Скільки коштуватимуть Україні платні дороги: вартість системи сягає 7 млрд грн
1 Січня 13:17Система для платних доріг в Україні може коштувати 7 мільярдів гривень. Про це повідомив заступник міністра фінансів Олександр Кава в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна», інформує Комерсант український
Заступник міністра фінансів зазначив, що тема платних доріг в Україні обговорюється вже понад 20 років та щоразу викликає неабиякий суспільний резонанс.
За його слова, платні дороги можуть бути різними. Є концесійні дороги, які будують коштом інвестора й він певний період бере плату за проїзд, інший варіант – толінг. Це плата за проїзд вантажного транспорту такими дорогами, як це працює в європейських країнах.
Щоб запровадити платні дороги в Україні, треба створювати спеціальну систему оплати й контролю.
Кава зазначив, що потрібно створити систему, яка відстежуватиме рух автомобіля дорогами, визначатиме, скільки кілометрів він проїхав, і автоматично виставлятиме рахунок за користування інфраструктурою.
“Це потребує розбудови спеціальної систем оплати і контролю, яка є недешевою. Ще до війни робились розрахунки вартості такої системи для основних державних доріг, вона була близько 7 млрд грн”, – пояснив він.
За його словами, оплата залежить від відстані, яку проїхала фура – саме цей показник має фіксувати система.
У світі існують такі моделі впровадження подібних систем:
- Віньєтки – спеціальні наклейки або документи, які підтверджують оплату за користування дорогами. Їх використовують у невеликих країнах, серед них – Чехія, Угорщина, Словаччина та Румунія. Щоправда, для України цей підхід не є ефективним, у нас значно більша територія.
- GPS-прилади – пристрої, які фіксують маршрут автомобіля через супутники.
- Магнітні рамки з RFID-мітками – спеціальні мітки, які зчитуються на в’їздах і виїздах з платних доріг.
Найпростіше для цього обрати віньєтки, що підтверджують оплату. Віньєтки використовують, зокрема, Чехія, Угорщина, Словаччина та Румунія. В Україні, зважаючи на її велику площу, як і в Польщі, запроваджувати віньєтки немає жодного сенсу. Серед альтернативних способів плати – GPS й магнітні рамки з RFID-мітками.
“Але, відверто кажучи, профінансувати розбудову такої системи з високим рівнем безпеки і кіберзахисту для держави зараз не під силу”, – резюмував заступник міністра фінансів.
Зазначимо, що українців до платного проїзду дорогами готують роками, починаючи із кінця 90-х, коли вперше й заговорили про будівництво дороги Краковець-Львів. Платні дороги мають майже усі європейські країни.
Для користувача сенс плати за кілометр проїзду можна пояснити кількома факторами:
- якість покриття є високою;
- немає світлофорів та з’їздів ліворуч;
- посередині встановлений бар’єр безпеки.
Як результат ти сплачуєш за можливість дістатися з пункту А в пункт Б швидше, ніж іншим шляхом. І останнє теж невід’ємна частина системи – у платних автобанів має бути безоплатна альтернатива.
Враховуючи те, що перший та поки єдиний потенційний концесійний платний автобан Краковець-Львов народжується понад 30 років, швидко на нові платні дороги чекати не варто.