Скільки років потрібно працювати, щоб купити квартиру в Україні у 2025 році

2 Червня 16:15
ІНФОГРАФІКА

Питання доступності житла залишається одним з ключових соціально-економічних викликів в умовах повномасштабної війни та нестабільної макроекономічної ситуації. Аналітики OLX Нерухомість оцінили вартість однокімнатних квартир на вторинному ринку в обласних центрах України та порівняли її із середньомісячними зарплатами в цих містах,  передає «Комерсант Український».

Отримана інформація свідчить про наступне: щоб придбати власну квартиру українцям необхідно працювати в середньому 5-7 років, відкладаючи усю зарплату. Очевидно, що в реальному житті така фінансова модель не є життєздатною, однак цей підрахунок дозволяє оцінити співвідношення доходів населення до вартості базового житла.

Середня вартість квартир у Києві у 2025 році

У столиці, згідно з дослідженням, на придбання базового житла доведеться витратити майже 10 років, відкладаючи на придбання нерухомості всі доходи. Аналогічна ситуація спостерігається у Львові та Вінниці. Це свідчить про серйозне відставання зростання заробітних плат у цих регіонах від динаміки цін на нерухомість.

Для потенційного покупця це означає: без суттєвих зовнішніх джерел фінансування — таких як банківське кредитування або підтримка родини — придбання житла у цих містах може бути недосяжною ціллю.

Чому ці розрахунки важливі для бізнесу та інвесторів

Хоча моделі “відкладання 100% зарплати” є умовними, вони дають уявлення про фінансову доступність житла як економічний індикатор. Для забудовників, банківського сектору та державних органів це — сигнал щодо необхідності адаптації пропозицій:

  • розширення іпотечних програм;
  • створення механізмів співфінансування житла;
  • впровадження програм підтримки молоді та переселенців.

Також ці дані можуть слугувати орієнтиром для оцінки платоспроможності населення та формування більш релевантної цінової політики на ринку житла.

Важливо. Усі розрахунки базуються на середній вартості однокімнатних квартир на вторинному ринку та середній офіційній зарплаті у відповідному регіоні станом на початок 2025 року.

Читайте також: Попит зростає, ціни повертаються: що відбувається з торгівельною нерухомістю в Україні

Порівняння з іншими містами України

Аналогічна ситуація тій, що склалася в Києві, спостерігається на ринку нерухомості  у Львові та Вінниці. Тут збирати кошти на власне житло доведеться понад 10 років. Це свідчить про серйозне відставання зростання заробітних плат у цих регіонах від динаміки цін на нерухомість.

Натомість як відзначають аналітики OLX Нерухомість, Дніпро та Харків — це міста, де ринок нерухомості має потенціал до відновлення, попри бойові дії на території України.  

Ці міста мають історично розвинену інфраструктуру та довоєнний попит на нерухомість. Попри воєнні ризики, у Харкові та Дніпрі середньостатистичному мешканцю потрібно трохи менше як 4 роки аби назбирати на квартиру. Це робить їх порівняно доступнішими для внутрішніх переселенців, інвесторів та тих, хто шукає альтернативу Києву.

А найдоступнішими для купівлі будуть квартири у прифронтових містах: Херсоні, Запоріжжі, Миколаєві та Сумах. На жаль, через триваючі бойові дії та постійні обстріли ціни на ринку нерухомості тут залишаються найнижчими в Україні. Так, в нинішніх умовах, щоб відкласти на квартиру в Херсоні знадобиться менш як 2 роки.  

Інша цікава закономірність: Ужгород, який стабільно залишається одним з найдорожчих міст за вартістю оренди, вимагає близько 6 років повної зарплати для купівлі квартири. Це свідчить про суттєвий розрив між доходами місцевих жителів і ринковою вартістю житла, який підживлюється, зокрема, попитом з боку релокантів, туристичного бізнесу та прикордонного розташування.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Мандровська Олександра
Редактор

Читають зараз