Після двотижневого Успенського посту, сьогодні, 15 серпня, за новим церковним календарем православні християни та греко-католики святкують одне з дванадцяти найбільших свят церковного року – Успіння Пресвятої Богородиці. Про які заборони, традиції та прикмети варто знати, розповідає Комерсант український
У народі свято Успіння Пресвятої Богородиці ще називають першою Пречистою. Протягом осіннього періоду є три Пречистi: 15 серпня, 8 вересня і 1 жовтня.
Про них у народi кажуть: «Перша Пречиста жито засiває, друга – дощем поливає, а третя – снігом покриває». Пiсля Успiння Пресвятої Богородицi настає весiльна пора.
Історія свята:
Свято Успіння Пресвятої Богородиці – день закінчення земного життя святої Діви Марії, матері Ісуса Христа, її відхід на небо. Саме успінням, а не смертю, прийнято називати відхід з життя Пресвятої Діви Марії. Адже вона відразу піднялась на небо до свого сина Ісуса Христа.
Успіння вважається одним з найважливіших Богородичних свят.
Вперше Успіння Пресвятої Богородиці відсвяткували в Єрусалимі, відразу після собору святих апостолів, який відбувся у 431 році у грецькому місті Ефес. Початкові святкування були зосередженні не так на успінні Богородиці, як на її перевазі бути Матір’ю Божою, тому і називався цей день святом Марії-Богоматері.
У Євангелії нема інформації, де та як довго перебувала Марія після Христового Вознесіння. Нема і точної дати її смерті. Про ці події є інформація в апокрифічних джерелах. Це призвело до того, що в різних країнах та релігіях цей день відзначається у різні дати.
Традиції та особливості свята:
- Після Успіння дівчата у селах вже не займаються тяжкою роботою
- Після Успіння Пресвятої Богородиці настає пора весіль
- На це свято заведено відвідувати церковну службу, ставити свічку біля ікони та молитися за здоров’я всіх близьких.
- Вдома на Успіння накривають святковий стіл з сезонними фруктами та овочами, свининою, картоплею, медовухою.
Що потрібно зробити жінка 15 серпня
У свято добре піти до церкви або помолитися Богородиці вдома – попросити її про здоров’я і благополуччя для себе і рідних. Вважається, що на Успіння жінкам прощаються всі гріхи за рік – треба лише щиро помолитися і покаятися.
У велике свято просять про народження дітей, здоров’я і щасливу долю для них. Також моляться Богородиці про здоров’я і благополуччя для себе та близьких.
До святого образу Успіння Богородиці звертаються з будь-якими проханнями, часто просять про зцілення від фізичних і душевних хвороб. Ікона допомагає зміцнити віру, позбутися гріховних помислів і згубних пристрастей.
За традицією в храмах на це свято освячують зерно нового врожаю, а також свіжий хліб, спечений із борошна свіжого помелу. У народі на Успіння існував звичай щедро обдаровувати жебраків. Також із цього дня починається пора весіль.
Що не можна робити у цей день:
- грати весілля
- носити старе та брудне взуття
- важко працювати
- сваритися та ображатися
- ходити босоніж по траві.
- брати в руки колючі та ріжучі предмети
- не бажано розводити в будинку вогонь
- молодим дівчатам не можна 28 серпня стригти волосся
Проте легка праця цього дня не забороняється. Господині можуть випікати хліб та готувати консервацію на зиму.
Народні прикмети на 15 серпня:
- Яка буде погода на першу Пречисту, такою чекай і осінь
- Багато павутини на першу Пречисту віщує морозну і малосніжну зиму
- Якщо на Успіння небо прикрасила веселка, то осінь порадує теплом
- Якщо на Успіння побачити іній, це обіцяє холодну осінь і ранні морози.