Скільки прокурорів в Україні оформили собі інвалідність: журналісти дізналися цифри
22 Жовтня 2024 16:43
В органах прокуратури може бути втричі більше осіб з інвалідністю, ніж у середньому серед населення. Про це йдеться у матеріалі “Економічної Правди”, передає «Комерсант Український».
Журналісти проаналізували дані 8 070 декларацій, які змогла ідентифікувати за 2023 рік (за посадою чи місцем роботи, де зустрічається слово “прокуратура”). Облікова чисельність прокурорів на початок 2024 року становила близько 9,2 тис. осіб, тобто вибірка становить 87%.
Згідно з даними ЕП, прокуратура може використати законне право на пенсію за вислугу років за наявності 25 років стажу, включно з роботою на посадах у прокуратурі. Розмір пенсії становить 60% від місячної зарплати, але не більше 29,2 тис. грн. Зазначається, що за останні десять років штат органів прокуратури скоротився вдвічі, а кількість пенсіонерів збільшилася на 30% після початку війни. Очевидно, що таке різке зростання пенсіонерів неможливе без оформлення групи інвалідності.
Дані, оприлюднені медіа, також показують, що близько 10% одержувачів пенсії за законом «Про прокуратуру» отримують її за інвалідністю. У деклараціях рядових прокурорів цей показник становить 19%, а серед керівників – 38%. Слід зазначити, що присутність інвалідних пенсій також дає переваги при працевлаштуванні та переведеннях між посадами, а також зменшує ймовірність звільнення.
Однак це питання викликає не лише етичне обурення, а й має фінансові наслідки. У 2023 році на пенсії прокуратурі було витрачено 288 млн грн. Середня пенсія прокурора становить 199 тис. грн на рік або 16,6 тис. грн на місяць.
Як показує оприлюднена медіа інфографіка, найбільше прокурорів, які отримують пенсію за інвалідністю, працюють у Хмельницький, Черкаській, Сумській, Кіровоградській та Івано-Франківській областях. Найменше таких посадовців у Києві та Київській області.

Нагадаємо, 16 жовтня головред медіа “Цензор.НЕТ” Юрій Бутусов повідомив про те, що 51 прокурор у Хмельницькій області, користуючись “послугами” головної лікарки Хмельницької медико-соціальної експертизи Тетяни Крупи, яку підозрюють у корупції, оформив собі інвалідність.
Журналістам ЗМІ стало відомо, що майже всі прокурори Хмельницької області виявились інвалідами 2-ї групи, згідно з рішенням головного лікаря МСЕК Тетяни Крупи. Вони роками отримували та продовжують отримувати від держави пенсії по інвалідності, згідно з рішеннями начальника Пенсійного фонду Олександра Крупи — сина підозрюваної у корупції чиновниці.
“Чим вище посада на Хмельниччині, тим більше зростає ступінь інвалідності та тим більше грошей платив знайомим керівникам із кишені пенсіонерів голова Пенсійного фонду Олександр Крупа”, – пояснив Юрій Бутусов.
За його словами, прокурорам не потрібні дивіденди від інвалідності у якості грошових виплат. Кожен прокурор області має десятки гектарів землі, квартири, будинки, машини. Але, згідно з законодавством про працю, інваліді мають перевагу при працевлаштуванні й при переміщенні з посади на посаду їх значно складніше звільнити. Наявність дружини інваліди – додаткова підстава, щоб не допустити переведення прокурора зі “своєї” області, де у нього усі знайомі, майно, потоки налагоджені, в якусь іншу, область, не таку “зручну”.