Сьогодні Україна відзначає День морської піхоти та День Героїв: традиції та свята 23 травня

23 Травня 06:33

23 травня відзначають День морської піхоти України, установлений у 2014 році. Також сьогодні – День Героїв або Свято Героїв — свято пам’яті борців за волю України, повідомляє «Комерсант Український»

Яке сьогодні церковне свято

Сьогодні, 23 травня, віряни святкують день пам’яті святого преподобного ісповідника Михаїла. Святий Михаїл походив із Малої Азії, з міста Синнада (сучасна Туреччина).

Ще юнаком Михаїл прагнув чернечого життя, тому залишив світ і оселився в монастирі біля Чорного моря.

Тут він відзначався ревною молитвою та тяжкою працею, за що Господь наділив його даром творити чуда. Відомий випадок, коли під час жнив селяни страждали від спраги, а води не було. Тоді Михаїл звернувся до Бога, і з порожнього посуду несподівано з’явилася вода.

Пізніше Михаїла обрали єпископом міста Синад. За свою доброту, духовну мудрість і святість він здобув глибоку повагу як серед вірян, так і серед візантійських імператорів Никифора й Михайла. Однак коли до влади прийшов імператор-єретик Лев Вірменин, святителя було засуджено і заслано до міста Євдокіада, де він завершив своє життя у вигнанні.

Після смерті імператора Феофіла та відновлення іконошанування за правління імператриці Феодори (842 рік) пам’ять таких ісповідників, як святитель Михаїл, була вшановувана як приклад стійкості й вірності канонічній істині.

23 травня – яке сьогодні свято в Україні

День морської піхоти України

В Україні 23 травня відзначається професійне свято військовослужбовців морської піхоти Військово-Морських сил ЗСУ.

Свято започатковане 2014 року й у 2014-2017 роках відзначалося 16 листопада. Чинна дата святкування 23 травня встановлена від 2018 року Указом Президента України № 145/2018 «Про День морської піхоти України».

У цей день було покладено основу сучасної морської піхоти. Сучасні морські піхотинці успадкували найкращі бойові традиції своїх славних пращурів і сьогодні героїчно боронять Україну від російських загарбників. Не випадково на беретному знаку морської піхоти — меч Сагайдачного, одного з засновників морської піхоти, який воював з Москвою.

День Героїв в Україні

Це свято було встановлено 1941 року збором ОУН. Сьогодні, в умовах повномасштабного вторгнення РФ в Україну ця дата набула особливох актуальності, адже тисячі Героїв боронять нашу землю від російських окупантів.

День Героїв вшановує пам’ять українців, які стали символами боротьби за національну гідність. Цей день закликає українців не забувати про героїчну спадщину минулого і продовжувати боротьбу за свободу і незалежність, як це робили наші попередники.

Що не можна робити 23 травня

Не варто займатися важкою фізичною працею на землі, особливо на городі чи в полі — день вважається “легким”, а робота цього дня начебто не принесе плоду.

Не можна влаштовувати гучних гулянь, застіль чи розваг — день ісповідника більше спонукає до роздумів, тиші, молитви, очищення.

Забороняється відмовляти у допомозі ближнім — вважається, що на прохання цього дня потрібно відповідати зі співчуттям і лагідністю.


Народні прикмети і традиції на 23 травня

Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день. Наприклад, дощ 23 травня — на врожай грибів і хороше літо, сонячна й ясна погода — на гарне й тепле літо, холодний вітер або різке похолодання — прикмета того, що ще будуть “повернення холодів” у червні, туман зранку — до сухої й теплої погоди найближчими днями, ранкова роса — на ясну погоду та гарний урожай зернових.

В народі 23 травня мало назву Михайло Конопляник. Назва пов’язана з поєднанням церковного вшанування святого Михаїла Синадського та сільськогосподарського циклу, а саме — початком сівби конопель.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз