Скандал із тендерами для ЗСУ: чому українські виробники не беруть участі в закупівлях

30 Травня 13:49

У травні в Україні вперше за весь період повномасштабної війни жодна компанія не подалась на участь у 20 тендерах Державного оператора тилу (ДОТ) щодо постачання речового майна для Збройних сил України. Про це повідомила журналістка, членкиня Незалежної антикорупційної комісії (НАКО) Тетяна Ніколаєнко, яка детально проаналізувала ситуацію, інформує «Комерсант Український»

«Ніколи такого не було, і от знову. Але, правда, такого ніколи не було, щоб на 20 тендерів ДОТ не вийшла жодна компанія — постачальник речового майна для ЗСУ», — написала вона у Facebook.

Першими провалилися торги на постачання 170 тисяч поло-сорочок, далі — 50 тисяч вітровологозахисних штанів, 10 тисяч маскувальних костюмів, 115 тисяч зимових курток і 500 тисяч одиниць нижньої білизни. В усіх випадках йшлося виключно про залучення українських виробників, але жоден з них не подав пропозицію.

«При цьому кваліфікаційними критеріями до торгів було передбачено залучення саме українських підприємств. Але жодне підприємство не подалось. Що тоді сталось? Спершу я подумала, що це якось повʼязано з розборками Джокера і Мітрохіна. І я би навіть не виключала такої опції, що Мітрохін міг ініціювати такий процес (ну це чисто мої домисли)», — зауважила Ніколаєнко.

Однак є й економічне пояснення. Виробників не влаштовує запропонована державою ціна. Ніколаєнко нагадала, що про це говорив і голова правління легкої промисловості Олександр Соколовський. За його словами, у 2024 році ціни на тендерах виявились на 15–27% нижчими, ніж торік.

«Я сіла порахувала — дійсно так. В умовах постійних атак і здорожчання всього, так опускати ціну досить дивно», — пише Ніколаєнко.

Після провалу тендерів ДОТ почав звертатись до інших компаній із запитами на імпортні ціни. Імпорт справді може бути дешевшим — такий випадок вже був минулого року, коли куртки, пошиті у В’єтнамі для Фармінко, не пройшли контроль якості, а нещодавно аналогічну історію мали з ізраїльськими бронежилетами, які постачала компанія-прокладка.

Ніколаєнко визнає: ситуація складна і неоднозначна. З одного боку, вітчизняного виробника потрібно підтримувати, адже він платить податки й створює робочі місця. З іншого — деякі українські компанії теж працюють не зовсім прозоро, часто закуповуючи імпорт і видаючи його за вітчизняне виробництво.

«Ми мали б захистити вітчизняного виробника, бо зрештою він платить податки і підтримує економіку. Але… український виробник часто теж дуже хитрий і завозить імпорт. І це теж всі, кому треба, розуміють», — зазначає вона.

Попри складнощі, армія не може залишитись без одягу та спорядження. Тому вже наступного тижня має відбутись зустріч представників ДОТ і Надії Бігун, на якій обговорять, як вирішити ситуацію і забезпечити ЗСУ необхідним речовим майном.

«Армія не може сидіти без курток і трусів», — резюмує Тетяна Ніколаєнко.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз