюючи таким чином інтегровану протиповітряну і протиракетну оборону НАТО. 

Ініціатива розпочалась з підписання 14 країнами-членами НАТО і Фінляндією Листа про наміри посилити європейські сили і засоби протиповітряної оборони. 

До лютого 2023 року Данія і Швеція приєдналися до ESSI, в результаті чого загальна кількість учасників зросла до 17, в тому числі 15 членів НАТО і запрошені Фінляндія і Швеція. 

У липні 2023 року нейтральні країни Австрія і Швейцарія погодились приєднатись до ESSI, що ознаменувало значний зсув у їхній оборонній політиці. 

Мета і компоненти ESSI

ESSI має на меті усунути прогалини в європейській протиповітряній і протиракетній обороні шляхом:

  • Спільні закупівлі. Спільне придбання систем протиповітряної оборони для забезпечення оперативної сумісності і економічної ефективності.
  • Інтегровані системи оборони. Розвиток цілісної мережі, здатної протидіяти різним повітряним загрозам, в тому числі ракетам і дронам.
  • Посилення оборони НАТО. Посилення загальної системи протиповітряної і протиракетної оборони НАТО за рахунок удосконалення європейських сил і засобів.

Слабкі сторони ініціативи

Попри свої амбітні цілі, ESSI стикається з низкою викликів:

  • Різне сприйняття загроз. Європейські країни по-різному оцінюють загрози, що впливає на їхню відданість і внески в ESSI.
  • Технологічна інтеграція. Забезпечення оперативної сумісності між різними оборонними системами різних виробників вимагає значної координації.
  • Політична динаміка. Балансування між національним суверенітетом і потребами колективної оборони створює політичні виклики.








Мандровська Олександра
Редактор