Скандал із паспортами: ексчиновника підозрюють у розкраданні 7 млн євро
24 Травня 01:17
Національне антикорупційне бюро і Спеціалізована антикорупційна прокуратура викрили масштабну корупційну схему, пов’язану з виготовленням українських паспортів. Колишньому директору державного підприємства “Поліграфкомбінат” повідомлено про підозру у вимаганні неправомірної вигоди, незаконному заволодінні авторськими правами та відмиванні доходів. Про це повідомили Національне антикорупційне бюро (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), інформує «Комерсант Український»
НАБУ і САП не називає прізвища підозрюваного. Проте відомо, що протягом 2011-2016 років Поліграфічний комбінат “Україна” очолював Маским Степанов, який у 2020-2021 роках був міністром охорони здоров’я. З 2017 по 2019 він був головою Одеської ОВА.
За даними слідства, підозрюваний отримав вигоду у вигляді авторських прав на дизайн захисних елементів для закордонних паспортів та ID-карток, зокрема стилізованого Тризуба й карти України. Ці елементи були розроблені французькою компанією, яка виготовляла голограми для бланків українських документів.
Умовою співпраці з французьким виробником була передача авторських прав на естонську компанію-прокладку, підконтрольну тодішньому директору “Поліграфкомбінату”. Саме через цю компанію держпідприємство змушене було купувати продукцію за завищеними цінами — у 4–6 разів дорожче від ринкових.
Після зміни керівництва держпідприємство почало напряму закуповувати продукцію у виробника. Водночас підозрюваний вже як приватна особа уклав із французькою компанією угоду, згідно з якою естонській фірмі почали виплачувати роялті за використання дизайну. Вартість цих роялті була включена у кінцеву ціну продукції, яку постачали Поліграфкомбінату.
За період із 2018 по 2021 рік на рахунки естонської компанії надійшло близько 7 мільйонів євро. Ці кошти, як встановлено, були легалізовані через мережу офшорних структур. Частина суми — понад 124 тисячі доларів США — була перерахована на рахунок доньки підозрюваного.
У результаті експосадовцю оголосили підозру за двома статтями: хабарництво та відмивання коштів (ч. 4 ст. 368 і ч. 3 ст. 209 КК України). Влітку 2023-го він вже отримав підозру за легалізацію коштів отриманих злочинним шляхом (ч. 3 ст. 209 КК України), а торік восени — за привласнення або розтрату майна (ч. 5 ст. 191 ККУ).
У НАБУ також стверджують, що заходів для ліквідації цієї схеми вже вжили. На початку 2022 року Кабмін змінив технічні вимоги до дизайну захисних елементів українських документів. Крім того, до уряду скеровано подання щодо скасування реєстрації дизайну з елементами державної символіки за естонською компанією.
Цю справу розслідували в межах спільної слідчої групи (JIT) України, Франції, Естонії за координації Eurojust. Кожна держава здійснює власні процесуальні дії щодо своїх громадян:
- у Франції правоохоронці надають правову оцінку діям осіб, залучених до передачі прав інтелектуальної власності;
- в Естонії до кримінальної відповідальності вже притягнуто п’ятьох людей, які допомагали керувати компанією-прокладкою та займались відмиванням коштів, обвинувальний акт направлено до суду;
- в Україні п’ятьом людям повідомлено про підозру.
Крім цього відомо, що один зі співучасників раніше пішов на співпрацю зі слідством. У грудні 2024 року ВАКС затвердив угоду про визнання винуватості, яка передбачає співпрацю з правоохоронцями трьох країн, надання викривальних показань у трьох юрисдикціях та часткове відшкодування завданої шкоди.