Сьогодні – суперпарад планет: коли та де спостерігати унікальне явище

28 Лютого 04:03

Сьогодні, 28 лютого, на вечірньому небі можна буде побачити всі сім планет Сонячної системи. Про це пише Star Walk, повідомляє Комерсант український

“Ввечері 28 лютого всі сім інших планет Сонячної системи одночасно з’являться на нічному небі. Сатурн, Меркурій, Нептун, Венера, Уран, Юпітер і Марс вишикуються в акуратний ряд, створюючи величезне небесне видовище, відоме як велике планетарне вирівнювання”, – заявили дослідники.

Увечері одразу після заходу сонця сім планет – Сатурн, Меркурій, Нептун, Венера, Уран, Юпітер та Марс – вишикуються в ряд на небі. Чотири з них (Меркурій, Венера, Юпітер і Марс) можна буде побачити неозброєним оком.

Для спостереження за Ураном і Нептуном знадобляться бінокль або невеликий телескоп.

Найскладнішим для спостереження буде Сатурн – для його видимості потрібно буде точно знати час у вашому регіоні, оскільки він буде розташований дуже близько до Сонця.

Як спостерігати явище 28 лютого

Найкращий період для спостереження почнеться відразу після заходу сонця.

В Україні захід сонця 28 лютого відбуватиметься приблизно о 17:30-18:00, залежно від вашого регіону.

Тривалість видимості буде залежати від висоти планет над горизонтом, але для основних планет (Марс, Юпітер, Венера, Сатурн) це буде період з 18:00 до 20:00. Для менш яскравих (Уран, Нептун) потрібен буде телескоп і темне небо після 20:00.

Для точного часу сходу та заходу планет у вашому місті можна скористатися такими інструментами:

  • Time and Date (показує положення планет для будь-якого місця).
  • Stellarium – веб-інструмент, який показує позиції планет у певний момент часу.
  • Мобільні додатки на кшталт Sky Tonight, які адаптуються до вашого місцезнаходження.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Наступні паради планет, які відбудуться у 2025 році:

  • 17 квітня: мале ранкове вирівнювання Нептуна, Меркурія, Сатурна та Венери;
  • 10 серпня: велике ранкове вирівнювання Меркурія, Юпітера, Венери, Урана, Нептуна та Сатурна.

Під час параду планет усі вони вишиковуються в одну лінію. Планети разом із Землею рухаються навколо Сонця в одній площині, яка називається екліптикою.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Що таке парад планет

Іноді планети сонячної системи розміщуються на зоряному небі неначе в рядок, утворюючи своєрідну лінію для людського зору. Таке явище називають парадом планет.

Будь-яке вирівнювання на зоряному небі від трьох до восьми планет вважається астрономічним явищем. Вирівнювання п’яти чи шести планет називають великим парадом, причому п’ятипланетні паради трапляються значно частіше за шестипланетні.

Сім планет, що одночасно утворюють парад — це найрідкісніше явище з усіх.

Ось так виглядав попередній парад планет 21 січня 2025 року. У ньому взяли участь 6 планет.

Слід зазначити, що ці паради — це не точна «черга» планет, яку можна побачити на ілюстраціях чи схемах Сонячної системи. У реальності планети лише здаються вирівняними вздовж уявної лінії.

Це пояснюється тим, що всі планети Сонячної системи обертаються навколо Сонця на пласкій площині, яку називають екліптикою. Хоча орбіти деяких планет можуть знаходитися трохи вище чи нижче цієї площини, загалом вони залишаються приблизно на одному рівні.

Такий порядок виникає ще на стадії формування зірок. Коли в центрі хмари матерії формується молода зірка, ця хмара обертається, утворюючи плоский диск. Планети формуються з решток цього диска і, якщо на них не впливають інші гравітаційні сили, залишаються на тій самій площині.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор