Скандал з прослуховуванням адвокатів: НААУ зробив висновок про грубе порушення НАБУ та САП прав адвокатів

3 Квітня 18:21
ЕКСКЛЮЗИВ

У діях НАБУ, САП, які проникли з прослуховуючими пристроями до офісу столичних адвокатів Національній асоціації адвокатів України вбачає грубе порушення детективами НАБУ, прокурорами САП, а також суддями ВАКС, прав адвокатів та гарантій їх адвокатської діяльності. Про це в НААУ повідомили у відповідь на запит Комерсант український.

“Так, (…) у нежитловому приміщенні, де були розташовані місця адвокатів, було проведено невідкладний обшук без постановлення ухвали слідчим суддею.

Передумовою проведення зазначеного обшуку став факт виявлення адвокатами засобів негласного втручання у приватне спілкування адвокатів із клієнтами та безпосередньо після цього виявлення поверхом нижче (у приміщеннях, розташованих під робочими місцями адвокатів) двох невстановлених осіб, які відмовилися називати свої прізвища, ім’я та по батькові та, які ймовірно, проводили оперативно-розшукові дії стосовно адвокатів.

Саме після виявлення зазначених засобів та осіб відбулося гласне проникнення співробітників НАБУ до будівлі у супроводі спецназу та проведення нібито невідкладної слідчої дії – обшуку приміщень”, – повідомили в НААУ.

Адвокати подали до Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ колективне звернення щодо наявності в діях детективів Національного антикорупційного бюро України, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури та суддів Вищого антикорупційного суду порушень гарантій адвокатської діяльності в частині проведення та подальшої легалізації проведення обшуку.

“За результатами розгляду звернення комітет НААУ зробив висновок про грубе порушення детективами НАБУ, прокурорами САП, а також суддями ВАКС, прав адвокатів та гарантій їх адвокатської діяльності, а саме – ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, п.п. 1, 2, 3, 4, 9 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також ст.ст. 110, 233 КПК України, які, у тому числі з огляду на обставини викладені у зверненні, вказують на наявність в діях службових осіб складу кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 162 (Порушення недоторканності житла), ч. 1 ст. 365 (Перевищення влади або службових повноважень працівником правоохоронного органу), ч. 2 ст. 397 (Втручання в діяльність захисника чи представника особи) Кримінального кодексу України”, – зазначили в Національній асоціації адвокатів. 

Згодом, як уточнили в НААУ, Асоціація подала до Офісу Генерального прокурора та Державного бюро розслідувань заяву про вчинення цих кримінальних правопорушень.

Надалі, “офісом Генерального прокурора були внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань“, інформували в НААУ, уточнивши, що про хід вказаного провадження наразі інформації Асоціація не має. 

Про справу з “прослушкою”

“Близько місяця детективи НАБУ записували і прослуховували розмови в офісі адвокатів в центрі столиці. “Прослушку” виявили самі адвокати – вона була вмонтована у підлогу з нижнього поверху, який детективи орендували спеціально для цих дій”, – повідомляли журналісти.

За інформацією джерел ІА УНН, на момент прослуховування були відсутні будь-які кримінальні провадження стосовно адвокатів. І лише після виявлення “прослушки” , в той же день, “детективи НАБУ екстрено зареєстрували фактове кримінальне провадження з фабулою про начебто втручання адвокатів в електронні системи, яка, навіть, не є підслідною НАБУ”.

Позиція НАБУ

“НАБУ і САП повідомили двом адвокатам та фактичному керівнику адвокатського об’єднання про підозру у несанкціонованому доступі до закритої частини Єдиного державного реєстру судових рішень (ЄДРСР). За даними слідства, починаючи з серпня 2022 року, підозрювані отримали доступ до закритого реєстру судових рішень й  почали систематично використовувати ці дані для автоматизованого отримання інформації про результати розгляду судами клопотань від правоохоронних органів та прокуратури. (…)
Кваліфікація: ч. 2 ст. 376-1 КК України”, – повідомили в НАБУ.

Водночас дані про прослуховування, у який час та спосіб воно здійснювалося, в межах якого провадження – в Бюро не прокоментували.

Реакція юристів

“Я вбачаю в цьому ознаки злочинів, передбачених статтею 374 – перешкоджання діяльності адвоката, і там ще інша стаття є в розділі злочини проти правосуддя – втручання в діяльність адвоката. Ці злочини, з огляду на те, що вони вчинені працівниками правоохоронного органу – це НАБУ в нас, то має відреагувати ДБР, розпочати відповідне кримінальне провадження і надати оцінку діям НАБУ”, – зазначив у коментарі Комерсант український юрист, адвокат Олег Шрам.

За його словами, на ці факти мають відрегувати САП, профільний комітет ВР та дисциплінарні органи самого НАБУ. 

Віра Захарова
Редактор