Скандали, провали та VIP-майно: чому міжнародники вимагають закрити НАБУ
14 Травня 20:49
Україна витрачає на Національне антикорупційне бюро (НАБУ) у 2,2 раза більше коштів, ніж повертають корупціонери, яких детективи відомства притягли до відповідальності. Такий висновок міжнародних експертів на своїй сторінці у Facebook оприлюднив політтехнолог Олег Постернак, передає «Комерсант Український».
За його словами, НАБУ — це інституційна помилка, яку неможливо виправити жодними “косметичними” реформами.
Після 10 років існування і сотень мільйонів євро міжнародної допомоги, Україна нарешті отримала перший зовнішній аудит НАБУ. Те, що мало стати подією, про яку напишуть усі “прогресивні ЗМІ”, насправді минуло непомітно. Схоже, що керівництво НАБУ зовсім не проти цього, бо дуже неприємний вийшов звіт – і це за умови, що міжнародна комісія була лояльна до українських антикорупційних структур. Можна лише уявити, яким би був результат, якби у комісії були справжні “зуби” та відсутнє бажання згладжувати постійні провали Бюро, — написав Постернак.
Міжнародний аудит НАБУ завершився очікуваним скандалом – у Бюро виявили критичні порушення, а його існування визнано інституційною помилкою. Керівництво НАБУ навіть спробувало приховати результати аудиту, але це не вдалося.
На що звернула увагу міжнародна комісія
- У НАБУ витратили 1,9 млрд грн, а спіймали корупціонерів лише на 0,8 млрд грн.
- У 2023 році НАБУ висунула лише одну підозру у сфері оборони, а у 2024 – жодної.
- У НАБУ постійно “зливають” інформацію фігурантам за гроші. Олег Постернак наголошує, що злив інформації керівництвом та колишнім детективом Андрієм Денисюком – це тільки фрагмент на тлі більшої проблеми. Лише у серпні 2024 року, зазначається у звіті, директор НАБУ затвердив рекомендації щодо запобігання ризикам витоку або розголошення інформації. По-перше, із запізненням майже на 10 років, а по-друге, вони не працюють – ані як запобіжник, ані як допомога у розслідуванні.
- За результатами “зливів” не провели жодного успішного розслідування. За словами політтехнолога, це ще раз підтверджує, що НАБУ — не державний орган боротьби з корупцією – це каста недоторканних, що покривають одне одного.
- Штат НАБУ непомірно роздутий та збільшується на 100 осіб щороку. Цим людям із зарплатою понад 100 тис. грн постійно не вистачає рук на “великі” розслідування. Водночас детективи та керівництво Бюро поскаржились комісії на перевантаженість “дрібними” корупційними справами, а тому на “великі” не вистачає рук.
За словами Постернака, Навіть такий перелік проблем, з поправкою на лояльність комісії, вражає. До звіту ще слід додати скандали, що струсонули НАБУ останніми місяцями:
- детектив Тімур Аршавін (носій держтаємниці), втік до Румунії;
- представника Бюро спіймали на виготовлені та збуті наркотиків;
- детектив Бюро Михайло Романюк придбав ВІП-автівки та елітну нерухомість, проте записав все на родичів. Окрім того, його брата спіймали на хабарі, але завдяки прикриттю детектива, суд вже 8 років не може ухвалити рішення в його справі;
- приховування мільйонів у криптовалюті детективами;
- детектив Бюро примушують свідків до інтиму.
Це тільки те, що одразу спало на думку. Насправді цього всього – набагато більше. Після діагнозу, озвученого навіть лояльними міжнародниками та підкріпленого українськими медіа, неможливо далі удавати, що НАБУ потребує лише “реформ”. НАБУ — це інституційна помилка, яку неможливо виправити жодними косметичними реформами. Бюро має бути розпущене, а не реформоване, — впевнений політтехнолог.
Олег Постернак підсумував, що потрібно нарешті створити дієвий, підзвітний, незалежний механізм розслідування корупції – з реальним внутрішнім контролем, повноваженнями й відповідальністю. І з регулярним щорічним зовнішнім аудитом.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко