Сім мільярдів у вогні: скільки літаків насправді залишилося у росіян 

2 Червня 20:50
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Україна завдала найболючішого удару по стратегічній авіації росії з початку великої війни. Спецоперація СБУ “Павутина” знищила одразу 41 літак — від Ту-95 і Ту-22М3 до унікальних А-50 та Ту-160. Удар охопив чотири аеродроми в різних частинах рф, включаючи Мурманськ та Іркутськ — настільки глибоко ворог не отримував “прильотів” ще ніколи. Втрали сягнули – понад $7 мільярдів.

Це — стратегічний злам, який не лише обеззброює росію, а й демонструє можливості українських спецслужб діяти в тилу ядерної держави. Знищено понад третину боєготової далекобійної авіації ворога. Західні аналітики вже назвали цю ніч “російським Перл-Гарбором”, а навіть російські пропагандисти в паніці визнають — ці втрати невідновні. Які літаки знищено, і чому росія не зможе їх відновити? Що це означає для безпеки України, Європи та ядерного паритету і головне, скільки ще літаків є у країни-агресора – більше у матеріалі «Комерсант Український».

 За словами голови СБУ генерал-лейтенанта Василя Малюка, атака стала результатом півторарічної підготовки й стала найбільшим ударом по стратегічній авіації ворога з початку повномасштабного вторгнення. В ніч на 1 червня дрони СБУ вразили аеродроми “Бєлая”, “Дягілєво”, “Олєнья” та “Іваново”. У результаті ударів було уражено 41 ворожий літак, серед яких — стратегічні бомбардувальники А-50, Ту-95, Ту-22М3 і Ту-160. Загальні втрати росії оцінили у понад 7 мільярдів доларів США.

Це був не просто нищівний удар по ворожій авіації, а серйозний ляпас по могутності й терористичній сутності рф. Знищення цих бомбардувальників — завдання, яке нам поставив президент України Володимир Зеленський. Він особисто контролював хід операції, — зазначив Малюк.

За його словами, в результаті операції було знищено 34% стратегічних носіїв крилатих ракет, які використовувались для ударів по українських містах.

Скільки стратегічних літаків залишилося у рф після удару СБУ

Після масштабної атаки українських дронів по чотирьох військових аеродромах рф у межах спецоперації СБУ “Павутина”, в російської армії залишилось значно менше боєздатних стратегічних бомбардувальників. Про це в коментарі для «Комерсант Український» розповів військовий експерт з авіації Костянтин Криволап.

За його словами, до 1 червня 2025 року в росії фактично було не 120 літаків стратегічної авіації, як це фігурує у деяких джерелах, а близько 65-70 одиниць боєготових машин. І саме тому ураження 41 літака, про яке повідомила СБУ, можна вважати критичним ударом.

По бухгалтерському обліку на початок 22 грудня у них було 120 літаків. Але їх там давно вже не було. Коли я почав розбиратися, що стоїть, які кількості, то виявилися зовсім інші цифри, — пояснив Криволап.

  • Ту-95: не більше 30 одиниць

За оцінками експерта, у росіян залишалося не більше 25–30 літаків Ту-95.

У європейській частині перебуває десь у середньому 18 Ту-95. Ще близько 6 літаків знаходяться на базі “Українка” в Амурській області. У сумі — до 25, максимум 30 одиниць, — зазначив Криволап.

Він також нагадав, що за останній рік росіяни ніколи не використовували понад 18 цих літаків одночасно, навіть у масштабних ракетних атаках.

  • Ту-160: 13 боєготових, 4 “на ремонті

Ту-160, за словами експерта, легше підрахувати через їхню обмежену кількість. У строю залишається 13 одиниць, ще 4 — на тривалій модернізації.

Ті чотири вже три з половиною роки стоять на модернізації в Казані. Там постійно якісь труднощі: бракує обладнання, не можуть поставити сучасну авіоніку. У грудні 2023 року один із них підняли у повітря з путіним на борту — і на цьому все завершилось, — іронізує Криволап.

  • Ту-22М3: приблизно 25–27 літаків

Удар по Ту-22М3 теж є суттєвим. За словами експерта, до початку червня в рф залишалося орієнтовно 25–27 таких літаків, що співпадає з оцінками української розвідки.

