Скасування гарантій і звільнення через відсутність: що готує держслужбовцям новий законопроєкт
19 Листопада 2024 13:53
Комітет Верховної Ради України з питань соціальної політики рекомендував прийняти в першому читанні урядовий законопроєкт №12209. Цей документ пропонує низку змін, зокрема до Закону «Про державну службу», а також передбачає впровадження нових підходів до визначення працездатності громадян, повідомляє «Комерсант Український»
Що зміниться для державних службовців
Законопроєкт пропонує оновити статтю 87 Закону «Про державну службу», яка регулює припинення державної служби з ініціативи суб’єкта призначення. Пропонується дві основні новації.
- Нові підстави для звільнення. Державного службовця можуть звільнити, якщо він був відсутній на роботі понад 485 календарних днів поспіль протягом року через тимчасову непрацездатність (виняток — відпустка у зв’язку з вагітністю та пологами). Це можливо, якщо за результатами оцінки працездатності виявиться, що працівник не може виконувати свої обов’язки.
- Скасування гарантій щодо посади. Із закону пропонується виключити норму, яка передбачає збереження посади за службовцями, що втратили працездатність під час виконання посадових обов’язків, до моменту їхнього одужання або встановлення інвалідності.
Статус працездатності: новий підхід
Законопроєкт вводить поняття «статус працездатності», яке оцінюватиме функціональні обмеження людини у виконанні трудової діяльності. Водночас статус «інвалідності» залишатиметься без змін.
Оцінка працездатності стане частиною комплексного реабілітаційного процесу, що включатиме:
- індивідуальний підхід до відновлення здоров’я;
- надання безкоштовних ліків, соціальних послуг, допоміжних засобів реабілітації;
- можливість перенавчання або здобуття нової професії.
Оцінка проводитиметься після завершення реабілітації й визначатиме здатність людини повернутися до роботи.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Нові категорії статусу працездатності
- «Стійке повне обмеження працездатності». Людині автоматично призначатиметься щомісячна страхова виплата.
- «Стійке часткове обмеження працездатності». Передбачає допомогу у поверненні до роботи, навчанні або перенавчанні, а також щомісячну виплату за умови сприяння власному працевлаштуванню.
- Працездатні особи. Якщо оцінка визнає людину працездатною, вона вважатиметься такою, що не потребує соціальної підтримки й здатна самостійно забезпечити собі гідний рівень життя.
Як проводитиметься оцінка
Процедура оцінювання буде дистанційною та анонімною. Дані про людину надаватимуться без зазначення імені чи прізвища. Подати заяву на оцінку працездатності можна буде в електронному або паперовому форматі після завершення реабілітації. Статус працездатності визначатиме незалежний експерт на основі реабілітаційного направлення.
Прийняття цього законопроєкту, як зазначають його ініціатори, має на меті удосконалення системи соціального захисту та оптимізацію роботи державної служби.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко