2 жовтня розпочинається святкування Рош га-Шана – одного з найважливіших єврейських свят. Воно триватиме до 4 жовтня. Саме на це свято хасиди приїжджають святкувати до українського міста Умані, повідомляє Комерсант український
Юдеї відзначать початок 5785 року від Створення світу.
Це свято має мало чого спільного зі звичним для нас розумінням Нового року. Жодного шампанського і мандаринів. Рош ха-Шана – це час переосмислення прожитого, покаяння та надії на майбутнє.
Рош га-Шана не є веселим святом. Але найвеселіше його зустрічають хасиди – послідовники рабина цадика Нахмана, що їдуть святкувати до міста Умані.
Євреї вітають одне одного словами «Шана това уметука!», що означає: «Доброго та солодкого вам року».
Популярні традиції свята – це сурмити в баранячий ріг (шофар), співати гімни і пісенні молитви. На святкову трапезу ставлять солодкі продукти – булочки, мед, різні фрукти (фініки, гранат, інжир), млинці. Не прийнято подавати гіркі та кислі страви, щоб у житті не було гіркоти.
Чому єврейський Новий рік відзначається восени
Відзначають 1 та 2-го тішрею, що зазвичай припадає на кінець вересня — початок жовтня. За традицією цей день не може припадати на неділю, середу чи п’ятницю
Традиції святкування єврейського Нового року
Якщо говорити про традиції свята, то відомо таке. Протягом двох святкових діб євреї ходять до синагоги, де моляться і сурмлять у шофар під час молитви. За їхньою традицією, це тривожний звук, коли єврей його чує, він має замислитися, пригадати та покаятися. Коли сурмлять у шофар, триває повна тиша, всі слухають. Це головна традиція свята Рош га-Шана. Покаяння є основним елементом свята.
Вважається, що в ці дні на Небесах вирішуються долі всіх людей: вони описуються в Книжках Життя і скріплюються особливою печаткою, яка вирішує наперед наступний рік.
Також у свято здійснюється ташлих: юдеї збираються на березі водойми і під читання молитов витрушують із кишень у воду крихти, ніби згодовуючи рибам свої гріхи.
Цього дня, за єврейськими традиціями, заведено їсти багато солодкого, щоб прийдешній рік був солодким. Заборонено їсти щось кисле та гірке, аби рік не приніс гіркоти.
Які частування подаються на єврейський Новий рік:
- яблука з медом – їм починають трапезу відразу після хали, вірячи, що такий почин зробить рік солодким та щасливим;
- голову (рибну або баранячу) – щоб весь рік бути «на чолі»;
- рибу як символ родючості;
- морква, нарізану кружальцями як символ багатства, оскільки вона нагадує монети;
- круглу солодку халу з родзинками – щоб рік видався здоровим та повним достатку;
- овочі та фрукти закликаючи гарний урожай.
Паломництво хасидів до Умані
Хасидизм – одна з течій юдаїзму. Одним з засновників був рабин цадик Нахман. В хасидизмі посередників між Богом і людиною називають цадиками. На старості Нахман переїхав до Умані й бажав бути тут похованим. Своїм послідовникам він заповів кожного року на Рош га-Шана відвідувати його могилу.
Хасиди в Умані щороку збираються, щоб відзначити головне для їхньої течії юдаїзму свято – Рош га-Шана або єврейський Новий рік. Хасиди приїжджають до України з Ізраїлю, США, Канади, країн Західної Європи та інших країн.