Окремо він акцентував на особливостях бази “Бєлая”, де, крім боєготових машин, зберігається велика кількість літаків-“донора” для канібалізму — розбирання на запчастини.

Можливо, серед уражених літаків були і ті, що стояли під утилізацію. Але навіть якщо вони згоріли — це дуже добре. Не буде джерела для “канібалізму”, — наголосив Криволап.

  • А-50 чи А-50У: ключове уточнення

Серед уражених СБУ літаків згадувався також А-50 — літак дальнього радіолокаційного виявлення. Експерт підкреслив: важливо, чи йдеться про модернізовану версію А-50У.

А-50 — застарілий, майже “підсліпкуватий”. А от А-50У — це важливий об’єкт. Таких у рф було лише сім, і чотири з них ми вже знищили. Якщо додати ще один — це дуже добре, — вважає Криволап.

Підсумок: втрати ворога — критичні. Криволап підтверджує оцінку втрат у межах 30–34% стратегічної авіації, про яку заявляли в СБУ.

“Російський Перл-Гарбор”: західні й російські експерти про нищівний удар СБУ по стратегічній авіації рф

Про масштаби операції свідчать як супутникові знімки знищених бомбардувальників, так і коментарі провідних військових оглядачів.

Це найпотужніша атака, коли-небудь здійснена проти стратегічних ядерних сил росії. Згідно з попередніми оцінками, знищено до 10 бомбардувальників. На фото видно численні охоплені полум’ям Ту-95. Ймовірно, відповідь рф буде жорсткою, — написав у соцмережі Х військовий аналітик німецької Bild Юліан Рьопке.

Його колега, німецький експерт Ніко Ланге, наголосив:

Скорочення кількості російських стратегічних бомбардувальників — це безумовний плюс для безпеки Німеччини та Європи.

Ізраїльський військовий аналітик Ігаль Левін оцінив операцію як “абсолютно безпрецедентну”:

Українці підняли планку до захмарного рівня, — написав він у своєму Telegram-каналі.

Реакція рф: “удар по ядерному паритету”

Навіть провоєнні російські телеграм-канали визнають безпрецедентність удару. Канал «Zаписки Vетерана» назвав подію “російським Перл-Гарбором”:

Знищено повітряну складову ядерної тріади росії. Противник дотягнувся до Мурманська й Іркутська — цього не було навіть у Другу світову.

А найвідданіші прихильники російської агресії визнають провал контррозвідки РФ. Пропагандистський канал ДШРН “Русич”, який має зв’язки з бойовиками, публічно обурився тим, як західні журналісти — “не без допомоги іноземних спецслужб” — змогли розкрити російську агентурну мережу.

Іноземні журналісти без проблем викрили російську мережу — ще й розповіли її учасникам, як саме це зробили, — написали адміністратори каналу з відвертим розчаруванням.

Автори каналу нарікають, що російська сторона за понад два роки повномасштабної війни так і не провела жодної успішної “інформаційної” або контррозвідувальної операції такого масштабу.

З нашого боку нічого подібного не було проведено за весь час війни жодного разу, — визнає ДШРГ “Русич”.

Z-блогер Роман Алєхін підтвердив, що Ту-95 і Ту-22М3 зняті з виробництва, і відновити їх неможливо. А канал “Рыбарь” визнав:

Ці втрати невідновні.

Інший російський канал “Два майора” пише, що атака була спробою “зменшити ядерну міць рф”, і закликав до “розстрілів і посадок” винних у відсутності укриттів для літаків.

Російське пропагандистське медіа Ридовка назвало українську атаку в ніч на 1 червня “найбільшою терористичною атакою” з початку повномасштабної війни. У підсумковій тижневій зведеній публікації видання визнає, що сили оборони України вразили низку ключових військових об’єктів на території росії.

За підтвердженими оцінками, СБУ вдалося здійснити першу у світі масштабну операцію з ураження одразу кількох баз стратегічної авіації. Це — не просто локальний успіх, а стратегічний злам, який послаблює ядерну загрозу з боку рф і демонструє нові можливості українських спецслужб на глибокому тилу ворога.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Читають зараз